23.03.2011

"ruhen Ve Fizik Olarak Haziriz"

Dernek Başkanımız ve Kulübümüz Asbaşkanı Ali Koç,, Fenerbahçe Acıbadem Voleybol Takımımızın, Avrupa şampiyonluğu hedefine ruhen ve fizik olarak hazır olduğunu söyledi. Fenerbahçe ile Acıbadem Grubu arasındaki sponsorluk modelinin detaylarını anlatan ve bu modelin ’Tek örnek’ bir model olduğunu söyleyen Ali Koç, bu konuda Başkanımız Aziz Yıldırım’ın aldığı cesur kararın meyvelerinin toplandığını söyledi.Ali Koç, Kulübümüzün ev sahipliğinde düzenlenecek CEV Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali organizasyonunu öncesinde CNBCE’de yayınlanan ’Karar Verenler’ isimli programda açıklamalar yaptı.

Acıbadem ile anahtar teslim sponsorluk

Acıbadem ile yapılan sponsorluk anlaşmasından bahsederek söze başlayan Ali Koç, "Sadece voleybol değil, tüm branşlar futbolun gölgesinde kalıyor. Fenerbahçe, asılında geçen sezon tarihi bir sezon yaşayacaktı. Futbolda şampiyon olamayınca, diğer branşlarda yaşanan şampiyonluklar, elde edilen başarılar gölgelendi. Başkanımız liderliğinde çizdiğimiz, futbol dışında branşlara da yatırım yapma, Avrupa ve Türkiye’de başarılı olma vizyonunda ilerliyoruz. Bunlardan biri de voleybol. Bayan voleybolda Acıbadem ile sponsorluğumuz var. Farklı, bir nevi anahtar teslim bir sponsorluk bu. Bunun da meyvelerini topluyoruz. Başkanımız bundan bir süre önce Sayın Mehmet Ali Aydınlar ile bir görüşme yaptı ve çok cesur bir kararla, bir branşı bir sponsora teslim etti. Ben yapar mıydım bilemiyorum? Çok cesurca bir karardı. Ama Fenerbahçe Acıbadem’in başarılarıyla şimdi bunun meyvelerini topluyoruz" dedi.

Camiada makineler iyi işliyor


"Bu sponsorluk model olabilir mi?" şeklindeki bir soruya ise Ali Koç, "Şu an tek örneği.  Model olur diyemiyorum. Çünkü burada bir birini tamamlayan,  kazan-kazan yaratacak ir model oluşturuldu. Mehmet Ali Bey zaten Fenerbahçe’de yöneticilik yapmış, gönülden bir Fenerbahçe sevdalısı. Onun orada olması ve Acıbadem Grubu’nun sporla iç içe olması da bunda etkili oldu. Başkanımız ve Mehmet Ali Bey konuştuklarında, Mehmet Ali Bey, ’Tamam sponsor olalım ama büyük şeyler yapalım’ demiş ve o anlaşma yapılmış. Ne kadar model olur bilemiyorum. Kulüple Acıbadem Grubu çok sağlıklı bir iletişim içinde, bu birliktelik orada da meyvesini verdi. Ancak bu başka nerelerde olabilir? Bunu bilmiyorum. Ancak ben buradan tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü Başkanımız, ’Ekonomik güç olmadan sportif başarı güç’ diyor. Bunun da meyvelerini görüyoruz. Dolayıyla camiada makinelere iyi işliyor" diye konuştu.

Travmaları liderlik ve tek seslilikle atlattık

Ali Koç, geçen sene kaçan şampiyonluğun yarattığı travmaya rağmen Fenerbahçe’nin ilerlemesinin, başarılarının sürmesinin liderlikle ilgili olduğunu söyledi. Koç, "Denizli’den daha kötüsü olmaz denilirken, geçen seneki olayın yaşanması ve bu travmalardan sonra camianın çizdiğimiz vizyon etrafında ilerlemesi çok önemli.Burada en önemli şey liderlik. Başkanımız liderliğinde bir tek seslilik var Fenerbahçe’de. Her kafadan bir ses çıkmıyor. Bununla beraber, camianın kenetlendiği zaman çok büyük işler başarabildiğini de bu travmalardan sonra gördük" diye konuştu. Fenerbahçe Acıbadem ile yapılan sponsorluk modelini futbola uygulamanın zor olduğunu belirten Ali Koç, "Futbolda rakamlar ve boyut çok farklı. Futbolda bunu yapmak çok zor.Sponsorluk modeli çok önemli. Ayrıca yeni UEFA kriterleri de geliyor. Mali disiplin çok önemli olacak. Biz de bu konuda hazırlıklar yapıyoruz" diye konuştu.

Fenerbahçe’nin voleybola katkıları

Fenerbahçe’nin, son yıllarda, voleybol sporuna katkısından da söz eden Ali Koç, "Bugüne kadar çok az sayıda seyirci geliyordu voleybol maçlarına. Şimdi maçlara çok daha fazla seyirci geliyor ve voleybol okullarına büyük bir talep var. Fenerbahçe’nin bu işe nasıl bir mesai harcadığının sorusunun cevabı tribünler ve okullardır. Bu konuda 3 büyüklerin ivme sağlaması, diğer kulüplerden daha kolay. Bunu basketbolda gördük Eskiden basketbolda sadece şirket takımları vardı. Kulüp takımları girince farklı oldu. Milan-Liverpool finalinden bu yana, ülkemiz çok büyük turnuvalara ev sahipliği yaptık. Bu Dörtlü Final de bunlardan biri. Bizim büyük hedefimiz olan Avrupa şampiyonluğu, Dünya Kupası, Olimpiyatlar; tüm bunların tohumu bu tür aktiviteler. O nedenle Fenerbahçe’nin bu Dörtlü Final’e ev sahipliği yapması çok önemli Bunun dışında alınan büyük organizasyonlar var. O nedenle spor kulüplerine büyük önem düşüyor" dedi.

Galatasaray galibiyeti voleyboldaki şampiyonluğa etki edecek

Galatasaray ile bu akşam oynanacak derbi maça da değinen Ali Koç, "Bizim için her maç önemli bu maçtaki 3 puan, Dörtlü Final’deki şampiyonluk için de çok önemli. Onun buraya çok büyük bir etkisi olacak. Bu 3 puan sadece lig için değil burası için de büyük önem arz ediyor. Bizim için şampiyonluk hedefinde çok önemli bir adım. Galatasaray için de çok önemli bir maç. Biz, Ali Sami Yen’deki son derbiyi kazanmıştık. Buradaki ilk derbiden de galip çıkmak istiyoruz. Ligde iyi bir hava yakaladık, özgüven yakaladık.Yöneticisinden, teknik ekibine, futbolcusundan taraftara kadar bir ruh yakaladık. Burada taraftarını rolü çok büyük. Bu maçta taraftarlarımızdan çok rica ediyoruz ; tahriklere kapılıp ceza yemeyelim. Gelecek hafta Bursa maçı var. Taraftarımız için çok çok önemli bu maçta yaşanacaklar. Çünkü Bursa maçına etki edecek. Şükrü Saracoğlu’nda elde ettiğimiz atmosfer çok önemli. Sonuca gelince derbiler her zaman 3 neticeli ama inşallah zafer bu akşam bizim olacak" diye konuştu.

Ze Roberto,  Mourinho gibi

Programın sonunda yeniden Fenerbahçe Acıbadem’den bahseden Ali Koç, geçen yıl Avrupa’da finale çıkmanın yeterli görülmesi gibi bir hava olduğunu, ama bu sene hedefin kesinlikle şampiyonluk olduğunu söyledi. Ali Koç, "Biz geçen sene finale çıkmanın yeterli olduğunu sandık. Bu sene daha bir takım olduk. Ze Roberto’nun gelmesi, futbolda Mourinho’nun gelmesi gibi bir şey.  Tek dezavantajımız ev sahibi olduğumuz için son turu oynamadık ve son bir iki aydır yurt dışında resmi maç yapmadık; özel maçlar yaptık. Ruhen ve fizik olarak her türlü hazırız. Bu sene 2 Türk, 1 Azeri 1 ve 1 İtalyan takımı var. Bu sezon Vakıfbank ile 3 kez oyandık.  2’sini kazandık birini kaybettik. Ancak maçta her şey olabilir" diyerek sözlerini tamamladı.