Tahvil İle İlgili Sik Sorulan Sorular

01.03.2012

Tahvil İle İlgili Sik Sorulan Sorular

Kulübümüzün, Türk Spor Tarihinde bir ilk olarak gerçekleştirdiği tahvil ihracı ile ilgili olarak tahvil konusunda sorulan sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıda yer almaktadır:

1. Tahvil nedir?
Anonim şirketlerin kaynak sağlamak amacıyla piyasaya sundukları borçluluk temsil eden menkul kıymetleridir.

2. Her firma/kurum ya da spor kulübü tahvil ihracında bulunabilir mi?
Hayır. Tahvil ihracında bulunabilmek için yeterli finansal güce sahip olunması gerekmektedir. Bununla birlikte Sermaye Piyasası Düzenleme Kurumu (SPK) tarafından söz konusu kurumun ihrac edeceği tahvillerin onaylanıp kayda alınmış olması gerekmektedir.

3. Kimler Fenerbahçe Tahvili satın alabilir?
Herkes Fenerbahçe Tahvili satın alabilir. 

4. Fenerabahçe Tahvili nasıl satın alınabilir?
Denizbank, Garanti Bankası ya da Vakıfbank Şubelerinden birine giderek ya da söz konusu bankaların telefon bankacılığı merkezlerini arayarak da Fenerbahçe Tahvili satın alabilirsiniz. 

5. Fenerbahçe Tahvili alabilmek için alt ve üst sınır nedir?
Fenerbahçe Tahvili satın almanın alt sınırı 100TL'dir. 100TL ve üzeri istenen oranda tahvil satın alınabilir. Üst sınır yoktur. 29 Şubat, 1 ve 2 Mart 2012 tarihlerinde tahvil satın alma talepleri toplanacaktır.  Toplanan taleplerin ardından 5 Mart 2012 Pazartesi günü taleplerinizin ne kadarlık kısmının karşılandığı duyurulacaktır. Fenerbahçe Sportif A.Ş toplamda 100 milton TL'lik tahvil ihracında bulunmaktadır. Talebin bunun üzerinde olması halinde orantısal olarak taleplere göre dağıtım yapılacaktır. 

6. Fenerbahçe Tahvili nasıl kazandıracak?
Fenerbahçe Tahvili'nin vadesi 2 yıldır. 2 yıl boyunca Fenerbahçe Sportif A.Ş tahvil sahiplerine her 3 ayda bir faiz ödemesi yapacak 2 yılın sonunda da anaparanın tamamı ödenecektir. Fenerbahçe Tahvili'nin faizi Hazine Gösterge Faizi'nin üzerine %3-3,5 puan ek getiri eklenerek bulunacaktır.