14.02.2012

Tarihi Dava Başladi

Başkanımız Aziz Yıldırım ve yöneticilerimizin de yargılandığı tarihi davanın ilk duruşması, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nde başladı. Duruşmayı izlemeye gelen yöneticilerimiz, tam kadro salondaki yerlerini aldı. Silivri’ye giden binden fazla Fenerbahçe taraftarı da duruşma salonun önünde tezahüratlarla Başkanımız Aziz Yıldırım ve yöneticilerimize destek vermeye başladı.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan iddianamenin İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesi sonucu, aralarında Başkanımız Aziz Yıldırım ve yöneticilerimizin de bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması Silivri’de başladı.

Saat 08.45’te, duruşmayı izlemeye gelen Yönetimi Kurulumuzun tüm üyeleri mahkeme salonundaki yerlerini aldı. Aynı zamanda avukat da olan Yönetim Kurulu Üyemiz Yasemin Merçil, cübbesiyle salondaki yerini aldı. Basının yoğun ilgisi nedeniyle, duruşma salonunda avukatlar için ayrılan yerin bir bölümüne de basın mensupları alındı. Duruşma salonuna hiçbir kemera, ses kayıt cihazı vb. cihaz alınmadı.

Dikdörtgen şeklindeki bir spor salonunu andıran duruşma salonunda ortasında sanıklar için yer ayrıldığı, tutuklu sanıkların ön, tutuksuz sanıkların ise arka sırada yer aldığı gözlemlendi. Salonun ön tarafında mahkeme heyeti, yan taraflarında avukatlar ve basın mensupları, arka tarafta da duruşmayı izlemeye gelen sanık yakınları yer aldı. Yöneticilerimiz ve sanık yakınları 300 kişilik mahkemenin tamamını doldurdu.

Saat 09.15’te tüm sanıklar mahkeme salonuna alınmaya başlandı. Bu sırada tutuklu sanıkların duruşmayı izlemeye gelen yakınlarına el salladığı, yakınlarının da aynı şekilde karşılık verdiği gözlemlendi. Mahkeme başlamadan önce Başkanımız Aziz Yıldırım, ön taraftan arka tarafa doğru hareketlenerek tutuksuz sanıkların bulunduğu bölüme geldi ve buradan bir kez daha yakınları ve yöneticilerimize el salladı. Daha sonra sanık sırasının en önünde oturan Başkanımızın, avukatlarının salonda verdiği bir bilgisayardan, bir maçın görüntülerini izlediği gözlemlendi. Sanıkların duruşma salonuna alınması ve oturma düzenine geçiş yaklaşık 20 dakika sürdü.

Saat 09.35’te Mahkeme Başkanı, anonsla duruşmanın başladığını duyurdu. 23 tutuklu sanıktan 22’si duruşma salonundaki yerini aldı. Tutuklu sanıklardan Bülent İbrahim İşcan’ın rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi altında bulunduğu ve bu nedenle duruşmaya katılamadığı bildirildi.

Mahkeme Heyeti, Başkan Mehmet Ekinci ile üyeler Hikmet Şen ve Seyfettin Mermerci’den oluşuyor. Duruşma, savcı Ufuk Ermertcan’ın iddianamenin özetini okumasıyla başladı. Daha sonra kimlik tespitine geçildi. Başkanımız Aziz Yıldırım, kimlik tespiti sırasında kendisine yöneltilen "Bir sabıkanız var mı?" sorusuna, "Buraya gelene kadar yoktu" yanıtını verdi. Mahkeme Başkanı da "Hala yok" diyerek Başkanımızın konumunun altını çizdi.

Duruşma halen devam ederken, taraftar dernekleri ve kendi organizasyonlarıyla bir araya gelerek, 100’den fazla otobüs ve kendi araçlarıyla, konvoyla halinde Silivri’ye giden Fenerbahçe taraftarlarının mahkeme salonu önündeki bekleyişi de sürüyor. Sabah saat 06.00’dan itibaren Silivri’ye akın eden taraftarlarımız yaktıkları meşaleler ve tezahüratlarla, içeride yargılanan Başkanımız ve yöneticilerimize destek oluyor. Mahkeme salonu önünde taraftarlarımızın ihtiyacı için çeşitli önlemler de alınmış halde.

Davanın ilk duruşması iddianamenin okunmasıyla devam ediyor.