"şampiyonluğu Sonuna Kadar Hak Ettik"

20.08.2011

"şampiyonluğu Sonuna Kadar Hak Ettik"

Senegalli oyuncumuz Mamadou Niang, yaşanılan süreçle ilgili en ufak bir kuşku yaşamadığını belirterek,  "Biz ortaya koyduğumuz mücadeleyi, ortaya koyduğumuz emeği biliyoruz. Neler yaptığımız neler çektiğimizi biz biliyoruz. Şampiyonluğu hem kulüp olarak hemde takım olarak sonuna kadar hak ettik" dedi.

"Her şey son derece güzel ve olumlu"

Oyuncumuz Mamadou Niang, Takımımızın bugünkü sabah antrenmanı sonrası gazetecilere açıklamalada, "Şu anda her şey çok iyi devam ediyor. Biliyorsunuz buradaki kamp sürecinde öncelikle bir hazırlık maçı oynadık. Önümüzde 2 tane daha oynamamız gereken hazırlık maçları var. Gerçekten antrenmanların temposu ve düzeyi son derece iyi.  Kondisyon olarak da iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum. Burada hem gurbetçi Fenerbahçeli taraftarlar hem de buradaki yetkili kişiler tarafından çok iyi bir şekilde karşılandık.  Her şey son derece güzel ve olumlu bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

"En ufak bir tereddüt bile yaşamadım"

Yaşanılan süreç ile ilgili soru üzerine Niang, "Bu süreçte hiçbir olumsuz düşünceye bir an olsun bile kapılmadım. Zaten ben tatildeydim. Dolayısıyla buradaki soruşturma sürecinde basında yer alan haberlerle ilgili çok fazla bilgi sahibi olmadım. Ancak döndükten sonra bir takım şeylerle karşılaştık. Ancak benim her zaman, hem kendime hem külübümüze hem de takımımıza güvenim tamdı. Hiçbir zaman en ufak bir kuşku yaşamadım.  Çünkü biz ortaya koyduğumuz mücadeleyi, ortaya koyduğumuz emeği biliyoruz. Neler yaptığımız neler çektiğimiz biz biliyoruz. Şampiyonluğu hem kulüp olarak hem de takım olarak sonuna kadar hak ettiğimizi, bunun ötesin de Şampiyonlar Ligi’ne de sonuna kadar katılmayı hak ettiğimizi biliyoruz. Ve dolayısıyla en ufak bir güvensizlik en ufak bir tereddüt kendi dünyamda yaşamadım" dedi.

"Transfer konusunda kararı verecek kişi Aykut Kocaman"

 Emenike ve Güiza’nın takımdan ayrılması ile ilgili Niang, "Öncelikle takımımıza yapılacak takviyelerle alakalı kararı ve ihtiyaçları belirleyecek olan kişi hocamız Aykut Kocaman’dır. O bu konularda hepimizden çok fazla bilgi sahibidir. Ancak şunu söylemeliyim ki,  Moussa Sow tabi ki çok yakından tanıdığım bir futbolcu. Çünkü Milli takımda beraber oynuyoruz. Çokta sevdiğim bir insan. Ancak gelir mi gelmez mi o tamamen futbolcunun kendi tercihi. Şu an o konu ilgili bir fikir sahibi değilim. Ancak şunu da söylemeliyim ki tabi ki bu sezon önümüzde çok zorlu bir lig ve Şampiyonlar Ligi süreci yaşanacak. Benim şahsi düşüncem artı silahımızın olması" şeklinde konuştu.

"Şampiyonlar Ligi’nde şansımızın olduğunu düşünüyorum"

Fenerbahçe’nin  Şampiyonlar Ligi’ndeki şansını değerlendiren Mamadou Niang, "Öncelikle benim Şampiyonlar Ligi deneyimim son derce yüksek. Çok fazla maçta yer aldım. Orada futbolun nasıl oynandığını çok net biliyorum. Defalarca biz bu gerçeklerle yüz yüze geldik. Şöyle bir değerlendirme yapmam gerekirse, Şampiyonlar Ligi, ligden çok farklı. Çünkü ligdeki takımlar bize karşı ağırlıklı olarak savunma yapan ve sert oynayan takımlar. Ancak Şampiyonlar Ligi’nde oynayan takımların hemen hemen hepsi futbol oynamaya çalışan, oyun oynamaya çalışan takımlar. Ancak şöyle bir fark var. Şampiyonlar Ligi’nde çok fazla hata yapma şansınız yok. İlk hatayı yapan takımlar her zaman anında oyun içerisinde cezalandırılıyor. Orada oynarken her zaman çok dikkatli olmak gerekiyor. Bizim takıma gelirsek, bizde Şampiyonlar Ligi’nde futbol oynamaya uygun bir takımız. Çünkü topla oynamayı seven futbol oynamayı becerebilen, futbol becerisi yüksek oyunculardan kurulu bir takımız. Şampiyonlar Ligi’nde şansımızın olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bütün bu değerlendirmelerin sonucunda da öncelikle kura çekimini beklemek gerekiyor. Grubumuzda yer alacak takımlara bakmak gerekiyor ve sonra tekrar bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Ancak ilk değerlendirmem bu şekilde" dedi.

"Zor bir lig"

Niang, Fransa ligi ile Türkiye ligininin savunma anlayışı ile ilgili soru üzerine  "Çok çok farklı iki ligden bahsediyoruz. Türkiye ligi gerçekten benim beklediğim gibi çıkmadı. Şöyle ki burada gerçekten çok zor bir lig var. Özellikle defansif anlamda. Savunma oyuncularının rakip forvetler üzerinde bire bir markajlarını bire bir sertlikleri özellikle formadan çekmeler daha detaya inmek gerekirse kasti faullerin sayısının çok fazla olduğunu gördüm. Ve bunu beni çok şaşırttı. Bunun yanında daha çok şaşırtan olay ise bunların son derece açık fauller olması. Ve hiçbir şekilde bunları cezalandırmadığını gördüm. Bu da sonuç olarak böyle bir durumda pozisyon bulmak, gol atmak çok zor. Bunu gördüm. Ancak ilk başta çok şaşırdım. Alışmakta zorlandım ama zamanla hem hakemlerin bunlara göstermiş oldukları tavizlere  hem de rakiplerin uygulamış oldukları kasti de diyebilirim faullere alıştım diyebilirim. Fenerbahçe defansı çok farklı. Biz geçen sezon çok fazla daha topa sahip olan takımdık. Özellikle savunmamız daha önde oynuyordu. Dolayısıyla böyle bir kıyaslama yapmak doğru olmaz. Lugano ve Yobo futbol anlayışları açısından sert olsalar da bizim karşılaştığımız sertlikleri pek yapma şansı yakalayamadılar. Çünkü daha geniş alanda yakalandılar.Daha çok önde oynuyorduk. Topta bizdeydi. Defans olarak aşırı sertlik gösterecek bir ortam yoktu" diye konuştu.

"Her mevkiide elimden geleni yapmaya çalışıyorum"

Oynadığı mevki içinse Niang, "Benim için oynadığım pozisyonun hiçbir önemi yok. Ben her oynadığım pozisyonda da elimden geleni sonuna kadar yapmaya çalışan özellikle de hocamızın verdiği  talimatları harfiyen uygulamaya çalışan bir futbolcuyum. Futbol kariyerim süresince de böyle oldum. Solda oynarım, önde oynarım. Yeter ki takımımızın menfaatine olsun" dedi.

"Trabzonspor’a attığım gol"

Bu sezon ligde attığı 15 gol içerisinde en değerli golünün Trabzonspor’a attığı gol olduğunu belirten Niang, "Çok çok değerli bir goldü. Trabzonspor ile aramızda olan puan farkının mutlaka kapanması gerekiyordu.  İşin açıkcası çokta gergindik maç öncesi. Gergin ortamda başladı maç ancak skoru erken bulmamız bizi rahatladı. Ve çokta üstün bir oyunla kazanmıştık. O yüzden o gün attığım gol benim için hem sezon genelinde hem de şahsıma adına çok değerliydi" ifadelerini kullandı 

Nürnberg maçında kaybolan küpesi ile ilgili Niang, özel bir anlamının olmadığını ancak değer verdiği bir küpe olduğunu söyledi.