Salih Uçan: "önemli Olan Takim Olabilmek"

15.03.2013

Salih Uçan: "önemli Olan Takim Olabilmek"

Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımımızın başarılı isimlerinden Salih Uçan FBTV’de yayınlanan Günün Röportajı programında Fatih Demirkol’un soruları yanıtladı.

Salih, UEFA Avrupa Ligi’nde Lazio ile eşleşmemiz ile ilgili olarak "Tarihimizde ilk defa çeyrek finale kaldık. Lazio ile eşleştik. Kolay bir rakip olduğunu düşünmüyorum. İtalyan futbolu sertlikle oynanan bir lig. Biz takım olarak Lazio’yu geçebileceğimizi düşünüyoruz.  İlk maçta deplasmanda olsaydı rakibi test etmek açısından daha iyi olurdu. Şimdi kendi seyircimiz önünde ilk maçı oynayacağız. Orada seyirci olmayacağı için antrenman maçı gibi olacak. Orada seyircisiz oynamak bizim için avantaj..." diye konuştu.

Golü kimlere armağan ettiği ile ilgili olarak sorulan bir soruya ise Salih Uçan "Bileğimde babam, annem ve ablamın isimlerinin baş harfleri var kariyerimdeki Fenerbahçe forması ile ilk golümü aileme armağan etmek istedim" yanıtını verdi.

Fenerbahçe forması altında attığı bu golün büyük anlamı olduğu için de çok mutlu olduğunu dile getiren Salih Uçan, "İlk golüm çok anlamlı oldu. Fenerbahçe tarihindeki Avrupa’daki en genç oyuncu oldum hem de takımımı çeyrek finale taşıyan bir gol olduğu için çok anlamlı oldu." diye konuştu.

Gol atmak kadar güzel oynamanın da çok önemli olduğunu ifade eden Salih, "Güzel oynamak çok önemli, gol hatırlanır ama güzel futbolla hatırlanmak da çok önemli. Her bulduğum süreyi iyi değerlendirmek. Düşüş dönemi yaşamadan Fenerbahçe kariyerime ve Milli Takım kariyerime olumlu bir şekilde devam etmek istiyorum." dedi.

Kendisini geliştirmek için neler yaptığı hakkındaki soruya Salih "Fiziksel dayanıklılık antrenmanları yapıyoruz. İlk imza attığımda ince bir yapıya sahiptim. Vücudumu genişletmeye ve güçlendirmeye çalışıyorum. Saha içinde pozisyon alma ve şut çalışması da yapıyorum." yanıtını verdi.

Dün maçta yaşadığı sakatlık ile ilgili olarak ise Salih şunları söyledi: "Sol ayak bileğimde darbeye dayalı bir burkulma oldu. Maçta bir şey hissetmedim birden basamamaya başladım. Önce önemsiz bir şey gibi hissettim. Bileğimde şişme oldu. Sağlık ekibimizle bir tedavi uyguluyoruz. Takıma dönüş sürem henüz belli değil."

Takımda ve dünya futbolunda örnek aldığı isimler ile ilgili olarak Salih şöyle konuştu: "Bizim takımda örnek alınacak çok oyuncu var. Ben forvet arkası ve libero pozisyonunda oynuyorum. Raul Meireles, Mehmet Topuz ve Selçuk Şahin, Cristian Baroni, Dirk Kuyt onları antrenmanlarda izliyorum. Nasıl paslaştıklarına dikkat etmeye çalışıyorum. Lampart ve Busquets’i de takip ediyorum."

Gol sevincinin sakin olduğu ile ilgili gelen bir yoruma ise Salih, şu yanıtı verdi: "Fazla heyecanlanmayan bir yapım var, o yüzden sevinçlerim de sakin oluyor."

Bu performansını neye borçlu olduğu ile ilgili soruya ise genç oyuncumuz "Önemli olan maç yapmak. Antrenman ve fiziksel kuvvetle maça hazırlanamazsın. Maç oynamaya bağlı oldukça ilerleme kaydedersin. İlk oynadığım maçta şut çekmek istedim ama kaptırdım ancak bu bana tecrübe oldu ve bunu bir daha yapmadım. Maç sayısı arttıkça özgüvenim daha da yükseldi." yanıtını verdi.

Lazio’yla eşleşmemiz ile ilgili olarak kendisinin ve takımın tahminleri ile ilgili şunları söyledi: "Benim içimden Newcastle geçiyordu. Dün akşamdan beri Bekir ağabey ile konuşurken Lazio’yu istediğini söylüyordu. İstediği gibi de oldu."

Takımımızın üç kulvarda birden mücadele etmesi ile ilgili olarak ise Salih, "Ligde, Avrupa’da ve Türkiye Kupası’nda mücadele ediyoruz. Lige pekiyi başladığımızı kimse söyleyemez. Ara ara iyi maçlar çıkarttık. Yeni transferler geldi ikinci devrede bize katıldıktan sonra takımda birlik beraberlik oluştu ve iyi oyun da birlikte geldi. Takım lige daha iyi motive oldu. Galatasaray’ın puan kayıpları motivasyonumuzu arttırdı. Lig şu anda hiç belli değil. Bundan sonra bizim hep kazanmamız gerekiyor ve rakiplerin de puan kaybetmesini bekliyoruz. Ancak puan cetveline bakmadan son maçımızmış gibi oynamalıyız.

UEFA’da ise dün maç oynadık bu geçti şu anda lig maçına konsantre olmamız gerekiyor. İşimizi yapıyoruz, bir tarafa takılmamak gerekiyor. Bir sonraki maçı düşünmemiz gerekiyor. Üç kulvarda mücadele ediyoruz ve bu hiç kolay değil hangisine konsantre olacağımızı düşünüyoruz. 

Türkiye Kupası ile ilgili olarak biraz daha arka plana atılır gibi düşünülür. Biz de büyük bir kulübüz bunu arkaya atılacak bir kupa gibi görmüyoruz. İlk hedefimiz lig şampiyonluğu, sonra UEFA ve Türkiye Kupası’nı da kazanmak istiyoruz."

Gösterilen ilgi ile ilgili olarak, "Çok büyük bir kulüpte oynuyoruz. Popülarite gayet fazla oluyor.  Geçmişte benim gibi birçok genç oyuncu bu popülarite nedeniyle düşüş yaşadı. En iyi olduğum zaman bile insanlara yetmeyecek. Sosyal medyada hakkımda olumlu ve olumsuz şeyler söylenebiliyor. İnsanların ne düşündüğüne çok da takılmamak gerekiyor." diye konuştu,

Kendisinde gördüğü eksiklikler ve artımları sorulduğunda Salih, "İyi yönlerim özgüvenim yüksek, rahatım. Top becerimin de yüksek olduğunu düşünüyorum. Çok eksik yönlerim olduğunu ama bunları geliştirmem gerekir. Fizik yapımı ve kondisyonlarını arttırabilirim. Adam markajımı güçlendirebilirim. Şut özelliğim var ancak mükemmel değil iyi yönlerimi de en üst seviyeye getirmeliyim." yanıtını verdi.

Fenerbahçe’ye transferi ve Aykut hoca ile olan ilişkisi sorulduğunda genç futbolcu şu yanıtı verdi: "Transfer dönemimde Fenerbahçe’nin benimle ilgilendiğini söylüyorlardı. Aykut hoca ailemle görüşmüş. Benimle konuşmadı, ama yakınlarım ve menajerim benimle konuşuyordu. Transfer için buraya geldiğimde benden ne beklediğini söyledi."

Gelecek ile ilgili hedeflerini ise genç oyuncu şöyle anlattı: "Öncelikli hedefim Fenerbahçe ile bir yere gelmek. U20 Dünya Kupası’nda mücadele edeceğiz bu dünya kupasında herkes beni izleyecek. Orada iyi bir mücadele etmeliyim. Avrupa arenasında Fenerbahçe formasıyla boy göstereceğimi düşünüyorum."

Futbolun hayatındaki yeri sorulduğunda ise Salih, "Babam eskiden futbolcuydu, hayatım hep futbol topuyla geçti. Arkadaşlarımla hep futbol oynuyordum. Bu sadece bir meslek değil benim için bir aşk. Ölene kadar da bu keyfi alacağım." yanıtını verdi.

Kendisini hayata ve futbola neyin motive ettiği sorulduğunda genç futbolcu, "Beni en çok hayatta ve futbolda arkadaşlarım ve ağabeylerim olduğunu düşünüyorum. Bucaspor’da da çalışırken spor psikologları da vardı onlarla konuşuyordum. Futbola odaklanmamı iyi dostlarımın olması beni çok iyi motive ediyor." diye cevap verdi. 

UEFA’da Lazio engelini aşmanın önemine değinen Salih, "Takım olarak Lazio’ya motive olmamız elimizden kaçırmamamız gereken bir başarı. Bu kadar zorluk aşıldıktan sonra neden sonuna kadar gitmeyelim." dedi.

Takımın başarısının nereden geldiği sorusuna ise Salih şu yanıtı verdi: "Top oynayıp sonra evlerine dağılan insanlar değiliz. Birlikte zaman geçirmeyi yemek yemeyi seviyoruz. Aile sıcaklığı var. Bireysel bakıldığında herkes çok yetenekli olabilir. En üst düzey futbolcuları bile aynı takıma koysanız başarı kazanamayabilirsiniz. Çünkü burada önemli olan takım olabilmek."

Genç futbolcuların A takıma geçişleri ile ilgili olarak düşünceleri sorulan Salih, "Dün takım yemeğinde A2 maçını izledik. Bizimle aynı antrenman ve maç seviyesine çıkabilecek düzeyde futbolcular var ancak bunlar benim karar verebileceğim bir şey değil. Ama genç oyuncular A takım seviyesine çıkartılmalı bence. Birebir onlarla ilgilenilmesi gerektiğine inanıyorum. Diyalogların kurulması gerekiyor. Bucaspor’da alt yapıdayken acaba bir üst takıma çıkabilecek miyiz diye kendi kendimize soruyorduk. Gençlerle konuşmak önemli." diye konuştu.

Genç oyuncular üzerinde verilen olumsuz tepkiler ile ilgili olarak ise Salih Uçan, "Taraftarın çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Taraftarın bir tepkisi bizi daha çok motivasyonumuzu düşürüyor. Kötü olmadan iyiye gidemeyiz. Kötüden ders çıkartıp iyi şeyler yapacağız." dedi.

Taraftarımıza da çağrıda bulunan salih, "Lazio maçına çok büyük destek bekliyoruz. Finale çok yaklaştık taraftarlarımızla birlikte Lazio’yu geçmek istiyoruz. Onlardan olumlu destek bekliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.