20.01.2016

Uniqa Sopron 52-69 Fenerbahçe

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi A Grubu’ndaki 11. hafta maçında Macaristan temsilcisi Uniqa Sopron’la karşılaştı. Fenerbahçemiz, Novomatic Arena’da baştan sona üstün oynadığı maçı, 69-52 kazandı. Potanın Kraliçeleri bu sonuçla grubundaki üst üste 10. galibiyetini elde ederek, puanını 21’e yükseltti ve liderliğini sürdürdü.
 

Jantel Lavender kaydettiği 18 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Alexandria Quigley 15, Marissa Coleman da 10 sayıyla çift hanelere ulaşan oyuncularımız oldular.
 

Takımımızın Birsel Vardarlı Demirmen, Quanitra Hollingsworth, Jantel Lavender, Marissa Coleman ve Alexandria Quigley ilk beşiyle başladığı mücadelede Fenerbahçemiz maça Jantel Lavender ve Alexandria Quigley’in elinden bulduğu 4-0’lık seriyle girdi. Ev sahibi ekibin sadece 1 isabetli serbest atıştan sayı bulduğu mücadelenin ilk dakikalarında Jantel’in basketi farkı 5 sayıya çekti: 1-6. Periyodun ilk bölümünü 5-8 önde geçen Potanın Kraliçeleri, ikinci bölümde Jantel, Verameyenka ve Quigley ile farkı 7 sayıya çıkardı ve rakibine mola aldırdı. Mola dönüşü oldukça sert savunma yapan Takımımız rakibine kolay sayı şansı tanımazken, hücum organizasyonlarını da istediği gibi yaptı ve periyodu 9-18 önde tamamladı.
 

Karşılıklı sayılarla başlayan ikinci periyotta Dubei’nin üçlüğü skor farkını 4’e çekti. Fenerbahçemiz, Quanitra’yla farkı 6 sayıya çıkarsa da koç George Dikeoulakos mola alarak oyuna müdahale etti. Mola sonrası savunma sertliğini tekrar yükselten Fenerbahçemiz, Quigley ile skoru 16-24’e taşıdı. Ekibimiz bu dakikalarda istediği hücum organizasyonlarını sahaya yansıtamazken, iki takım da bulduğu serbest atışlarla skoru 18-26’ya getirdi. İlk yarının bitimine 3 dakika 26 saniye kala Simon’un üçlüğüne Verameyenka’nın turnikesi ve Coleman’ın üçlüğüyle karşılık veren Takımımız skor farkını çift hanelere yükseltti: 21-31. Kalan bölümde farkın kapanmasına izin vermeyen Potanın Kraliçeleri Coleman’ın son saniye üçlüğüyle soyunma odasına 25-38 önde gitti.
 

İkinci yarıya Quigley ve Lavender’in elinden gelen 5-0’lık seriyle başlayan Fenerbahçemiz, karşılıklı sayılar sonucu üçüncü periyodun ikinci bölümüne 32-47 önde girdi. Sert savunmasıyla rakibine potasını kapatan Potanın Kraliçeleri Quigley, Lavender ve Coleman’la skoru 32-53’e taşıdı. Ev sahibi ekip periyodun son bölümlerinde oyuna ağırlığını koymaya çalışırken Weninger, Fegyverneky ve Hatar’la sayılar üretti ancak periyot skorunu belirleyen isim Jantel lavender oldu: 39-55.
 

Birsel’in açılışını yaptığı final periyodunda rakibini domine eden Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız agresif savunmasıyla ilk 5 dakika 57 saniye boyunca rakibine sayı şansı tanımadı. Nacickaite’nin üçlüğüyle farkı 21 sayıya çeken Potanın Kraliçeleri, Melisa Korkmaz’la skoru 39-62 yaptı. Son bölümde de rakibin sayılarına Lavender ve Gökçe’yle karşılık veren Fenerbahçemiz mücadeleden 69-52 galip ayrıldı.
 

Çeyrek Skorları:
1.Çeyrek: 9-18 (Fenerbahçe)
2.Çeyrek: 16-20 (Fenerbahçe)
3.Çeyrek: 14-17 (Fenerbahçe)
4.Çeyrek: 13-14 (Fenerbahçe)
 

Fenerbahçe (69): J. Lavender 18, A. Quigley 15, M. Coleman 10, A. Verameyenka 8, Q. Hollingsworth 4, B. Demirmen 4, K. Nacickaite 3, T. Canıtez 3, G. Doğan 2, M. Korkmaz 2.