Serdar:"sezon Sonunda Hedefimize Ulaşacağiz"

08.11.2011

Serdar:"sezon Sonunda Hedefimize Ulaşacağiz"

Oyuncumuz Serdar Kesimal, sakatlığının tamamen geçtiğini ve 10 gündür takımla birlikte çalışmalara katıldığı söyledi. Öncelikle hedefinin Fenerbahçe’de kalıcı olmak olduğunu belirten Serdar, sezonu çifte kupayla tamamlamak istediklerini ifade etti.

Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan "Günün Röportajı" programına konuk olan Serdar Kesimal kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Herkesin Kurban Bayramını kutlayarak söze başlayan Serdar Kesimal, bayramda İstanbul’da olduğunu ve bireysel çalışmalarına devam ettiğini ifade etti. 

Hedefleri ile ilgili soru üzerine Serdar, "Öncelikli hedefim Fenerbahçe’de kalıcı olmak. Tabi ki ondan sonra A Milli takıma faydalı olabilmek. Önüme uçuk hedefler koymayı sevmiyorum. Gerçekçiyim. Birinci adımı atmadan ikinci adımı düşünmüyorum.  Adım adım düşünüyorum ve ilk hedefim Fenerbahçe’de kalıcı olmak ve takıma faydalı olmak" dedi.

Genç yaşlarda buralara gelmesi ile ilgili içinse Serdar, "Çok genç yaşta buralara geldiğimi düşünmüyorum. 22 yaş çok genç bir yaşta değil bence. Maalesef Türkiye’de 24-25-26 yaş oyuncular genç oluyor ama ben o düşüncede değilim. 2 sene önce Köln’ün alt yapısında iken 2 sene sonra Fenerbahçe’deyim. Bunu da çok çalışmaya bağlıyorum. Disiplinli olmama bağlıyorum. Böyle devam etmesi içinde elinden geleni yapıyorum" diye konuştu.

Geçen sene en çekindiği oyuncuların Niang ve Alex olduğunu ifade eden Serdar, sakalı ile ilgili gelen sorular üzerine de, "Ben de sıkıldım sakallardan. İlk oynadığım maç sonrası keseceğim" yanıtını verdi.

Sivas maçını bir kaza maçı olarak gördüklerini söyleyen Serdar, "Çok yoğun bir maç trafiğinden geçtik. Beşiktaş ve Karabükspor maçlarına çok üstün bir efor sarf ettik. Türkiye’de 3 günde bir maç oynamaya alışkın değiliz ama alışmamız gerekiyor. Ben açıkçası takımı yorgun gördüm. Bu çok doğal. Sivasspor da iyi bir takım. Bunu çok problem haline getirmeye gerek. Sezon sonunda hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum.10 günlük ara bize çok iyi gelecek. Hedefimizden şaşmadık. Hedefimize emin adımlarla yürüyoruz" şeklinde konuştu.

Stoper olarak Barcelona’dan Pique ile Chealse’den Alex’i çok beğendiğini söyleyen Serdar, "Benim kendime örnek aldığım oyuncular bunlar. Pigue’nin topu oyuna sokmasına ve tekniğine hayranım.  Alex’in de pozisyon alışına hayranım. Bu iki oyuncuyu kendime örnek alıyorum. Oyun tarzımı Pigue’ye benzetmeye çalışıyorum. Onu kendime örnek alıyorum. Dünya’nın en iyisi ise Messi" dedi.

Serdar, Türk ve Alman futbolu arasındaki farklarla ilgili soruyu "Milli takımlar bazında kıyaslarsan, Almanya Milli takımı bir oyuncu endeksli değil. Sistem takımı. Bizde ise sorun her maçta birine bağlıyıyız. Her maçta birisinden bir kahramanlık bekliyoruz. Bu yüzden uzun vadede başarımız olmuyor. Disiplin de çok önemli. Maalesef bizde biri çıksa da bizi kurtarsa mantığındayız. Sabırsızız. Alt yapı hocalarımızın Almanya’ya kıyaslarsak pek bilgili olduğunu düşünmüyorum. Ben böyle düşünüyorum. İyi bir maç oynadığınız zaman göklere çıkartılıyorsunuz, kötü bir maç oynadığınız zaman yerin dibine sokuluyorsunuz. Genç oyuncu bu psikoliji de ise uzun vadede başarılı olması imkansız" diye konuştu.

Futbol açısından Almanya’da yetişmenin avantajlı olduğunu kaydeden oyuncumuz, "Taktik ve disiplin açısından avantajlıyız. Türkiye’de yetişen oyuncuklar ise buradaki sistemi bildikleri için cinlik açısından bizden bir adım öndeler. Almanya’da Türk vatandaşız ise bir Alman futbolcuya göre 2-3 kat daha iyi olmalısınız ki önünüz açılsın. Ama yine de alt yapıyı Almanya’da aldıysanız Türkiye’de avantajlı oluyorsunuz" dedi.

Sakatlığının tamamen geçtiğini belirten Kesimal, "Tendonumda yırtık vardı. Kulüp doktorumuz Ertuğrul Karanlık’a buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Doktorumuz o sihirli elleriyle beni ameliyattan kurtardı. 10 gündür takımla birlikte antrenmanlara çıkıyorum. Tek eksiğim maç eksikliği. Milli maç arası en çok bana yarayacak" ifadelerini kullandı.

Stoperlerin gol atma olasılığının daha çok duran toplara bağlı olduğunu ifade eden Serdar, "Geçen sene 2 gol attım. Stoper oyuncusunun gol atması duran toplara ve şansa bağlı. Lugano’nun meziyetleri farklı benimkiler farklı ama Lugano’yu aratmamaya çalışacağım" dedi.

Forma savaşı içinse Serdar, "Takımda aram herkesle iyi. Rekabetten korkmuyorum, çekinmiyorum.  İnşallah çok çalışıp o formayı kapacağım" diye konuştu.

Transferi ile ilgili soru üzerine Serdar, "Fenerbahçe’ye transferim Milli takım kampında gerçekleştirildi. Çok mutlu oldum ama bu tarif edilemez. Fenerbahçe Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri, hatta en büyüğü. Burada kısa vadede kalıp gidersem bir anlamı olmaz. Uzun süreli burada kalmak istiyorum" dedi.

Soğukkanlı ve sakin birisi olduğunu belirten Serdar, takım içindeki arkadaşlığa da çok önem verdiğini ifade etti.

"Aykut hoca dışarıdan soğuk görünüyor. Ama tanıdığınız zaman çok yakın ve sevecen birisi olduğunu anlıyorsunuz" diyen Serdar Alex içinse, "Zeka, soğukkanlılık ve insanlık. Bu üç yönünü futbolu dışında Fenerbahçe’ye geldikten sonra öğrendik. Tabi daha fazlasına sahip.  Ama benim aklıma gelen gelen ilk 3 yanıt bu oldu" dedi.

Avrapa’ya göre futbolda kendimizi yenileyemediğimizi söyleyen Serdar,  "Eskiden stoper topu kestiyse görevi bitiyordu.  Günümüz futbolunda kazandığınız topu doğru kullanmak çok önemli. Türkiye’de maalesef topu oyuna iyi sokan stoper sayısı az. Ama alt yapı da bu yönde iyi oyuncular yetişiyor  diye konuştu.

Yaşanan süreçle ilgili Serdar, "Takımın içinde liderlik vasıflarına sahip bir çok oyuncu var. Bu süreci atlatmamızda bize çok yardımcı oldular. Tabi kulübümüzün büyüklüğü de var. O olaylar geride kaldı.  Onur mücadelesi veriyoruz. Taraftarımızı mahcup etmeyeceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Galatasaray derbisine kadar minimum puan kaybı yaşamak ve Galatasaray karşısında rahat bir oyun sergileyip istediğimz sonuçla sahadan ayrılmak istiyoruz" diyen Serdar, en yakın zamanda başkan ve yöneticileri aralarında görmek istediklerini söyledi.

Bu sene şampiyonluk kupasının çok anlamlı olacağını söyleyen Serdar sözlerini, "Bu sezon çifte kupa zaferi yaşamak istiyoruz" diyerek tamamladı.