Vitor Pereira: "aylardir Oluşturduğumuz Takim Kimliğini Sergileyeceğiz"

16.02.2016

Vitor Pereira: "aylardir Oluşturduğumuz Takim Kimliğini Sergileyeceğiz"

Fenerbahçemizin UEFA Avrupa Ligi Son 32 Turu ilk maçında 16 Şubat Salı günü Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde Lokomotiv Moskova takımı ile oynayacağı maç öncesinde Teknik Direktörümüz Vitor Pereira ile Ozan Tufan basının karşısına geçti.
 

Stadımızda düzenlenen basın toplantısında öncelikle söz alan Portekizli teknik adam Vitor Pereira, sahada agresif ve hırslı görüntüyü görmek istediğini, topa sahip olan, rakibi domine eden ve rakibi baskı altına alan taraf olmak istediklerini söyledi ve “Aylardır oluşturduğumuz takım kimliğini sergileyeceğiz” dedi.  Milli oyuncumuz Ozan Tufan ise, zor maç olacağını ancak galip gelen taraf olmak istediklerini ifade etti.
 

Vitor Pereira: “Aylardır oluşturduğumuz takım kimliğini sergileyeceğiz”

Öncelikle karşılaşmayı değerlendiren Pereira, “Yarın bir Avrupa Ligi karşılaşmasına çıkacağız. İyi bir sonuç alabilmek için son derece hırslıyız. İyi bir takımla karşılaşacağız. İyi savunma yapan ve kontra ataklarla da kaliteli hücumlar üreten bir takımla karşılaşacağız. Ama kendi sahamızda kendi taraftarımızın önünde oynayacağız bu karşılaşmayı. Değerimizi biliyoruz, kalitemizi biliyoruz. 25 maç boyunca da bunu ispatladığımızı düşünüyorum. 25 maç kaybetmeden bir seri yakalamıştık. Sağlam bir görüntü sergiledik ve istediğimiz sonuçları aldık o dönemde. Bundan 2 maç önce Antalyaspor karşısında oynadığımız maçta kendi seviyemizde istediğimiz oyunu sahaya yansıtamadık. Onun ardından oynadığımız Kasımpaşa maçında istediğimiz beklediğimiz cevabı vermeyi başardık. Kaliteli bir görüntü sergiledik. Agresiftik, hırslıydık. Yarın da beklentim bu yönde. Yarın da Kasımpaşa karşısındaki o hırslı, agresif görüntüyü görmek istiyorum. Kendi kozlarımızı sahaya yansıtmak istiyoruz yarın akşam. Topa sahip olmak, oyunu domine etmek ve rakibi baskı altına almak istiyoruz. Aylardır oluşturduğumuz takım kimliğini sergilemek istiyoruz. Yarın da bu anlamda bizim için farklı olmayacak. Kendi oyunumuzu oynamaya çalışacağız, rakip de kendi oyununu oynamaya çalışacak.  Taraftarlarımızın da yardımıyla ki onlardan maçın başından sonuna kadar destek bekliyorum. Yarın onlar da fark yaratan etken olabilirler. Onlardan isteğim takımı ateşlesinler. Takımımdan da beklentim; o desteklere iyi bir cevap verebilmeleri. Saha içerisinde hayatımızı bu kulüp için verdiğimizi göstermemiz gerekiyor. Mücadele etmemiz, çalışmamız ve rakipleri baskı altına almamız gerekiyor. Maç sonunda taraftarlarımız ellerinden geleni yapmış, takımım da ellerinden geleni yapmış olsun ki birbirimizin yüzüne bakabilelim. Taraftarlarımızla göz göze geldiğimizde onlarla birlikte bu kulübü hissettiğimizi, bu kulübün değerini bildiğimizi anlayalım. Sonuçtan bağımsız olarak bu kulübün ne kadar değerli olduğunu anlayalım hep birlikte” dedi.
 

Vitor Pereira: “Yarın sadece futbol maçı oynayacağız”

Yarın sadece futbol oynayacaklarını belirten Portekizli teknik adam, “Futbol futboldur, siyaset siyasettir. Yarın sadece futbol maçı oynayacağız. İki takımda da 11 kişi sahaya çıkacak ve kulüpleri için her şeylerini vermeye çalışacaklar. Hiçbir oyuncunun işin siyaset yanını düşündüğünü sanmıyorum. Oyuncuların dışında tüm parçaları da işin içine kattığımızda hiç kimse bu işin siyaset yönünü düşünmüyor. Ben siyasetten anlamam, benim işim futbol, benim tutkum futbol. İki takımın da siyaset yönünün düşündüğüne inanmıyorum. Biz yarın bir futbol maçı oynayacağız” diye konuştu.
 

Vitor Pereira: “Elimizdeki kadro 3 kulvarda da mücadele etmeye yeterli”

Elindeki kadronun 3 kulvarda da mücadele etmeye yeterli olduğunu vurgulayan Pereira, “Kadromuz çok fazla sayıda oyuncudan oluşan bir kadro değil. Yönetim Kurulumuz ile beraber böyle bir karar aldık. Çok fazla oyuncu istemedik ve bu oyuncularla yolumuza devam edip başarılara ulaşabileceğimize inandık. Elimizdeki kadro 3 kulvarda da mücadele etmeye yeterli bir kadro. 3 kulvarda da hedeflerimiz var. Şubat ayı bizim için birçok şeyi belirleyen bir ay olabilir. Son derece konsantre olmalıyız, her karşılaşmada her şeyimizi vermeliyiz. Bu kulübün hedefleri için hayatımızı sahaya koymalıyız. Taraftarımız da şunu anlamalı, her maçta birlik olmalıyız, çünkü bu kulübe tutkuyla bağlıyız. Uğrunda mücadele ettiğimiz bu kulüp için her şeyimizi vermeliyiz saha içinde veya tribünlerdeki taraftarlar. Biz şu anda Türkiye Ligi’nde, Türkiye Kupası’nda ve Avrupa Ligi’nde hedeflerimiz için mücadele edebilmeye hazırız” ifadelerini kullandı.
 

Vitor Pereira: “Kazanmak bizim için avantaj olacaktır”

Dengeli ve üst düzey konsantrasyonla oynamaları gerektiğini belirten ve kazandıkları takdirde avantajlı olacaklarının altını çizen Vitor Pereira, “Kazanırsak avantajlı oluruz ve kazanmalıyız. Ama zekamızı kullanarak oynamalıyız. Kolay bir maç olmayacak. Çok zor bir maça çıkacağız. En önemlisi kendi kimliğimizi sahaya yansıtmalıyız. Dengemizi asla kaybetmemeliyiz. Dengeli ve üst düzey konsantrasyonla oynamalıyız. Agresif olmalı ve top bizdeyken de kalitemizi gösterecek oyunu sahaya yansıtmalıyız. Rakibin vereceği boşluklarını sabırla beklemeliyiz. Kolay top kaybı yapmamalıyız ve oyunun bir kaos oyunu olmasına izin vermemeliyiz çünkü bizim oyunumuz böyle bir oyun değil. Pozisyona giren ve girdiği pozisyonları değerlendiren bir takım görmeyi severim. Rakibe pozisyon vermeyi de hiç sevmem. Yarın avantaj diyorsanız, kazanmak bizim için avantaj olacaktır” şeklinde konuştu.
 

Vitor Pereira: “Kazandığım kupalara yenilerini eklemek istiyorum”

Şu ana kadar başarılı bir kariyerinin olduğunu ve kazandığı kupalara yenilerini eklemek istediğini söyleyen Pereira, “Avrupa Ligi’ni Boas kazandığında ben de o teknik heyetin bir parçasıydım ve ben de kazandım diyebiliriz. O sezonu çok iyi hatırlıyorum. Biz o sezon maç maç bakmıştık ve bugün de bunu yapmalıyız. Sezon başında uzun vadeli hedefler koymak yerine adım adım hedefler koymak daha doğru olacaktır. Lokomotiv Moskova’yı elemeyi başarırsak bir adım daha atmış olacağız. Şu ana kadar başarılı bir kariyerim oldu. Kupalar kazandım ve bu kupalara yenilerini eklemek istiyoruz. Umarım kalitemizi sahaya yansıtabiliriz. Kendi argümanlarımızı sahaya yansıtarak istediğimiz sonucu alırız umarım. Hedefimiz bu turu geçebilmek. Biz o yıl 4 kupa kazanırken, maç maç, hafta hafta ilerledik. Bana hayatın öğrettiği çok önemli bir şey var; küçük hedefler sizi büyük hedeflere götürür. Hedeflere adım adım gitmek gerekir. Yarın son derece zorlu bir takımla karşılaşacağız. Bize bir şey ikram edecek bir takım değil. Hazır olmalıyız, kuvvetli bir cevap vermeliyiz” ifadelerini kullandı. 
 

Ozan Tufan: “Zor maç olacağının bilincindeyiz”

Oyuncumuz Ozan Tufan da maçla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Zor maç olacak, bizde bunun bilincindeyiz. Taktik ve teknik kısmın da hocamız zaten gerekeni yapacaktır. Bizlere her zaman ki sahaya çıkıp, en iyi mücadelemizi, hırsımızı, agresifliğimizi gösterip; maçtan galip ayrılmayı hedefliyoruz. Onlarda buraya kazanmak için, avantajlı bir skor elde etmek için geldiler. Avantajlarını dezavantaja dönüştürmek istiyoruz. Hocamızın da dediği gibi kontra ataktan iyi pozisyonlar yakalayabilirler. Biz de onlara bu yönlerini kullandırtmayacağız. Taraftarlarımıza güzel bir maç izlettirip, buradan galip ayrılmak istiyoruz” dedi. 
 

Ozan Tufan: “En İyi performansımı göstermek istiyorum”

Farklı mevkilerde oynamasının kendi performansını ne kadar etkilediği ile ilgili soruya milli oyuncu, “Bir çok mevkide oynayabiliyorum. Her zamanki mevkinizden ayrıldığınızda ister istenmez aksaklıklar oluyor. Her zaman yaptığınız işleri farklı mevkide yapamayabiliyorsunuz. Bazı maçlarımda böyle aksaklıklar oldu. Gönül ister daha iyi şeyler olsun. Bu sezon gerekeni gösteremedim diyebilirim ama bundan sonraki oynayacağım maçlarda en iyi şekilde performansımı göstermek istiyorum. Hangi mevki de olursa olsun, hiç fark etmez. Ona göre de zaten her gün çalışıyorum. Bursaspor’da sürekli oynuyordum, milli takımda da sürekli oynuyorum. Fenerbahçe’de tabi geniş bir kadro var. Kaliteli isimler var.  Bunların arasında oynamak ayrı bir gurur verici. Bu kaliteyi üst düzeye taşımam gerekiyor. Bana şans verildiğinde hep en üst seviyede oynamam gerekiyor.  İyi oynadığımda hak ettiğim yerde oynatıyorlar. En iyi şekilde oynamaya çalışacağım” diye bu konuştu.
 

Vitor Pereira: “21 yaşında genç ve kaliteli bir oyuncu”

Burada araya giren Vitor Pereira, “Ozan şu anda 21 yaşında genç oyuncu. Çok kaliteli bir oyuncu ama hala kendini geliştirebileceği çok konu var tabii ki. Fenerbahçe’de kendini geliştirebilmesi için son derece uygun ve ideal bir kulüp. 20 yaşındaki bir gazeteci, 25 yaşındaki ile aynı değildir. 25 yaşındaki 40 yaşındaki ile aynı değildir. Onun da önünde uzak bir gelecek var. Kendisini çok geliştireceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 

Ozan Tufan: “Resmi maç oynamamaları onlar için büyük bir dezavantaj”

Lokomotiv Moskova’nın Aralık ayından itibaren resmi maç oynamaması ile ilgili soru üzerine de Ozan, “Maç oynamamaları onlar için büyük bir dezavantaj. Futbol camiasında maç eksikliği kadar kötü bir şey yok. Onlar için büyük kayıp olan maç eksikliğini inşallah biz de değerlendiririz. İlk maç orada burada fark etmez. Biz galip gelmek istiyoruz. Ama siz bir ceavp istiyorsanız tabi ki ben orada oynamak isterim” değerlendirmesinde bulundu.
 

Vitor Pereira: “Her oyuncunun kendi kalitesi ve özellikleri vardır”

Oyuncu özellikleri ile içinse Vitor Pereira, “Benim Ozan’dan beklentim yapması gerekeni yapsın. Tek beklentim bu. Ne Ozan’dan Diego gibi ne de Diego’dan Ozan gibi oynamasını bekliyorum. Herkesin kendi kalitesi ve özellikleri vardır. Burada önemli olan takımın işleyişi” dedi.
 

Ozan Tufan: “En büyük özelliği bence motivasyon”

Hocanın kendine katkısı ile ilgili içinse Ozan Tufan, “Busaspor’da da tabi böyle imkanlar vardı ama Fenerbahçe bildiğiniz gibi büyük bir kulüp, büyük bir camia. İmkanlar iki kat üç kat daha yukarıda. İdmanlarda hocamız sağolsun ilgileniyor. Hem saha içinde hem saha dışında.  Hatalarımızda bizi uyarıyor. Taktik teknik kısmında bize daha çok yön veriyor. Maçta neler yapabileceğimizi, agresif olabileceğimizi, daha çok hırslı olabileceğimizi.. Agresif olarak maça hazırlanıyorsam beni bir tık daha fazla hazırlıyor. Onda büyük etkisi oluyor. En büyük özelliği de bence motivasyonu da bir hayli önemli. Kasımpaşa maçına çıkmadan önce de bize bir görsel izletti. Takımı bir an ateşledi. Tüylerim diken diken oldu. O yönü de bence inanılmaz bir özellik. İnşallah daha çok şeyler de katar bana” şeklinde konuştu.
 

Kadro genişliği ile ilgili soruya da Vitor Pereira, “Kalite başka bir şey, sayı başka bir şey. Nicelik ve niteliği ayırmamız gerekiyor. Önemli olan oyuncuların kalitesidir” diyerek sözlerini noktaladı.