Şekip Mosturoğlu İle Vedat Olcay "hedef 1 Milyon Üye" Projesiyle İlgili Sorulari Yanitladi

18.10.2014

Şekip Mosturoğlu İle Vedat Olcay "hedef 1 Milyon Üye" Projesiyle İlgili Sorulari Yanitladi

Kulübümüzün “Hedef 1 Milyon Üye” Projesi ile ilgili olarak Fenerbahçe Televizyonu’nda düzenlenen programa konuk olan Kulübümüz Asbaşkanlarından Şekip Mosturoğlu ile Yönetim Kurulu Danışmanı Vedat Olcay, taraftarlardan gelen soruları yanıtladılar ve proje ile ilgili detaylı bilgiler verdi.


Öncelikle projenin amacına değinen Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu: “Öncelikle bu hafta içinde yapılan lansmanı bir başlangıç noktası olarak düşünmemek lazım. Lansman sadece bu projenin doğum günüdür. Bunun öncesinde yapılan yaklaşık 7-8 yıl süren, onlarca yüzlerce danışmanın, çalışanın olduğu, bizlerin içinde olduğumuz başında da Başkanımızın bulunduğu önemli bir çalışmadır bu. Bu çalışma lansman günü ismiyle kamuoyuna açıklanmıştır.  Fakat bu çalışma bitmeyecektir, önümüzdeki yıllarda da devam edecektir. Çeşitlenecektir ve etrafında başka projeleri de kapsayacak. Fenerbahçe tarihinin belki en önemli projelerinden bir tanesidir. 2 temel amacı var: bunun alt başlıklarda da da düzenleyebiliriz. 1. temel başlık; Başkanımızın özellikle 3 Temmuz süreci sonrasında taraftarımızın bir bütün olarak kulübüne sahip çıkması,  kulübünün arkasında durması ve kulübe kattıkları değerlerle ilgili bir projesidir. Bu proje yönetimin, kulübün, kaderinin belirlenmesi geniş kitlelere yayılması, çoğulcu olunması, demokratik bir kulüp yönetim anlayışının sağlanması ve tabiî ki bugün taraftar olanların kulüp üyeleri olarak; yönetimde söz sahibi olmasıdır. Şu an oy kullanma hakkına sahip 20 bin kadar üyemiz var. 1998’ten başkanın ilk başkanlığa seçildiği yıldan bu yana bu sayıdaki artış yaklaşık 13 bin 700. 6 bin 300’ken 20 bine ulaşmış. Buradaki beklenti bu 20 bin rakamının milyonlara varmasıdır. Temsilci üyelerin seçeceği delegeler vasıtasıyla Türkiye’nin her yerinden gelen üyelerimizin yönetimde söz sahibi olmasıdır. Bu 1. ana başlık.   


2. başlık tabiî ki kulübün ekonomik olarak güçlenmesi ve dünya kulübü olması. Geçmişten günümüze bakarsanız son 10-15 yıllık Fenerbahçe gelirlerinin çeşitliliğine bakarsınız; ilk gelirlerimiz tribün gelirleri, ardından naklen yayın gelirleri, naklen yayın havuzdan gelen gelirler ve sponsor gelirleri. Bunlar, spor kulüplerinin klasik kalem gelirleri ama bu gelir kalemlerini çeşitlendirmeniz gerekiyor.  Çünkü bu gelirlerin çoğu sportif başarılara bağlı. Sportif başarılarının sürekliliği olmadığı zaman azalan, ama o sportif başarıyı sürdürebilmek için de yoğun çaba harcanan gelirler. Buradaki temel hedef Fenerbahçe’nin kendi kaynaklarını yaratması. Bu kaynaklarıyla sportif özellikle amatör sporlardaki başarılarının sürdürülmesi, yatırımlarının kendi kaynaklarından yapılması. Fenerbahçe’nin hiçbir kredi kuruluşuna ihtiyacı olmaksızın, tamamen kendi kaynakları ile şu anki noktadan çok daha ileri bir noktaya gelmesi.  Dünya kulübü olabilmeniz için bunu yapmanız şart. Bu gelirleri bu şekilde arttırmanız şart. Türkiye’de gelirlerin çeşitleri belirli. Türkiye’nin kendi ekonomik dinamikleri ile büyüyor. Eğer siz bunu bu şekilde büyütemezseniz, o dinamiklerin hızına bağlı kalıyorsunuz. Bu şekilde buradan bir dünya markasının çıkma hali de yok denilecek kadar az.


Şubelerin getirdiği çok önemli maddi değerler olacak. Bu 6 aylık, 1-2 yıllık bir proje değil. Bugün başladı ama geçmişinde 7-8 yıllık bir hazırlık süresi var. Geleceğinde de belki 5-10 15 yıl olacak. İnanın göreceksiniz ki Fenerbahçe hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem dünyanın en önemli sosyal toplum kuruluşlarından bir tanesi olacak. Ekonomik anlamda da” değerlendirmesinde bulundu.


Nasıl üye olunacağı ile bilgiler veren Yönetim Kurulu Danışmanımız Vedat Olcay da, “Önce tüzüğümüze değinmek istiyorum. Çok yakın zamanda tüzük değişikliği oldu. Tüzük değişikliği de Şekip beyin söylediği gibi Kulübümüzde bugüne kadar yapılmış en iyi bir çalışma ve bunun sonundason derece de çağdaş bir tüzüğümüz oldu. 1 milyon üyeye ulaşma politikamızda bu tüzüğümüzde yer aldı. Tüzüğümüzde kongre üyelerimiz tarafından onaylandı.


Tüzüğümüzde tek üyelik var. Üyelik ile temsilci üyelik diye ayrı ayrı bir tanım yok. Üyelik tektir. Bunun bilinmesi gerekiyor.  Ancak kongreye katılma seçme ve seçilme bazı şartlara bağlı. Bunlardan üye dediğimiz kongreye doğrudan katılma hakkına sahip. Bir de temsilci üyelerimiz var. Her ikisinin de başvuruları aynı, kulübe müracaatları aynı.  İlk başta bir takım belgele isteniyor. Müracaat formu ve dilekçe. Nüfus cüzden fotokopisi. 1 adet vesikalık fotoğraf. Adli sicil belgesi.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da yurt dışından müracaat eden, kişiler ise bu belgeleri konsolosluklardan temin edebilirler.


Üyelik ve temsilci üyelik müracaatları, Kulüp sicil kurulundan, şubelerden, Fenerium mağazalarından, Fenerbahçe derneklerinden, Hedef1milyonye.com sitemizden ve ayrıca Denizbank’ın tüm şubelerinden bu müracaatları yapabilirler.


Üyelik ve temsilci üyelik arasındaki fark, üyelik girişi ücreti bir defaya mahsus olmak üzere 10 bin lira. Temsilci üyelik ise bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin lira. Bunların yıllık aidatı her ikisinde de 50 TL’dir.


Bunları nasıl ödeyebilirler? Üyelik giriş bedelleri nakit olarak kulüp veznesine ödenebilir. Kredi kartına  9 taksitle ödeme imkanları var. 12 aya kadar kulübe müracaat etmek, kulüp veznesine vermek kaydıyla ödeme imkanı sağlıyoruz. Bu iki şıkta da vade farkı alınmıyor. Ayrıca 36 aya kadar vadeye de varan Denizbank’ın çok düşük faizli kredi imkanı ile yaklaşık ayda 70 lira ödeme suretiyle üye olma imkanı var.” dedi. İlk açıklamaların ardından programdan taraftarlarımızdan gelen sorular yanıtlandı.


Üye ve temsilci üye arasındaki fark tam olarak, nedir? Kulübün sunmuş olduğu avantajlar arasında Üye ve temsilci üyelik arasında fark var mı?


Şekip Mosturoğlu: Bu projedeki terimler ve kullanılan kavramlar şu anki kanunların verdiği imkanlara dayanılarak hazırlanmış tüzüğümüzden kaynaklıyor. Vadat beyin söylediği gibi her iki kategorideki de üye. Kulübün üyesi. Tek fark seçme ve seçilme haklarının kullanılması ile ilgili. Basit anlamda ifade edersem, üye doğrudan genel kurula katılıyor, oy kullanabiliyor ve seçilebiliyor. Temsilci üyeler ise seçtikleri delegeler vasıtasıyla genel kurula katılabiliyor ve oy verebiliyorlar. Bunun dışında iki üyelik arasında kulübün imkanlarından yararlanma açısından hiçbir fark yok. Tesislerden yararlanma, kulüple irtibat kurma, kulüp imkanlarından yararlanma, her türlü hakta eşitlikleri var. İkinci farkta giriş aidatının rakamında. Aslında şöyle modellesek doğru olur. Temsilci üyeler, üyelik için hazırlık dönemi yaşayan, üyeler. Neticede kimsenin temsilci üye olarak kalmasını beklemiyor. Bu insanlar belirli zaman içinde kulübe üye olacaklar. Temsilci üyelikte şu an çok sayı olacak diye düşünülse de zaman içinde akış olacak. Bu üyeler haklarını sürdürerek, üyeliğe geçiş yapacaklar.


Taraftarlarımız bu proje niye 7-8 sene sürdü? diye sorabilirler. Bu projenin en önemli ayaklarından bir tanesi Denizbank. Üye ve temsilci üye olmak isteyenlerin tüzük değişikliğinden sonra üyelik finansmanın sağlanması.  Arkadaşımızın sorduğu soruya gelirsek bunların ne hakları olacak? Bir kredi kartı programı ve bu kredi kartının altndaki sadakat programı. Bu üyelerimiz sadece kulübe üye olmayacaklar. Bu projenin devamında onlara sunulacak bir Fenerbahçe üyelik kartı, kredi kartı projesi var. Üyelerimiz kulübe üye oldukları andan itibaren bu kredi kartlarından yararlanabilecekler. Üye iş yerlerinde indirimler alacaklar. Bonos toplayacaklar. Şu anda Türkiye’deki uygulanan tüm kartlar Türkiye genelinde ama baktığınızda bütün imkanların büyük kısmı İstanbul’da. Kişisel olarak bulundukları yerlerde de bu sadakat programına tabi üye işyerleri olacak. Üye iş yeri sayısı büyük ihtimalle Türkiye’deki en geniş kart programı olacak. Üye bir yandan maddi anlamda yükümlülük altına girerken, bu kart programı ile de kendine geri dönüşü olacak. Bu kart üye dönüşümünden hem üye hem de Fenerbahçe yararlanacak. Taraftarlarımızın söylemeyi çok sevdiği Fenerbahçe Cumhuriyeti. Fenerbahçe Cumhuriyeti’nin vatandaşları, kredi kartı, harcamaları ve toplandığı bir hazinesi olacak. Tamamen bu gelirler, Fenerbahçe’nin gelişimi ve kalkınması için kullanılacak. Aslında üyelik sadece üyelikle kalmayacak, bir kredi kartı programına da bağlanacak, üyelerin kredi kartlarından ciddi avantajları olacak ve kulübünde kazancı olacak.


Vedat Olcay: Şekip beyin söylediği gibi iki kartımız olacak.  Denizbank’a müracaatımızda kredili veya kredisiz olsun her üyemiz alabilecek. Bu kartların altı hakikaten dolu dolu olacak. Bırakın alışverişlerinden aidatı ödemeyi, bu 2 bin lirayı bile belki yarısını ilk yılda diğer yarısını ikinci yılda  2 karşılamış olacak. Belki de temsilci üyenin cebinden belki de hiç para çıkmadan bu karta ve üyeliğe sahip olacak.


Şube kavramına değinen Şekip Mosturoğlu: Kredi kart programında il bazından da önemli markaların da sadakat programı olacağı için üyeler arasında çok farklı olmayacak. Bu projenin en önemli ayaklarından bir tanesi şubeler hatta tüzüğün ilgili maddesinde bütün illerimizde, hatta şöyle devam ediyor; güneşin doğdğu her yerde varız.  Dünyanın her yerinde varız. Bir bölümü bizim yapabileceğimiz,  bir bölümü bizden sonraki yönetimlerin yapabileceği büyüklükte bir proje. Başkanımızın düşüncesi şu: Şubelerin bulunduğu her yerde 10 dönüm üzerine, şube kurulacak.  Ufak ayrıntıların dışında aynı modelde tesisler olacak. Havuz, tenis kortu, mini futbol sahasının bulunduğu entegre bir kulüp binası olacak ve bundan o şubenin üyesi olan tüm temsilci üyeler yararlanabilecek. Ayrıca Fenerbahçe’nin bütün tesisleri Fenerbahçe üyelerine ait. Günün sonunda Fenerbahçe’nin şube açtığı her yerde tapulu bir malı olacak. Bu proje bizim yol haritamızdaki gibi sürerse, 2 yıl gibi bir sürenin sonunda minumum 50, maksimum 100, belki daha fazla Fenerbahçe’nin gayrimenkulü olacak. Bu da ekonomik gücü verecek önemli etkenlerden olacak. Bu projenin en önemli parçasından bir tanesi de bu. Lansmanda 1 milyon üyenin beklendiği aktarılırken, aslında dediğim gibi proje birbirinden bağımsız gözüken ama aynı projeye entegre edilmiş, büyük projelerle işliyor. Kredi kartı, üyelik bedelinin finansmanı, şehirlerde şube yerlerinin satın alınması ve tesislerin yapılması, bunları bir arada değerlendirmek gerekiyor.


Bu proje bizim yol haritamıza göre ilerlese günün sonunda sadece üyelik aidatlar 50 milyon lira yıllık aidat toplanacak. 1 milyon üye olduğunda. Bunların tamamı amatör şubelerimize aktarılacak. Amatör şubelerin hiçbir geliri yok. Tamamen kulüp kaynaklarından destekleniyor. Voleyboldan örmek veriyim. Voleybolda 2 defa Avrupa şampiyonluğu yaşadık.  Son yıllarda önemli dereceler elde ettik. Türk voleybolun yanı sıra Avrupa voleybolunu da domine eden kulüplerden biriyiz. Şu anda Fenerbahçe’nin voleyboldan 1 lira geliri yok. Çünkü voleybol federasyonuna ait salonu kullanıyor, bilet satşını voleybol federasyonu yapıyor, hasılatı voleybol federasyonu alıyor. Yayın hakları voleybol federasyonunda.. Tam tersine siz voleybol şubenize bir sponsor bulmuşsanız, reklam haklarınız kullanmışsanız, bunun üzerinden voleybol federasyonuna ödemelerde bulunuyorsunuz. Siz voleybolda başarının sürdürülebilir olmasını istiyorsanız, buraya kaynak bulmanız lazım. Üyelerden toplanacak aidat voleybol, basketbol, diğer branşların yükselişinde kaynak olacak. Sürekli kaynak olacak.  Devlete hiçbir şekilde muhtaç olmayacaksınız. Devlet kulüpleri maddi anlamda bazı konularda destekliyor gibi gözükse de günün sonunda baktığınızda eğer kulüpler finansmanını bulmazsa bu başarıların elde edilmesi mümkün değil. Olimpiyatlara, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’na bakın, bunların yüzde 30’nun üzerindeki miktarı Fenerbahçeli. Fenerbahçe bunları bu dereceye getirebilmek için çok büyük paralar harcıyor. Hemen hemen bundan kaynaklanan açığımız yılda 50 milyon TL civarında. Bütçedeki açığında temeli bu. Borçlanmamızın temel sebeplerinden bir tanesi de bu. Bu proje gerçekleşirse ve dediğimiz şekilde yürürse, en azından amatör sporları kurtarmış olacağız. Bunun dışında tesis yapalım diyoruz. Kaynak gerekiyor, kulübün kaynakları bu faaliyetler içinde yetmiyor. Bankalara gidiyorsunuz ve sponsorlara gidiyorsunuz. Sağolsun çok önemli sponsorlarımız var ve bu sponsorlarla amatör sporlarda çok önemli yerlere vardık. Fenerbahçe Ülker’in dün Euroleague’deki galibiyetinde de bir sponsor başarısı var. Ama bu yeterli değil. Tesislere ihtiyacınız var bu tesisleri yapabilmeniz için güce ihtiyacınız var. Başkanın bir sözü var; bu projeden elde edilecek gelirler, hiçbir transfere harcanmayacak. Bunlar temelde kulübün mevcut borçlarının azaltılmasına, sıfırlanmasına ardından bir hesapta toplanarak genel kurulun karar vereceği yatırımlarda finansman olarak kullanılacak. Yani biz artık bankalara gitmeyeceğiz. Para arayışımız olmayacak.


Broşürdeki firmalar, Fenerbahçe’nin mevcut Fenerbahçe kart programındaki üye iş yerlerinin bir bölümü. Bunu anlaştığınız bankanın kredi kartı ile anlaştığı işyerleri ile birleştirdiğinizde de şuan Türkiye’deki en geniş katılımlı,  sadakat programı ortaya çıkacak. İnanılmaz imkanları olacak. Ayrıca bunlar sadece Türkiye çapında olanlar. Bir de lokal olanlar olacak. Diyelimki Malatya’daki bir taraftarımız hem Türkiye bazında hem de şehrine özel orada da bir takım avantajlar olacak. Türkiye’nin en önemli kart programlarından bir tanesi olacak.


-Temsilci üyeler bir süre sonra asil üye olabilirler mi? Karar verdiklerinde aradaki farkı mı ödeyecekler?
Vedat Olcay: Temsilci üyeler, üye olmak istediklerinde, aradaki farkı ödemek suretiyle temsilci üyelikten üyeliğe geçebilirler. Ancak buna karar verdikleri anda o günkü üyelik ücreti neyse onu verecekler. Yani bugün aradaki fark 8 binse ileriki tarihte bu fark değişirse onu ödeyerek üye olabilirler.


Temsilci üye kongre salonuna bile girmezken, Fenerbahçe’nin geleceğinde nasıl söz sahibi olacak?
Şekip Mosturoğlu: Gelen yoğun eleştirilerden veya sorulardan bir tanesi, temsilci üyenin genel kurula katılımı ile ilgili ve işte 200 temsilci üyenin bir delege ile genel kurulda temsil edileceği yönünde. Burada eksik bilgi var. Her şubenin aslında bir yönetim kurulu var ve tane 5 üyesi var ve bu 5 üye doğal delege olarak genel kurula katılıyor. 200 kişiyle bir şube kurulduğunu düşünelim. 5 doğal üye ve bir seçilen delege üyesi toplamda 6 delege ile temsil ediyor. 200’de 1 değil. Onu değiştirmek ve anlatmak gerekiyor. Biz bu tüzüğü hazırlarken belki de en geniş kapsamlı istişare mekanizmalarını işleterek yaptık. Bizden sonraki nesillerde bu dosyayı gördüklerinde nasıl bir çalışma yapıldıklarını anlayacaklardır. Bugün bir şubenin 200 üyeyle kurulması ve 200 üyenin bir delege seçmesi, bu projenin desteklenmesi ve cezip hale getirilmesi için öngörülmüş.  İlerleyen dönemlerde bu sayı yol haritasına göre 3 yıl içinde 500 üyeye ulaştı.  Bu sayılar değişmez sayılar değil. Konjokture uygun olarak bu sayılar değiştirilebilir. Şu an şubelerin bu seferbelikte bu kurtuluş savaşında öyle söyleyim ben size teşvik edilmesinde bu sayılar belirlendi. Kişisel hesaplanmış şeyler değil. İstişare ve bu tip projeleri hazırlayan profesyonellerle yapıldı. Dedik ki 10 kişi bir araya gelip bir şube açabilir. Hiç büyüme arzusu olmaz.  Halbuki burada şube yönetimleri 200 delegeyi, 400 delegeyi, 600 delegeyi, 800 delegeyi bir anda toplayıp, güçlü şubeler olabilmek için çalışmalar yapılacak. Dediğim gibi sayı bir rakama geldikten sonra o günkü konjokture bakılarak, bu saylar değiştirebilir. Oy çokluğu ile alınmış bir karar.


İller gibi ilçelerde de şubeler açılacak mı? Şubeler nasıl denetlenecek?
Şekip Mosturoğlu: Herhangi bir yerde şubenin kuruluşu tamamen o yerdeki potansiyele bağlı. Dediğim gibi biz güçlü şubeler istiyoruz. Temel amacımız büyük şubeler. O motivasyonu, enerjiyi görürsek, ilçelere kadar götürebiliriz. Tüzükte de öyle bir yetkimiz var. İstanbul Anadolu yakasında 2 veya 3 şube düşünüyoruz. Avrupa yakasında yine 2 veya 3. İzmir Ankara Antalya gibi bölgelerde düşünüyoruz. Bunlarla da sınırlı değil. Hem il hem ilçe olarak Anadolu’nun çok yerinde şubeler açacağız.


Her şubenin bir denetleme kurulu var. Şubeler Kulübün bir parçası. Hem yerinden hem merkezden denetlenecek. Bunun için yönetmelikte hazırladık. 2 sayfa kağıda yazılacak bir şey değil. Çalıştıkça üretmeniz gereken başka şeyler oluyor. Türkiye bir mozaik. Bu mozaikte Fenerbahçe’de halkın takımı. Her kesimden insan Fenerbahçeli. Bizim herhangi bir tercihimiz yok. Bizim tercihimiz temelde Atatürkçü, modern, demokrat, çoğulcu bir sosyal toplum örgütü. Bu inanca sahip herkes şubeye temsilci üye olabiliyor.  Hiç kimseyi şu görüşten bu görüşten diye ön yargıyla belirlemiyoruz. Böyle bir değerlendirmemiz yok. Taraftarımız tribünlere geldiğinde temel ideolojisi Fenerbahçe. Böyle yapılanmada siyasi partilerde olan kliklerin olmayacağını düşünüyorum. Uygula sırasında göreceğiz. Bir ilave daha yapıyım. Sistem çok yeni. Biz kanunların istediği şartları üyelik için istiyoruz. Kanunun istemediği ama tüzükte düzenlenen ama esnetilebilecek bazı hususlar var. O husularda sayın Aziz Yıldırım’ın, yönetimin, talimatı ve düşüncesi biz yönetimde olduğumuz sürece bu görüşün arkasındayız. Temsilci üyelik içinde üyelik için de bu sayıyı arttırabilmek için de kulüp ne yapması gerekiyorsa, nasıl bir yardım sağlaması gerekiyorsa onu sağlayacak.  Bu Fenerbahçe tarihinin en önemli projesi. Proje ne kadar güçlü başlarsa, o şekilde gidecektir. Kulüp ve yönetim olarak biz her türlü yardımı üyelerimiz için üye olmak isteyen taraftarlarımız için yapmaya hazırız.


Üye olmak için en az iki kulüp üyesinin imzası gerekiyormuş. Yurt dışından bu yüzden üye bulmam zor.  Ne yapabilirim?


Vedat Olcay: Tüzüğü yazdığımızda bunun üzerinde çok tartıştık. Üyeler arasında üye olacak kişiler için  kulüp kongre üyesi olması şartı var. Temsilci üyelikte bunun olup olmamasını çok tartıştık. Ancak yönetim bir karar aldı. Şayet kulüp kongre üyeleri arasından tanıdığı bildiği kişi yok ise orayı boş bırakarak kulübe yollar. Bunun kontrolü nasıl olacaktır? Adli sicil belgesinde her hangi bir sorunu yok ise yönetim kurulu bu konuda kendisine yardımcı olacak.  Dolayısıyla bu bölümü boş bırakabilirler.
Şekip Mosturoğlu: Biz bu projeyi tanıtırken, çok değişik projlerin bir bütünü aslında bu. Çok fazla kamuoyunda bilinmeyen tartışılmayan bugüne kadar da çok açıklanmayan önemli bir nokra daha var. Tüzükte çalışırken 12. madde de 1 dernek daha öngördük. Çocuk ve gençlerimiz için. Medeni kanun 12 yaşını dolduran çocuklarında dernek üyesi olabileceğini öngörüyor. Tüzüğü incelerse taraftarlarımız şunu görecekler. 12 yaşındaki çocuklarımız bu derneklere üye olursa ve sistemde 5 yıl kalırsa, sistemde 5 yıl kalmakta şu. Bu derneklerin yıllık aidatı 50, 30 lira sembolik ücretler olacak. Üyelikte veya temsilci üyelikte yarı ücretini ödeyerek, üye veya temsilci üye olacaklar. 12 yaşından 18 yaşına kadar, beşikten Fenerbahçe’ye üye veya temsilci üye yetiştireceğiz.  Bunlar çok sembolik ücretler ödeyecekler. 5 yılda diyelim ki en fazla 200 lira ödeyecekler. 18 yaşını tamamladıklarında kulübe yarı fiyatına üye olabilecekler. Bu birinci imkan.Dolayısıyla bizim ilköğretim kurumlarında çalışmamız, taraftarlarımızın çalışması, Fenerbahçeli kardeşlerimizi çocuklarımızı  bu sisteme dahil etmesi gerekiyor. Bu sistemin en önemli dinamiklerinden bir tanesi bu.


Başkanın 5 yıl dediği ifadelerden bir tanesi bu. İkinci grup bizim eğitim kurumlarımızda okumuşsa, bunlarda yüzde 20’unu ödeyerek kulübe üye olabilecekler. Böylece bizim okullarımızda yetişen genç nesiller kulübümüze üye olabilecek ve avantajları olacak. Bence artık herkes 12 yaşından büyük çocuklara doğum günü hediyesi olarak üye yapmalı.


Fenerbahçeliler Fenerbahçe eğitim kurumlarını tercih etmeli. 2 hafta evvel taşınmazımız aldık. Kendi binamızda var artık. İnşallah üniversiteyi de orada kuracağız. Çok modern bir eğitim kurumu olacak.  


Yurt dışından yaşayanlar için üyelik imkanı olacak mı? Almanya’dan üyelik oluyor mu? Ödemeler hangi banka üzerinden yapılıyor?


Vedat Olcay: Yurt dışında şube açabilme imkanımız zor. Ülkelerin kanunlarını net olarak bilemiyoruz. Yurt dışından herhangi bir dernek veya şube Türkiye’de açmak isterse bir sürü prosedürü var. Bunun aksini düşündüğünüzde de yurt dışında da bu gibi zorluklarla karşılaşıyoruz. Bunları aşmaya çalışacağız. Bunun için temsilcilikler ihtas edeceğiz. Yurt dışından TC vatandaşlık numarası olan herkes üye olabilir.


Makedonya’da yaşıyorum. TC kimlik numaram yok. Başka ülke vatandaşı olarak nasıl üye olacağız?


TC kimlik kartı yoksa olması mümkün değil. Bu mavi kart uygulaması var. Ona sahip olanlar da üye olabilir. TC kimlik numarası varsa, konslostuktan alacağı savcılık belgesi ile  doğrudan kulübe müracaat ederek üye olabilirler. Bu kısıtlama bizden değil kanundan kaynaklanıyor. Ödeme, havale ile olabilir. Yurt dışından taksit imkanı yok. Ancak yurt içinde varsa öyle yardımcı olabiliriz.


Temsilci üyelerin öncelikli bilet alma imkanı olacak mı?


Vedat Olcay: Burada bu sözü vermek istemiyoruz çünkü stadımız 50 bin. 25-30 bin civarında kombine satışı var. Geriye kalan 20 bin bilet, yüzbinlere belki 1 milyonlara varacağınız bir sayıda bu sözü vermek mümkün değil. Tavsiyemiz herkesin kombine kartalması.


Şekip Mosturoğlu: Uzunca bir müddet kamuoyunda bizim pasolige girmememiz tartışıldı. E bilet konusunda en ufak bir itirazımız olmadı. Pasoligin entegre edildiği bir banka uzantısı var. Bu bankanın da ürettiği kartlar var. Bu sisteme giren kulüpler bugün bizim 1 milyon için düşündüğümüz kart için öngörülen bir kısım hakları o bankaya devrettiler. Bunun karşılığında bir miktar ücret aldılar. Bizim temelde girmeyişimizin sebebi buydu. İlerleyen günlerde kart projesi açıklandığında görülecek ki, bizim projemiz taraftarımız tarafından benimsenip sahip çıkılırsa o projeden çok daha büyük getirileri olacak. Kamuoyu belki yanlış anladı başka noktaya çekebilir oradaki durumu. Maalesef ebilete ilişkin kanun uygulaması var. Ben gönülden şunu söyleyebilirim ki,  taraftarların her türlü engellemeden arınmış bir şekilde maça gelmelerini destekleyen bir insanım.


Temsilci üyelik için ödenecek 2 bin lirayı kendi kullandığımız Denizbank harici kredi kartlarımızdan 36 ay taksitlendirmek mümkün mü?


Vedat Olcay: Kredi kartlarına böyle bir imkan yok. 9 aya kadar yapabiliyoruz. Bunu da kulüp olarak biz gerçekleştiriyoruz. Denizbank’ın verdiği tüketici kredisidir. 36 aya kadar vade yapıyor. Denizbank’tan yapabilecekleri gibi bir başka bankadan da yapabilirler ama en uygun şartlar Denizbank’ta.


Yıllık aidatım 50 lirayı ödeyemezsem üyeliğim düşer mi?
Vedat Olcay: 5 yıl üst üste yıllık aidat ödemeyenlerin üyeliğine son verilebilir. İlk girişte aidat alınıyor. Şu anda üye olanlar Mayıs ayındaki kongrede oy kullanabiliyor.


Avrupa’da bu projenin örneği var mı?
Şekip Mosturoğlu: Biz bu projeye başlarken, Benfica’yı İspanya’daki bazı kulüplerin üyelik sistemlerini inceledik. Çoğulcu, çok katılımcı üyelikten oluşan kulüpler var. Bu kadar geniş kapsamlı bir üyelik programı yok. Bunun benzeri yok. Bu gerçekleştiğinde model olacak. Dünya kulüpleri gelirlerini çeşitlendirmek istiyorlarsa er geç böyle bir modele geçmek zorundalar. Bildiğim kadarıyla Avrupa’dan bir iki kulüpten mailler gelmiş. Onlara da elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışacağız. Er ya da geç kulüpler bu modele mutlaka geçmek zorundalar.


Kadıköy’de şube yok. Kadıköy’de oturan bir kişinin delege olma şansı oluyor mu?
Vedat Olcay:Kadıköy Şubesi açıldı. Stadımızım maraton tribünü girişinden üye olabilirsiniz. Delege seçilme imkanı da var.


Şekip Mosturoğlu da son olarak, Taraftarlarımızın göstermiş olduğu ilgi ve alakaya çok teşekkür ediyoruz. Saha çalışmalarımız önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacak. Başkanımızında da katılacağı şubelerde bizzat saha çalışması yapılacak. Fenerbahçe’nin hem ekonomik büyüklüğü hem yönetim anlayışı ve yönetimin geniş bir tabana yayılması açısından son derece hayati bir proje. Diğer entegre olacak destek projelerini de bir arada değerlendirecek olursanız, hem kulübe hem taraftara çok önemli kazanımlar sağlayacak. Taraftarlarımızın gün geçtikçe bu projeye olan ilgisinin artacağını düşünüyorum. Projemizin Fenerbahçe’ye ve Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum" dedi.  
Teknik sorunlar yaşadığınızda ise 1 milyon@fenerbahce.org adresine mail atarak ya da 4441907’yi aradığınızda gerekli yardımları alacaksınız.