Şükrü Saracoğlu Ölümünün 60. Yildönümünde Anilacak

26.12.2013

Şükrü Saracoğlu Ölümünün 60. Yildönümünde Anilacak

Eski Başbakan ve Fenerbahçe Başkanlarından, stadımıza da adını veren Mehmet Şükrü Saracoğlu, ölümünün 60. yıldönümünde, doğum yeri olan İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Fenerbahçeliler Derneğimizce düzenlenecek bir dizi etkinlikle anacak. Saracoğlu için İstanbul'daki mezarı başında da bir anma yapılacak.


M.Şükrü Saracoğlu'nun 60. ölüm yıldönümü olan 27 Aralık Cuma günü gerçekleştirilecek etkinliklerde ilk olarak 'Ödemişli Başbakan Şükrü Saracoğlu' isimli bir sempozyum gerçekleştirilecek. Ödemiş Yeni Nikah-Düğün Salonu ve Kongre Merkezi'nde saat 13.00'te başlayacak sempozyuma M. Şükrü Saracoğlu'nun oğlu Yılmaz Saracoğlu, Kültür ve Turizm eski Bakanı Alev Coşkun, Gazeteci-Yazar ve TV Programcısı Gürkan Hacır, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Engin Berber ile yüksek lisans öğrencisi Tülay Gül konuşmacı olarak katılacak.

 

Anma etkinliklerinin ikinci bölümünde Ödemiş Belediyesi'nce yaptırılan Saracoğlu Toplu Konutları'ndaki dairelerin anahtar teslim ve bu alana yaptırılan Şükrü Saracoğlu Büstü'nün açılış törenleri yer alacak. Bu program da saat 15.00'te başlayacak.

 

Ödemiş'teki etkinliklerin son bölümünü ise Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi bünyesindeki Şükrü Saracoğlu Anı Odası'nın gezilmesi oluşturacak. Gezi, saat 16.00'da başlayacak.

 

Öte yandan Şükrü Saracoğlu için İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında da bir anma töreni gerçekleştirilecek. Tören, saat 14.00'te başlayacak.M.Şükrü Saracoğlu

 

1934-1950 yılları arasında 16 yıl boyunca aralıksız Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yaparak Fenerbahçe Spor Kulübü'nde en uzun süre başkanlık görevini yürüten Mehmet Şükrü Saracoğlu, görev yaptığı dönem boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü'ne bir çok sportif başarı kazandırdı. Mehmet Şükrü Saracoğlu ayrıca 22 Temmuz 1998'de adının verildiği Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın Fenerbahçe Spor Kulübüne kazandırılmasında da önemli rol oynadı. İki dönem başbakanlık görevinde de bulunan Mehmet Şükrü Saracoğlu 1887 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğmuş, 27 aralık 1953 yılında İstanbul'da vefat etmişti.