Topuk Yaylasi'ndaki Atletizm Pistine Eşref Aydin'in İsmi Verildi

08.10.2013

Topuk Yaylasi'ndaki Atletizm Pistine Eşref Aydin'in İsmi Verildi

Balkan Şampiyonu ve rekortmen atletlerimizden Eşref Aydın’ın ismi, Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri'ndeki atletizm pistine verildi.

5 Ekim Cumartesi günü yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda Yönetim Kurulu'nun önerisiyle Ruhi Sarıalp'in isminin Fenerbahçe Spor Kulübü Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'ndeki atletizm pistine, Eşref Aydın’ın isminin ise Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri'nde atletizm pistine verilmesi kararlaştırılmıştı.

Eşref Aydın'ın rölyefi açıldı
Yönetim Kurulunun bu kararının ardından Eşref Aydın'ın rölyefinin açılışı, 8 Ekim Salı günü (bugün) Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri'nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Organizasyona Asbaşkanlarımızdan Tahir Perek, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Turhan Şahin, Fenerbahçe Atletizm Şubemiz Kaptanı Fikret Çetinkaya ile eski sporcular katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende kürsüye çıkan Asbaşkanlarımızdan Tahir Perek, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Turhan Şahin ve eski atletlerimizden Eşref Aydın kısa birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Eşref Aydın’a, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Turhan Şahin tarafından plaket takdim edildi.  Rölyefinin açılmasının ardından ise Eşref Aydın ismi verilen atletizm pistinde koştu.

Öte yandan Fenerbahçe Spor Kulübü Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'ndeki atletizm pistine ismi verilen Ruhi Sarıalp'in rölyefinin açılışı ise 10 Ekim Perşembe günü saat 14.00'te Fenerbahçe Spor Kulübü Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'nde gerçekleştirilecek.

Eşref Aydın kimdir?

1922 Çorum doğumlu Eşref Aydın, atletizme öğrenim gördüğü İstanbul Erkek Lisesi'nde başladı ve daha sonra Fenerbahçe'ye transfer oldu. 1940-1946 yılları arasında uzun mesafe koşularında yıldız olarak parladı. 1942 yılında 10.000 metrede 33.03.0 ile Türkiye rekorunu kırdı. 1943 yılında 5.000 metrede 15.45.1 ile; 10.000 metrede 32.44.0 ile iki Türkiye rekorunun daha sahibi oldu. 1944 yılında 5.000 metrede Balkanların en iyi derecesini elde etti.

1945 yılında 1.500 metrede, 1941 ve 1942 yıllarında 5.000 metrede, 1943 yılındaysa 10.000 metre Türkiye şampiyonluklarını kazandı. Dört yıl üst üste Türkiye kros birinciliğini kazandığı gibi, 1941 ve 1944 yıllarında da Atatürk Koşusu'nun galibi oldu.

1946 yılında uluslararası bir yarışmaya katılmak üzere ABD'ye gitti. Orada istirak ettiği yarışlarda kazandığı başarılar üzerine Nebraska Üniversitesi kendisine burs verdi ve bu sayede Aydın bu ülkede yüksek öğrenim görme olanağı buldu. Bu ülkede birincilikler kazandı ve üniversite rekorları kırdı.

Atletizmi ABD'de bıraktı ve dönüşünde İstanbul Atletizm Ajanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreterliği, Fenerbahçe Atletizm Şubesi Kaptanlığı, Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı Kondisyon Hocalığı, Fenerbahçe Spor Kulübü'nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Amatör Şubeler Direktörlüğü, Genel Sekreterlik, Asbaşkanlık, İkinci Başkanlık ve Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi. 24 Haziran 1984 tarihinde yapılan Olağan Kongre'de başkanlık yarışını Fikret Arıcan'a kaybetti.