Sporcularimiz 17. Akdeniz Oyunlari'nda Madalyalarla Tamamladi

01.07.2013

Sporcularimiz 17. Akdeniz Oyunlari'nda Madalyalarla Tamamladi

Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkeden 2 bin 994 sporcunun katıldığı ve 32 branşta mücadele verdiği 17.Akdeniz Oyunları, 20-30 Haziran tarihleri arasında Mersin’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kulübümüz, Türk milli takımlarına gönderdiği 48 sporcuyla yine bir rekora imza attı. Atletizm, yelken, basketbol, voleybol, boks, kürek, masa tenisi ve yüzme branşlarından toplamda 48 sporcumuz Mersin’de yapılan 17.Akdeniz Oyunları’nda milli forma altında Fenerbahçe’yi ve Ülkemizi temsil etme başarısı gösterdi.

17.Akdeniz Oyunları’nda mücadele eden Fenerbahçe Yüzme Şubemiz sporcularından Zülal Zeren, Esra Kaçmaz, Gizem Bozkurt ve Burcu Dolunay’dan oluşan Bayanlar 4x100 Bayrak Takımı, 3.47.35’lik derecesi ile Türkiye rekoru kırarak bronz madalyanın sahibi oldu.  Erkekler 4x100 metre serbest bayrak yarışında ise Fenerbahçe Yüzme Şubemiz sporcusu Furkan Maraşlı ile Doğa Çelik, İskender Başlakov ve Kemal Arda Gürdal'den oluşan ekibimiz, 3.18.79'luk derecesiyle Türkiye rekoru kırarak tarihinde ilk kez gümüş madalya kazanma başarısı gösterdi.

Takım halinde yapılan bayrak yarışlarının yanı sıra bireysel olarak kadınlar 200 metre sırtüstünde milli yüzücümüz Zülal Zeren 2.14.93'lük derecesiyle Türkiye rekoru kırarak üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı. 50 metre serbestte ise yine bir başka sporcumuz olan Burcu Dolunay 25.42'lik derecesiyle yarışını üçüncü sırada tamamlayarak bronz madalyaya uzandı. 4x200 metre erkeklerde de Fenerbahçeli sporcumuz Furkan Maraşlı’nın yer aldığı Bayrak takımımız, 7.25.67’lik derece ile bronz madalyanın sahibi oldu.

Yüzme branşında ülkemize kazandırılan madalyalar bununla da sınırlı kalmadı ve erkekler 4x100 metre karışık bayrak finalinde Fenerbahçeli sporcumuz Demir Atasoy'un da yer aldığı; Güven Duvan, Kaan Türker Ayar ve Kemal Arda Gürdal'dan oluşan Türk milli takımı, 3.41.58'lik derecesiyle üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Akdeniz Oyunları’ndaki başarı haberleri yüzmeyle sınırlı kalmayıp bir başka branş olan Boks ile de devam etti. Milli boksörlerimizden 75 kiloda ringe çıkan Adem Kılıççı Mısırlı Hosam Abdin'i 3-0 yenerek altın madalya kazandı. Avni Yıldırım ise yarı finalde karşılaştığı Cezayirli Abdelhafid Benchabla'ya kaybetti ve organizasyonu bronz madalya ile tamamladı. Diğer Fenerbahçeli milli boksörler Ferhat Pehlivan ise 49 kiloda Cezayirli Mohamed Flıssı'ye 3-0, Bünyamin Aydın da Fransız Sofıane Oumıha'ya 2-1 yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu.

Boks ve yüzme branşlarından gelen başarı haberlerine Fenerbahçe Atletizm Şubemiz sporcuları da yenilerini ekleyerek camiamıza büyük bir gurur yaşattılar. Cirit atmada ilk hakkında 82.39 atan Fatih Avan 2. hakkında elde ettiği 83.84'lük derecesiyle 1.olarak, altın madalyaya uzanan sporcumuz oldu. Erkekler 100 metrede Ramil Guliyev finalde 10.23'lük derecesiyle ikinci olarak Türkiye rekoru kırdı ve gümüş madalyanın sahibi oldu. Guliyev, 200 metre finalinde ise 20.46'lık derecesiyle yine ikincilik elde ederek, gümüş madalya kazandı. Yüksek atlamada ise altın madalyanın sahibi Fenerbahçeli milli sporcumuz Burcu Ayhan Yüksel olurken, 4x400 dalında Kulübümüz Milli atletlerinden Saliha Özyurt'un da yer aldığı bayrak takımımız İtalya'nın ardından ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

Masa Tenisi branşında ise ülkemize altın madalyayı, finalde İspanyol rakibi Sara Ramirez Bermuda'yı 4-3’le geçen milli sporcumuz Melek Hu getirdi.  Yelken yarışlarında da Kadınlar Laser Radial sınıfında Türkiye’yi temsil eden Fenerbahçeli sporcumuz Çağla Dönertaş bronz madalya kazandı.

Yelken, atletizm, boks, masa tenisi ve yüzme branşlarının yanı sıra futbol, basketbol ve voleybol branşlarında da Milli takımlarda sporcularımız boy gösterdi.

17.Akdeniz Oyunları’nda Milli takım forması altında mücadele eden Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımız oyuncularından Oğuz Savaş, Barış Ermiş ve  Can Maxim Mutaf’ın formasını giydiği A Milli Erkek Basketbol Takımımız, finalde karşılaştığı Sırbistan’ı 79-62 yenerek, altın madalyanın sahibi olurken, Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımımızın kaptanı Seda Tokatlıoğlu’nun formasını giydiği A Milli Bayan Voleybol Takımımız ise finalde İtalya’ya 3-1 yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu.

Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncusu Recep Niyaz ile A2 Takımımızda forma giyen Emre Cinemre’nin de kadrosunda yer aldığı U19 Milli Takımız, Akdeniz Oyunları finalinde Fas’a penaltılarla mağlup oldu ve gümüş madalyanın sahibi oldu.

Son olarak da Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımımız oyuncularından Ramazan Serkan Kılıç, Metin Toy ve Emin Gök’ün kadrosunda yer aldığı A Milli Erkek Voleybol Takımımız ise Akdeniz Oyunları’nda Fransa’ya 3-2 mağlup olarak, Turnuvayı 4.sırada tamamladı.