Tarihi Davada 16. Duruşma Sona Erdi

29.05.2012

Tarihi Davada 16. Duruşma Sona Erdi

Başkanımız ve yöneticilerimizin de yargılandığı Tarihi Davanın 16. duruşması, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapıldı.  Bugünkü duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıkların çapraz sorgulamaları gerçekleştirildi.

Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 9’u tutuklu 93 sanıklı Tarih Davanın 16. duruşmasına, aralarında Başkanımız Aziz Yıldırım ve Asbaşkanlarımızdan İlhan Ekşioğlu’nun da bulunduğu 9 tutuklu sanık ile aralarında Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in de yer aldığı tutuksuz sanıklar katıldı. Duruşmayı bazı eski ve yeni yöneticilerimiz ile sanık yakınları da takip etti. Duruşmada mahkeme üyeleri, duruşma savcısı ve avukatlar sanıklara dava ile ilgili sorular yöneltti.  Salonda hazır bulunan sanıklar da ifadesi alınan sanıklara çeşitli sorular yöneltti.

Duruşmada dinlenen Eskişehirspor Kulübü Başkanı Halil Ünal’a, Asbaşkanımız İlhan Ekşioğlu, "Sezer ile ilgili görüşmemizde bir oyuncu daha sorduk mu? Siz ne dediniz?" diye sordu. Başkan Ünal da "Evet, Alper’i sordunuz. Ben de Alper’in daha küçük olduğunu, zamana ihtiyacı olduğunu, Sezer’in Fenerbahçe’ye daha uygun olduğunu söyledim" dedi. Başkanımız Aziz Yıldırım ise Ünal’a, "Eskişehirspor-Fenerbahçe ve Eskişehirspor-Trabzonspor maçlarında sizin kulağınıza şike veya teşvik ile ilgili ödemeler yapıldığına dair bir şey geldi mi?" diye sordu. Ünal bu soruya ise "Hayır" cevabını verdi.

Başkanımız Aziz Yıldırım’ın"Ben silahlı örgütün başı olmak ve şike yapmakla suçlanıyorum. Gabriç ile ilgili daha önce bir konuşmalar olmuş gibi. Bu şike ile ilgili değil. Bizle ilgili en ufak bir hadise, şike olarak önümüze geliyor. Manisa-Trabzon maçı öncesi benim Kenan Yaralı’ya 500 bin dolar gönderdiğimi söylüyor. 1995 yılında Aziz Yıldırım 92 trilyonluk ihalesini kendisine verdi mi? Ben yardım etmedim mi? Bedel almadan kendisine yardım ettim" diyerek soru yönelttiği Trabzonspor Başkanı  Sadri Şener ise "Evet doğrudur. Ben etmez demedim zaten. Ama o zaman kulüp başkanı değildim"  dedi.  Başkan Aziz Yıldırım ise "Ben herkese yardım edebiliyorum karşılıksız" dedi.

İddianameye, bazı kendi lehine tapelerin konulmadığını belirten Aziz Yıldırım, Şener’e "Atanmış hakemi değiştirmişsiniz. Ofspor maçında" dedi. Şener de "Ben Ofspor Başkanı değilim. Ben Trabzonspor Başkanıyım" diye yanıt verdi. Aziz Yıldırım da bunu üzerine "Öyle yazılıyor. Beni hakem atamışım diye yargılıyorlar. O yüzden söyledim" dedi.

Başkanımız Aziz Yıldırım, ifadesi alınan Trabzonspor yöneticisi Nevzat Şakar’a "Ankara’dan gelen 6.5 trilyonu şikede ve teşvikte kullandınız mı?" demesi üzerine Şakar, "Hayır" diye yanıt verdi. "Faturalarla o parayı kapatabildiler mi?" diyen Başkanımız Yıldırım’a Şakar, "Aziz bey çok merak ediyorsa faturaları göndeririz" dedi. Yıldırım ise "Bana değil mahkemeye gönder" dedi.  Başkanımız Aziz Yıldırım’ın, Şakar’a, "2010 yılında son maçı sizle oynadık ve şampiyonluğu kaybettik" dedi. Bunun üzerine Şakar "Yönetici değildim o zaman" diye konuştu. Başkan Yıldırım’ın "Fenerbahçe’den kimse gelip sizin takımdan kimseye ricada bulundu mu?" demesi üzerine, "Ben o zaman yönetici değildim" diye konuştu.

Başkanımız Aziz Yıldırım, ifadesi alınan Mehmet Yıldız’a ise "Mecnun Başkan her zaman doğruları söyler; sen de söylersin tanıyorum seni. Bak burada biz yatıyoruz. Saklarsanız bizim öbür dünyadaki vebalimiz sizde olur. Dedikoduları koridorda duydum diyorsun. Ama nerden duyduğunu söylemiyorsun" diye sordu. Avukatların, maçtan önce kulüp başkanı Mecnun Odyakmaz’ın takıma yönelik konuşmasını sorması üzerine Yıldız, "Başkan açık konuştu; ’Maç satan, karısını satar’ dedi" cevabını verdi.

Tarihi Davaya, 30 Mayıs Çarşamba günü Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülecek 17. duruşma ile devam edilecek.