Süper Kupa Finali Ertelendi

20.07.2011

Süper Kupa Finali Ertelendi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında 31 Temmuz Pazar günü oynanması planlanan Süper Kupa finalinin ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın, yürüttüğü soruşturma ile ilgili delilleri yarından itibaren TFF’ye göndermeye başlayacağını, bu bağlamda liglerin ertelenmesi ve diğer konular hakkındaki kararlarını da bu deliller ışığında alacaklarını belirten Mehmet Ali Aydınlar, Avrupa Kupalarında mücadele edecek takımların listesini daha önceden UEFA’ya verdiklerini, listede değişiklik olmadığını ve UEFA’nın da bu konuda değişiklik yapmayacağını deklere ettiğini hatırlattı.

TFF Yönetim Kurulu’nun İstinye’deki binasında gerçekleşen toplantı sonrası, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar toplantıda alınan kararları açıkladı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mehmet Ali Aydınlar alınan kararları,  "31 Temmuz’da Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak olan Süper Kupa maçı ertelenmiştir. Bu maç ileri bir tarihe ertelendi, tarihi de henüz belli değil. Savcılıktan belgeler yarından itibaren gelmeye başlayacak. Bu nedenle Süper Lig’in ve Bank Asya 1. Lig’in ertelenip ertelenmeyeceğiyle ilgili kararı daha sonra vereceğiz" cümleleriyle özetledi.

Önemli olan doğru karar

UEFA ile dün yaptıkları görüşmede, UEFA’nın konu hakkında alacakları kararlarda kendilerine destek vereceğini açıkladığını belirten Aydınlar, "UEFA’nın bu konudaki desteği ve güveni bizimle birlikte" dedi. Kulüplerin yaptığı açıklamalarda kendilerine yönelik sert eleştiriler görmediğini belirten Aydınlar,  "Acele karar alalım demiyoruz, yanlış karar almak istemiyoruz. Elimizde şu an belge yok. Yarından itibaren gelecek. Yarından itibaren daha sağlıklı konuşabiliriz. Bize belgeler hemen mi gelecek yoksa belli bir süreçte mi gelecek? Bunları gördükten sonra karar vereceğiz" diye konuştu.

Avrupa’ya gidecek takımlar bellidir

UEFA’ya, Türkiye’den hangi takımların Avrupa Kupalarında mücadele edeceğine dair 31 Mayıs’ta bir liste verdiklerini belirten Aydınlar, UEFA’nın da bunu onayladığını ve daha sonra gelişen olaylar üzerine de burada bir değişiklik yapmayacağını deklere ettiğini hatırlattı. Aydınlar, "Federasyon, Avrupa Kupası ile ilgili hangi takımların katılacağını beyan etmiştir. UEFA da takvimde değişiklik yapılmayacağını bildirmiştir. Soruşturma sonunda suçlu olan kulüp varsa UEFA o kulüp bazında değerlendirmesini yapacak" şeklinde konuştu.

Varsayımlar üzerine konuşmak doğru değil

Aydınlar, "Özel bir çalışma düzeni hazırladık ve bu düzen çerçevesinde çalışmalarımız devam edecek. Henüz soruşturma başlamış, belgeler gelmiş değil. Küme düşürme olacak mı olmayacak mı? Şike var mı yok mu? Fikir belirtebilmemiz mümkün değil. Delilleri gördükten sonra bilgi vereceğiz. Varsayımlar üzerinden konuşmak doğru değil" diyerek sözlerini tamamladı.