"tarihin En Büyük Kulüp Kenetlenmesini Yaşiyoruz"

12.08.2011

"tarihin En Büyük Kulüp Kenetlenmesini Yaşiyoruz"

Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncularından Uğur Boral, tarihin en büyük operasyonu şeklinde kamuoyuna lanse edilen şike soruşturmasından, tarihin en büyük kulüp kenetlenmesinin çıktığını söyledi. Bir diğer oyuncumuz Bekir İrtegün ise, son yaşanan olaylar karşısında Fenerbahçe’nin tüm unsurlarıyla sergilediği duruşun taraflı tarafsız herkes tarafından takdir edildiğini belirterek, futbolcular olarak kendilerini tekrar tekrar ispat etmek için sabırsızlıkla maçların başlamasını beklediklerini söyledi.

Oyuncularımız Uğur Boral ve Bekir İrtegün, Takımımızın bugün akşam saatlerinde Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde gerçekleştirdiği antrenman öncesinde, ortaklaşa bir basın toplantısı düzenledi. Son bir aydır futbol kamuoyunun gündemini meşgul eden olaylar karşısındaki görüşlerini aktaran oyuncularımızdan Uğur Boral şunları söyledi:

Biz elimizden geleni yapıyoruz

"Türk Futbol Tarihinde ilk defa ikinci kez sezon açıyoruz. Bunu da görmek varmış. Bizim için enteresan oldu. Her türlü ortama ayak uydurmak gerek. Güzel bir sezon açmıştık. Önce lig ertelendi ve ikinci defa başlıyoruz. Karakterli futbolcuların katılımıyla iyi bir antrenman ortamı oluşturduk. Yurt dışı kampı ve çalışmalarla devam edeceğiz. Fenerbahçe Futbol Takımı yıkılmamıştır ve en iyi şekilde çalışmalarına devam ediyor. Bunun tüm Fenerbahçe Camiası ve Fenerbahçe’yi sevenlerce bilinmesini istiyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz, Antrenmanlar mükemmel devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek"

Asıl yaralayan bu belirsizlik

"Doğruyu söylemek gerekirse bu olaylardan etkilenmediğimizi söylemek gerçekçi olmaz. Bu olay Fenerbahçe üzerinden yürüdüğü için de etkilendik. Antrenman dışında arkadaşlarla bir araya gelip değerlendirmeler yapıyoruz. Fenerbahçe’nin çok büyük bir çamia olduğu, Fenerbahçe’nin bu durumdan mükemmel bir şekilde kurtulacağını konuşuyoruz. Herkes kenetlenmiş durumda. Hocalar futbolcular bu süreci en az zararla atlatmaya çalışıyoruz. Bize de dışarıdan soruyorlar. Biz de bilmiyoruz. Zaten bizi asıl yaralayan da ortadaki bu belirsizlik. Giden oyuncular oldu bunlar üzücü. Bu olaylar Fenerbahçe’ye çok büyük yara vermiştir. Fenerbahçe çok büyük bir camiadır. Tarihin en büyük operasyonunda, tarihin en büyük kulüp kenetlenmesi görülmüştür. Türk halkına bu mesajı verdik. Bu nedenle bu kötü süreçten iyi bir şekilde çıkacağımızı ümit ediyoruz"

Bu senaryolardan aklanarak çıkacağız

"Fenerbahçe camiası iki kere ucundan şampiyonluğu kaçırdı. Eğer olacaksı niçin o zaman olmadı diye sorulması lazım. İnsanların özverilerini karalamak çok basit, Türkiye’de daha da basit. Bunlar bizi üzen senaryolar. İnsanlar objektif bir şekilde baktığında futbolcuların emeklerini görebilirler. Ben bir futbolcunun 10., 15. dakikada kırmızı kart görmediği sürece bir maçı satabileceğini düşünmüyorum. Aklım hayalim bunu almıyor. Futbolcu sahaya çıkınca futbol oynamak ister, para vermeseniz dahi kazanmak ister. Türk futbolcusunun sahaya çıktığında bir maçı satabileceğine inanamıyorum. Fenerbahçe bu senaryolar içinden aklanarak çıkacaktır. Herkes Mamadou’nun gitmek istediğini söyledi. Ben dün konuştum, böyle bir şey olmadığını söyledi. Yabancı futbolcular Türkiye’de kaos ortamından beslenen insanları ve bu ortamı istemiyor olabilirler. Ama biz tüm oyuncular olarak kenetlendik ve tek yumruğuz"

Emre’yi yuhalayanlar futbolsever değil

"Emre’yi yuhalayanları futbolsever olarak görmüyorum. Öyleyse Galatasaray’ın stadında milli maç olduğunda Fenerbahçeliler Fenerbahçe’nin stadında milli maç olduğunda Galatasaray ve Beşiktaşlılar gelmesin. Bu saçmalık. Ben kahroldum. Arkadaşlarım çağırdı, Emre gel dedi ama ben maça gidemedim. Bu halde bile insanların köstek olmasını bilinçli yapılmış hareket olarak görüyorum"

Bekir İrtegün ise görüşlerini şu cümlelerle aktardı:

Dayanışma içindeyiz

"Hepimiz için bir ilk oldu.İki kere hazırlık kampı yaşamak zor. Teknik ekip ve futbolcular için çok zor sadece biz değil, tüm takımlar bunu yaşıyor. Tüm bunları bir kenara bırakıp yeni sezona nasıl daha iyi gireriz hesabı içindeyiz. Türk Futbolu çok zor bir süreç yaşıyor. Biz de futbolcular ve kulüp çalışanları olarak müthiş bir çalışma ve dayanışma içindeyiz. Biz de buradan güçlenerek çıkacağız. Taraftarın desteğini her zaman arkamızda hissediyoruz ve kenetlenmiş durumdayız. Çalışmalar iyi gidiyor. Taktik anlayışımızı maçlarda daha da iyi oturtacağız ve sezona iyi başlayacağız"

İnanılmaz bir özveri vardı

"Biz futbolcu olarak çok zor maçlar yaşadık. Şu maç daha zordu diye konuşamıyoruz. Biz futbolcu olarak sadece saha içini biliyoruz  çok zor maçlar vardı; Buca, Antep. Biz bunu anlayamıyoruz. Biz buralardan gelip şampiyon olduk. Tüm bunları üst üste koyuyorsunuz ve bir çok hedefinizi var, sonra ansızın her şey bir gün tersine dönüyor. Bu süreçte insanların duruşu çok önemli. Biz bu duruşu en iyi şekilde gösterdik. Bu renklere gönül vermeyenler de bu duruşu takdir ediyordur. 17’de 16 kolay değildir. Biz her maça her hafta inanılmaz çalışarak çıktık. Bizi en çok üzen de bunlardır. İnanılmaz bir özveri vardı. Ama öldürmeyen yara güçlendirir misali, biz daha da güçlendik sabırsızlıkla maçların başlamasını bekliyoruz kendimizi tekrar tekrar ispat edelim diye ve bunun için çalışıyoruz"

Haberler dikkatli yapılmalı

"Haber yaparken insanların bir çok şeyi göz önünde bulundurmaları lazım. Aziz Yıldırım hakkında haber yapılırken bazı şeylere dikkat edilmeliydi. Ben spor müdürü olsam o resim fotoğraf ve başlıklara izin vermezdim"

Bekir İrtegün, Emre’nin milli maçta ıslıklanması ile ilgili olarak ise "Islıklayanları susturmak için insanların bir şey yapması lazım" diye konuştu.