Savunma Başliyor, Merçil:"örgüt İddiasi Çöktü"

21.02.2012

Savunma Başliyor, Merçil:"örgüt İddiasi Çöktü"

Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanımız Aziz Yıldırım’ın avukatlarından Yasemin Merçil, tarihi davanın bugünkü duruşmasının öğleden sonraki bölümünde savunmalarını vermeye başlayacaklarını söyledi. Son 2 günde görülen duruşmalarda iddianamedeki örgüt iddiasının iyice zayıfladığını, hatta çöktüğünü ileri süren Yasemin Merçil, Başkanımız Aziz Yılıdırım’ın ekleriyle birlikte 400 sayfa civarında bir savunma vereceğini söyledi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda devam eden tarihi davanın 6. duruşmasının ilk bölümünde daha önce açıklananların aksine sürpriz gelişmeler oldu. Daha önce, davada 22 Şubat Perşembe günü alınmaya başlanacağı belirtilen Başkanımız Aziz Yıldırım’ın savunmasına bugün öğleden sonra geçileceği bildirildi.

Duruşmaya verilen öğle arasında televizyonların canlı yayınlarına çıkarak açıklamalar yapan Yönetim Kurulu Üyemiz ve Başkanımızın avukatlarından Yasemin Merçil, davanın gidişi hakkında açıklamalar yaptı. Merçil, "Mahkemede büyük şoklar yaşadık. Bizim yargılanmamızın nedenini ve zeminini oluşturan Giresun grubu örgütünün tamamen ortadan kalktığını gördük. Suçlamalara sebep olarak gösterilen müşteki şahıs, mahkemede verdiği ifadede, ne emniyetteki ifadesinde ne de sonraki ifadelerinde böyle suçlamalarda bulunmadığını söyledi. Yargılanan şahıslarla ilgili TCK’daki ağır suçlardan olan yağma, tehdit v.b. suçlardan şikayetçi olmadığını açıkladı. Sonuç itibariyle bu bizi korkuttu ve ürküttü. Benim kendi şahsıma göre Giresun örgüt iddiası çökmüştür. Zaten iddianamede bizi de bu örgüt zemini üzerine inşa etmişlerdi. Şimdi bizim durumumuz ne olacak, bilmiyorum. Bu davada hayatın olağan akışına aykırı şeyler duyuyoruz. Hukukçu olarak yorumda bulunmaktan zorluk çekiyorum. Bahsedilen sabıkalar normal her Karadenizli vatandaşta olabilecek türden sabıkalar. Her Karadenizli vatandaşta silah bulabilirsiniz. Ama önemli olan bu silahlardın bir suçta kullanıldığının ispat edilmesi" diye konuştu.

Davanın bundan sonraki seyri hakkında ise Merçil, "Duruşma 13.30 gibi başlayacak. Giresin grubunun son mütalaası olacak sonra Aziz Bey’in savunmasına geçilecek. Savunma hakkının kısıtlanmaması gerekiyor. 8 aydır herkes burada bu sözleri konuşabilmek için bekliyor, şu konuşmayı yapabilmek adına bekliyor. Başkanımız da elinden geldiği sürüce hızlı bir şekilde savunmasını yapacak. Aziz Yıldırım kendinden çok bir tarihin yargılandığını düşündüğü için, elinden geldiğince tüm tapeleri ve her şeyi açıklamak istiyor" diye konuştu.

Daha önce verilen bilgiler ışığında Mahkeme Heyetinin duruşmaya 21 Şubat Çarşamba günü ara vermeyi planladığını ancak daha sonraki gelişmeler karşısında bu aranın da verilmeyebileceğini söyleyen Merçil, Başkanımız Aziz Yıldırım’ın savunmasının ekleriyle birlikte 400 sayfa civarında olduğunu ve görüntülerle de destekleneceğini duyurdu. Merçil, "Spor hukukuna göre bazı suçları tartışıyoruz. Sporda Şiddetin Önlenmesi Kanunu’na göre suçlanıyoruz. Bazı şeylerin daha iyi anlaşılması adına bazı maçların görüntüleri kullanılacak" dedi.