Prof. Dr. Ersan Şen: "tutukluluk Tedbirine Gerek Kalmadi"

17.02.2012

Prof. Dr. Ersan Şen: "tutukluluk Tedbirine Gerek Kalmadi"

Mahkemede duruşmaların 20 Şubat Pazartesi’ne ertelenmesinin ardından açıklamalar yapan Asbaşkanlarımızdan İlhan Ekşioğlu’nun avukatı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Ersan Şen, bu davada tutukluk tedbirine artık gerek kalmadığını söyledi.

Prof Şen, "Aslında biz isteyelim ya da istemeyelim Mahkemenin bunu sürekli olarak, resen göz önünde tutması gerekir. Yani Mahkeme, talep olmadan da tahliye kararı verebilir. Tutukluluğu, yargılamayla karıştırmayalım. Tutuklu yargılanan bir insan mahkeme sonunda serbest kalacağı gibi, tutuksuz yargılanan bir insan da mahkeme sonunda tutuklanabilir. Bir insanın serbest bırakılması yargılamanın bittiği anlamına gelmez. Bu konuyu talebimiz olmasa dahi Mahkemenin resen incelemesi lazım. Kaçma ve delil karartma ihtimali yoksa tutukluluk tedbirinin kaldırılması lazım. Bir insanın hürriyetinin tahdit edildiği bir durumda o hürriyet tahdidinin ortadan kalkması lazım. Bence bu davada tutuklama tedbirinin kaldırılması lazım. Bizim bu yönde taleplerimiz oldu. Ancak Mahkeme Başkanı önümüzdeki Cuma gürü tahliye taleplerini inceleyeceğini söyledi" dedi.

Tutukluluk halinin devamı masumiyet karinesini zedeliyor

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 104. ve 105. maddeleri ile 108. Maddesi’nin 1. Fıkrası’nda bu konuda açık hükümler bulunduğunu belirten Prof. Şen, "Ancak Hakim bu taleplerin kabul veya ya retti yönünde bir karar vermedi. Bununla ilgili değerlendirmeyi 24 Şubat Cuma günü yapacağını söyledi. Ben talebimde ve talebimin haklılığında ısrarlıyım. Çünkü masumiyet karinesi olduğuna göre; bu tutukluluğun devam etmesi bir ceza algısı oluşturuyor ve masumiyet karinesini zedeliyor. Bu insanların sportif savunmalarını Federasyon’a vermelerini de etkiliyor" dedi.

Gelişmiş ülkeler nasıl yapıyor?

Mahkemeye görevsizlik ve yetkisizlik konularında da itirazlarının olacağını söyleyen Prof. Şen, "Görevsizlikle ilgili itirazımızı da yapacağız. İddianamede müvekkilimle ilgili cebir ve tehdide dayalı bir suç örgütüne üyelik iddiası olmadığından sadece bir suç örgütü iddiası olduğundan görevsizlik ve tahliye taleplerimiz olacak" dedi.

Tutuksuz yargılanma talebini yineleyen Prof Şen son olarak, "İnsanların tutuksuz yargılanma hakları var. Gelişmiş ülkelerde bu böyle yapılıyor ya da yargılama süreci çok kısa bir sürede tamamlanıyor. Yargılama sürecinin uzamasına sebep olarak sanık sayısındaki fazlalık gösteriliyor. Ancak bunun böyle olmasına nedeni biz değiliz. Tutuklu yargılanma şartlarını oluşmadığı ve tutuklama sürelerin aşıldığını düşünüyoruz" diye konuştu.