Ruhi Sarialp Rölyefinin Açilişi Yapildi

10.10.2013

Ruhi Sarialp Rölyefinin Açilişi Yapildi

Olimpiyat oyunlarında atletizm branşında Türkiye’ye ilk madalyayı kazandıran, ayrıca Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ülkemizin kazandığı ilk madalyanın da sahibi olan Ruhi Sarıalp’in isminin Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’ndeki atletizm pistine verilmesinin ardından, Dereağzı’ndaki Atletizm Şubemizin hemen yanında yer alan Ruhi Sarıalp rölyefi de Başkanımız Aziz Yıldırım ve merhum Ruhi Sarıalp’in eşi Ayşe Sarıalp’in katıldığı bir törenle açıldı.

Rölyef açılış törenine Başkan Aziz Yıldırım ve Ayşe Sarıalp’in yanı sıra Yönetim Kurulu Üyemiz Tahir Perek, Kulüp CEO’mum Hakkı Hasan Yılmaz, Atletizm Şubesi Kaptanımız Fikret Çetinkaya, eski atletlerimiz ve sporcularımız katıldı.

Törende 2001 yılında yitirdiğimiz Ruhi Sarıalp’in eşi Ayşe Sarıalp’e bir plaket veren Başkanımız Aziz Yıldırım, "Size bu plaketi vermekten ve bu piste Ruhi Sarıalp isminin verilmesinden gurur duyuyorum. Atletizmde Türkiye’nin ilk olimpiyat madalyasını kazandıran sporcumuz Ruhi Sarıalp’ın isminin bu piste verilmesi, Kulübümüzün bir vefa örneğidir" dedi. Başkan Yıldırım, Ruhi Sarıalp’in isminin verildiği pistin eski olduğunu ancak en kısa sürede yenileceğini de sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulumuz, eski Balkan Şampiyonu ve rekortmen atletimiz Eşref Aydın’ın ismini de Topuk Yaylası Fenerbahçe Kamp ve Dinlenme Tesisleri’ndeki atletizm pistine vermiş, Eşref Aydın’ın rölyefi de sporcunun da katıldığı bir törenle geçtiğimiz Salı günü açılmıştı.

Ruhi Sarıalp kimdir?

15 Aralık 1924 tarihinde Manisa’da doğan Fenerbahçeli Milli Atlet Ruhi Sarıalp, atletizm 3 adım atlamada Türkiye’nin hem ilk olimpiyat madalyasının hem de ilk Avrupa Atletizm Şampiyonası madalyasını kazandıran isimdir.

Ruhi Sarıalp, atletizme Manisa Askeri Lisesi’nde başladı, daha sonra Fenerbahçe’ye geçti. Londra’da gerçekleştirilen 1948 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’yi üç adım atlama dalında temsil etti ve bronz madalya kazandı.  Bu madalya 2004 Yaz Olimpiyatları’nda Eşref Apak’ın çekiç atma dalında aldığı bronz madalyaya kadar 56 sene boyunca Türkiye’nin olimpiyatlarda atletizmde aldığı tek madalya oldu.

Sarıalp, aynı başarıyı Brüksel’de düzenlenen 1950 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda da gösterdi. Bu şampiyonada alınan bronz madalya da 2002 yılında Süreyya Ayhan Kop’un 1500 metrede kazandığı altın madalyaya kadar 52 sene boyunca Türkiye’nin Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda kazandığı tek madalya oldu.

1951-52 yıllarında askerde olduğu için Ordu Milli Takımı’nda yer alan Sarıalp, 21-23 Eylül 1951 tarihlerinde Roma’da ve 12-14 Eylül 1952 tarihlerinde Kopenhag’da düzenlenen Dünya Ordularararası Atletizm Şampiyonalarında iki altın madalya birden  kazandı.

ABD’de Coast Guard Academy’de hocalık yapan Ruhi Sarıalp uzay programlarına katıldı, Türkiye’ye döndükten sonra da İTÜ Spor Bölümü’nde spor tarihi ve denizcilik dersleri verdi. Denizcilik üzerine araştırmaları ve mitoloji tutkusuyla da tanınan Ruhi Sarıalp, 3 Mart 2001 tarihinde ebediyete intikal etti.