"taraftarimizi Da Yatirimcimizi Da Düşünüyoruz"

01.02.2012

"taraftarimizi Da Yatirimcimizi Da Düşünüyoruz"

Başkanvekilimiz Nihat Özdemir, yaşanan süreçte Fenerbahçe’nin ciddi ekonomik kayıpları olmasına rağmen tüm mali yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirdiğini, tüm takımlarının başarılı sonuçlar aldığını, ancak bu ortamı devam ettirebilmek için yeni bir tahvil ihracına gereksinim duyduklarını ifade etti.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nun, tribündeki taraftar ve Kongre Üyesi kadar kendisine güvenip hisse senedi almış yatırımcısını da düşündüğünü ve kararlarını bu şekilde aldığını belirten Nihat Özdemir, Fenerbahçe’nin yeni halka arz  projesi çalışmalarının önemli bankalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından yürütüldüğün, bu projede Hazine faizinden daha fazla bir getiriyi yatırımcılara sunacaklarını ifade etti.

CNBC-E’de canlı yayınlanan Piyasa Ekranı isimli programa konuk olan Başkanvekilimiz Nihat Özdemir, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın istifasını da değerlendiren Nihat Özdemir, Fenerbahçe’nin son ekonomik durumu ve halka arz projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İstifa haberiyle şoka girdik

TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın istifası hakkında Nihat Özdemir, "Ortaya çıkan durum hem Fenerbahçe hem Türk Futbolu adına gerçekten çok üzüntü verici. Dün akşamdan beri, Sayın Mehmet Ali Aydınlar’ın istifa haberini aldığımızdan beri şoka girdik. Bu şok, Türk Sporu ve Fenerbahçe ile ilgili üzüntülerimiz daha da arttırdı. İşin başından beri Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, yönetimi olarak, tüm camiamız olarak, teknik kadromuz, oyuncularımız ki; sadece futbolcularımız değil  bayan ve erkek voleybol-basketbol takımlarımızdaki oyuncular, herkes; bu olaylara 3 Temmuz’dan bu yana ayrı bir kafa yapısıyla bakıyor ve öyle bir duruş sergiliyoruz. Tabandan taraftarımızdan gelen bu destekle, Fenerbahçe yönetimi olarak hata yapmadan bu kötü süreçten nasıl çıkacağımızın hep hesabını yaptık. Ne camiamıza ne Türk Futboluna zarar vermeden nasıl bu süreçten geçeceğimizin hesabını yaptık. Dünkü olay çok düşündürücü ve daha da nereye gideceği belli olmayan bir sürece girdik. Federasyon başkanı yok, yönetimi yok; bu kadar kritik günlerde. 27 Şubat’a kadar da 28 günlük bir süre var önümüzde. O zamana kadar Sayın Hüsnü Güreli bu işi götürecek. Onun da bizim de işimiz kolay değil. Bir zorlu sürece başladık bakalım sonu nereye gidecek. İnşallah Türk Sporu, Türk Futbolu ve Fenerbahçe zarar görmez" diye konuştu.

Dün itibariyle bazı noktalar ortaya çıktı

Fenerbahçe’nin suçsuz olduğuna başından beri inandıklarını belirten Özdemir, "Başından beri kendimizden bir şüphemiz yok. Haksızlığa uğradığımıza inandık ve mücadelemizi hem Türkiye içinde hem de UEFA nezdinde açtığımız davayla ve haklı olduğuma inandığımız için büyük bir mücadele örneği sergileyerek sürdürüyoruz. Yargıya da güveniyoruz ve haklı olduğumuzun ortaya çıkacağını inanıyoruz. Dün itibariyle bazı noktalar ortaya çıktı ama tüm noktalar ortaya çıkmadan konuşmanın doğru olmadığını biliyoruz" dedi.

Fenerbahçe ile ilgili yüküm kat kat arttı

Bundan sonra izleyecekleri yol sorulduğunda ise Özdemir, "Arkadaşlarımızla konuşmamız lazım. Biz arkadaşlarla Fenerbahçe’yi anonim yönetiyoruz. Ben başkanvekiliyim. Fenerbahçe’nin başkanı Aziz Yıldırım’dır. Arkadaşlarımla konuştuktan sonra nasıl bir yol haritası izleyeceğimiz belli olacak. Zaten 3 Temmuz’dan bu yana biz buna dikkat etmemiz nedeniyle hem sportif hem de hukuki konularda çok az hata yaparak buraya geldik. Sıfıra yakın hata yaptık. Çünkü tek kişinin aklıyla hareket etmiyoruz. Hepimiz fikirlerimizi tartışıyoruz, bir noktaya geliyoruz ve o nokta neyse hepimiz onun için çalışıyoruz. Eskiden kulübün tüm yükünü Başkan çekiyordu biz ona yardım etmeye çalışıyorduk.Ben Ankara’da yaşadığım için Fenerbahçe’nin Ankara’daki konularını takip ederdim. Esas yükü çeken Aziz Yıldırım’dı. O olmayınca bu yük tüm yönetim kurulu üyelerinin üzerine kaldı. Herkes kendi görevini yapmaya çalışıyor. Benim de Fenerbahçe ile ilgili yüküm kat be kat arttı" diye konuştu.

Bu işin sadece taraftar yönü yok

Ekonomik konulara da değinen Özdemir, "Fenerbahçe’de 3 Temmuz’dan bu yana mali yönden sıkıntılar yaşadık, çok kaybımız oldu. Bankalar, Fenerbahçe’ye ne oldu diye bizi seyretmeye başladı. O günden bugüne, banka anapara ve faizleri olmak üzene 52 milyon dolar ödeme yaptık. Ayrıca oyuncularımızın paralarını ödedik ve transferler yaptık. Futbol dışındaki tüm amatör branşlarda en iyi takımları oluşturduk. Basketbol ve voleybolda takımlarımızın tümü bugün içeride dışarıda büyük başarılar elde ediyor. Bu ortamı devam ettirmek için de Fenerbahçe’nin önemli bir kaynak ihtiyacı var.  Piyasaya bir tahvil arz projemiz var. Daha önce de belirttiğim gibi Denizbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve  Vakıfbank’tan oluşan bir konsorsiyum ile bu piyasa arz işlemini gerçekleştireceğiz. Biz Fenerbahçe ile ilgili kararları alırken sokaktaki taraftarımızın, 15 bin Kongre Üyemizin, 2 binin üzerindeki Yüksek Divan Kurulu Üyemizin arzularını göz önüne getiriyoruz. Diğer taraftan, daha önce gerçekleştirilmiş halka arzla Fenerbahçe hisse senetlerinin yüzde 15’ini elinde bulunduran sermayedarlarımızı, Fenerbahçe’ye güvenip hisse senedi almış yatırımcılarımızı da düşünüyoruz. Bu işin sadece taraftar yönü yok. Bunu çok iyi biliyoruz. İçimizde her konuda çok başarılı arkadaşlar var. Türkiye’nin en güzide iş adamlarının toplandığı bir yönetim kurulu var Fenerbahçe’nin; hem ekonomik kiriz hem de halka arz bakımından. Halka arzın ne kadar önemli ve kutsal olduğunu biliyorum. Bana gelen yatırımcıyı zarar ettirmemeliyim. Herkesi düşünerek karar almalıyız. Bugüne kadar işi iyi getirdik, bundan sonra da inşallah iyi götürürüz" diye konuştu.

Allah Fenerbahçe taraftarından bin defa razı olsun

Ellerinde Fenerbahçe’nin ileriye dönük gelirini satmak gibi bir enstrümanları bulunmasına rağmen bunu yapmadıklarını belirten Nihat Özdemir, "Fenerbahçe’nin ileriye dönük gelirini satardık, bunu yapmadık. Bunu yapmamamızın nedeni önümüzü net olarak göremememizdir. Önümüzü görsek bu hamleleri yapardık. Ancak şunu söylemek istiyorum ki; Fenerbahçe taraftarından Allah bin defa razı olsun, bizi hiç yalnız bırakmadılar. Biz geçen sene şampiyonluğa giderken ortalama 30 bin kişiye oynuyorduk. Bu sene henüz içeride büyük maçları oynamadığımız halde, önemli kış sartları olmasına rağmen şu anda ortalama 40 bin üzerinde seyirciye oynuyoruz.  Fenerium satışlarımız çok iyi, 30 bin kombine alan taraftarımız var. Localara gelen talepler… Gerçekten biz bu taraftarımıza ne yapsak azdır" dedi.

Önümüzde daha çok zorlu süreç var

3 Temmuz’dan bu yana geçen sürecin kendileri için çok yorucu bir süreç olduğunu belirten Nihat Özdemir, "Ancak daha henüz işin başında olduğumuzu söylüyoruz. Önümüzde daha çok zorlu süreçler var. Ama biz birlik beraberlik, Fenerbahçe bütünlüğü içinde bu süreci atlatacağız. Taraftar, Kongre Üyesi, Yüksek Divan Kurulu Üyesi ve hisse senedi almış insanlar, yatırımcılar hiç merak etmesin.Doğru hareket ediyoruz, aklı selim hareket ediyoruz. Kimseye, futbola da zarar vermeden hareket ediyoruz" dedi.

Halka arzda Hazine faizinin üstünde bir rakam

Fenerbahçe’nin yeni halka arz projesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Nihat Özdemir, yatırımcılara bu konuda ipuçları da verdi. Özdemir,  "Tahvil ihracı konusunda çalışmalar devam ediyor. O nedenle kesin bir rakam söylemek doğru değil ama Hazine’nin borçlanma faizi üzerinde bir rakam ortaya koyacağız. Ne Fenerbahçe ne de yatırımcılar zarar görecek. Ekonominin öngördüğü oranda bir fark vereceğiz. Ne Fenerbahçe ne de yatırımcılar zarar görecek" diye konuştu.

Beşiktaş seyircisinin gelmesi hakkaniyet ilkesi gereği

Programın son bölümünde futbol gündemi ile ilgili konulara değinen Nihat Özdemir, Beşiktaş maçına rakip seyirci gelmesi konusunda "Sayın Yıldırım Demirören beni aradı ve ilk yarıdaki maçte bizim seyircinin İnönü’ye gittiğin aynı şekilde kendilerinin de seyirci getirmek istediğini söyledi. Ben de arkadaşlarımla görüştüm; tartıştık, konuştuk ve bunu bir hakkaniyet ve eşitlik  ilkesi olduğuna karar verdik. BJK seyircisinin gelmesinde bir sakınca olmadığına karar verdik. Bunu da Sayın Başkan’a  ve kamuoyuna bildirdik. Centilmence bir maç olsun, herkes sadece takımını desteklesin, sahaya yabancı madde atılmasın, hak eden kazansın ama kazanan taraf biz olalım. Biz Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyelerini de maça davet ediyoruz. İnşallah maçı biz kazanırız" diye konuştu. Aynı durumun Galatasaray maçında da geçerli olup olmayacağının sorulması üzerine Özdemir, "Biz Arena’ya gittiğimiz zaman taraftarımızı götürmedik. Taraftarımız bize serzenişte bulundu. 4 kulübün bir araya gelip aldığı bir karar, biz de uymalıyız. Biz onların sahasına gitmediğimiz için onların da gelmemesi lazım. Ancak önümüzdeki günler neler getirir bilemem " dedi.

Umarım Sow golle başlar

Yeni transfer Moussa Sow’un Beşiktaş maçına yetişeceğini belirten Nihat Özdemir, "Yeni transfer inşallah yetişir ve oynayacak. Perşembe günü Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Gelirse önümüzde 2 gün var. Oynamasını ve golle başlamasını istiyorum. Önemli bir transfer yaptık. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak transferin detaylarına dair önümüzdeki saatlerde açıklama da yapacağız. Önemli bir transfer yaptık, önemli bir oyuncu aldık" diye konuştu.

Fenerbahçe yine de Fenerbahçe

Son olarak Fenerbahçe’nin genel durumunu değerlendiren Özdemir, "Biz bu sene Şampiyonlar Ligi’nde oynasaydık, çok önemli kadromuz vardı. Bu kadrodan 5 önemli oyuncumuzu kaybettik. Önemli takviyeler yaptık ve şu anda liderin 2 puan gerisindeyiz. Ama onlar da bizim sahamıza gelecekler Fenerbahçe yine de Fenerbahçe. Daha da iyi olacağız" diyerek sözlerini tamamladı.