Tüzük Tadil Kongremiz Yapildi

21.02.2016

Tüzük Tadil Kongremiz Yapildi

Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzük Tadil Kongresi, Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sport Arena'da yapıldı.

 

2014 yılında büyük ölçüde yenilenerek yürürlüğe giren Tüzüğümüzün bazı maddelerinin ihtiyaç nedeniyle tadil edilmesi için yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzük Tadil Kongresi’ne Başkanımız Aziz Yıldırım,  Yöneticilerimiz ve 2500’e yakın Kongre Üyemiz katıldı. Başkanımız Aziz Yıldırım salona girdiğinde alkışlarla karşılandı.

 

Kongre, Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu’nun kongre toplanma yeter sayısına ulaşıldığını bildiren konuşmasıyla başladı. Kongre Divan Başkanlığı’na Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük oybirliğiyle seçildi.  Daha sonra, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Kulübümüzün kurucuları, ebediyete intikal eden Başkan, Yönetici, sporcu ve kulüp çalışanları, Fenerbahçe’ye hizmet edenlerden ebediyete intikal edenler, yakın tarihte aramızdan ayrılan Mustafa Koç, Gülseren Özdemir ve Ferihan Sarıoğlu ile ülkemizde son günlerde yaşanan terör oylarında şehit düşenler için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız hep bir ağızdan söylendi.

 

Toplantıda daha sonra Yönetim Kurulumuzun değiştirilmesini istediği 21 ana 4 geçici tüzük maddesi tek tek okunarak Kongre Üyelerimizin oylamasına sunuldu. Hem değişiklik önerilen maddeler tek tek hem de tüm değişiklikler topluca, Kongre Üyelerimizin oybirliğiyle kabul edildi.

 

Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük’ün, Fenerbahçe’nin anayasası niteliğindeki Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğü’nün son halini alması için yapılan Tüzük Tadil Kongresine katılımlarından dolayı üyelere teşekkür etmesiyle kongre tamamlandı.

 

Başkanımız Aziz Yıldırım da yönetim kurulu ve katılımcılar adına Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük ve başkanlık heyetine teşekkür etti.

Vefa Küçük: “İnşallah kulübümüze, yönetimimize, üyelerimize camiamıza hayırlı olur”


Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sport Arena'da yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzük Tadil Kongresi sonrasında Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu. Kongre’nin, ihtiyaç olan yeter sayının çok üzerinde bir katılımla yapıldığını ifade eden Küçük, kulübümüze, yönetimimize, üyelerimize ve camiamıza hayırlı olması temennisinde bulundu.


Seçimli kongrelerin önemine değinen Vefa Küçük, “Seçimli kongreler Kulübümüzün geleceği veya o günkü durum itibariyle çok önemlidir. Nasıl Türkiye Cumhuriyeti’nde Anayasa var, bizim Kulübümüzde de tüzük var. Başkanlar, yöneticiler, üyeler gelir gider ama o tüzükler hep yerinde kalır, ona göre yönetilir, ona göre idare edilir Fenerbahçe Spor Kulübü. Dolayısıyla bugün kabul ettiğimiz 21 ana madde ve 4 geçici maddeyle gelişen şartlar ve büyüyen Fenerbahçe’nin ihtiyaçları nedeniyle Yönetim Kurulu, 18 Mayıs 2014 yılında kabul ettiğimiz ana tüzüğümüzde değişiklikler gereği duydu” dedi.


Kongre’ye yeter sayının çok üzerinde bir katılım olduğunu belirten ve tüm maddelerin oy birliğiyle kabul edildiğini ifade eden Küçük, “Bugün Yönetim Kurulumuzun önerisini üyelerimize sunduk. Onlardan görüşlerini dinledik ve her bir maddeyi ayrı ayrı oyladık, sonunda da bütün maddeleri tümüyle oyladık. Hepsi oy birliğiyle kabul edildi. Tüzükte ihtiyaç olan nisapın çok üzerinde olarak bir katılımla yapıldı. Hepsi de oy birliğiyle kabul edilen yeni maddeler, Fenerbahçemizin geleceği yönünden temel ana maddeler olarak hayırlı oldu. İnşallah kulübümüze, yönetimimize, üyelerimize camiamıza hayırlı olur” diyerek sözlerini tamamladı.


Şekip Mosturoğlu: “Bundan sonra büyük sayılardaki üyeliklerin olabileceğini düşünüyorum”

Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu, Tüzük Tadil Kongresi sonrasında Fenerbahçe Televizyonu’na yaptığı açıklamada Hedef 1 Milyon Üye projesi ve şubeleşme için gerekli tüm düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. Katılımın çokluğunun moral verici olduğunu ifade eden Mosturoğlu, “Bundan sonra beklediğimiz büyük sayılardaki üyeliklerin olabileceğini düşünüyorum” dedi.


Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade eden ve büyük sayılardaki üyeliklerin olabileceğini belirten Şekip Mosturoğlu, “Vefa Küçük ve arkadaşları gerçekten olağanüstü bir Genel Kurul idare ettiler. Üyelerimizin de katılımıyla yeni tüzüğümüze şekil verdik. Bunun öncesinde mutfak çalışmasında değerli katkılarını veren Fenerbahçe Kulübü Üyesi değerli arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün 2 saatlik bir çalışma var ama üzerinde 1 yıldır çalışıyor. Bana göre şu anki mevcut mevzuat için çok uygun, modern bir tüzüğümüz oldu. Eğer Kulüpler Yasası değişmezse bu tüzükle çok uzun yıllar devam edebiliriz. Kulüpler Yasası değişirse, aykırı hükümler olursa bir kez daha onu değerlendirmek gerekecektir. Ama şu an için hem Başkanımızın 1 numaralı projesi olan Hedef 1 Milyon Üye projesi için hem şubeleşme için gerekli bütün düzeltmeleri yaptık. Şubeleşme süreci devam ediyor. Bundan sonra beklediğimiz büyük sayılardaki üyeliklerin olabileceğini düşünüyorum. İnşallah Kulübümüze hayırlı olur ve tarihi bir günde katılan, destek veren insanlara da iyi bir anı olur” dedi.


Katılımın çokluğunun moral verici olduğunu belirten Mosturoğlu, “Katılımın çokluğu hem moral verici, hem tüzüğe olan desteği gösteriyor. Bu açıdan baktığınızda tatil gününde buraya gelen tüm üyelerimizin, kulübün geleceği için ellerini taşın altına koyduklarını ve kulübe değer vererek katkıda bulunduklarını gösteriyor. Onlara minnettarız. Bütün süreçler boyunca gerek 3 Temmuz öncesi, sonrası kulüp üyelerimizin taraftarlarımızla birlikte inanılmaz desteği var. Umuyorum ki kulübümüz bundan sonra büyük sayıda üyelerin temsil edildiği Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sosyal toplum örgütü olma yolunda hızla ilerler. Üyeliğe kabulün kolaylaştığı, üyelerin haklarının daha perçinlenip kuvvetlendiği, kulübün imkanlarından yararlanmayı, sadece kulüp üyelerinin değil, onların eş ve çocuklarına yayarak yani Fenerbahçeli aileler yaratarak, beşikten Fenerbahçeliler yaratarak bence önemli bir sirkülasyon sağladık. İnşallah bu akış devam eder, Fenerbahçe’ye güç verecek nesiller yetişir ve Fenerbahçe payidar olur” ifadelerini kullandı.