Vitor Pereira: "bu Gerçekten Futbol Değildi"

25.04.2016

Vitor Pereira: "bu Gerçekten Futbol Değildi"

Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Trabzonspor maçı sonrası yayıncı kuruluşa konuştu. Yaşananların üzücü olduğunu belirten Pereira, maç içinse iyi oynadıklarını ifade etti ve şampiyonluk yarışına devam ettiklerini söyledi.


İlk olarak çıkan olaylarla ilgili konuşan Pereira, “Aslında bu akşam yaşananlar futbol değil. Futbol dört çizgi arasında oynanan ve saha içerisinde mücadele edilen bir oyundur. Bazen kazanır, bazen kaybedersiniz. Ben daha önce çalıştığım ülkede, Yunanistan’da da buna benzer olaylar görmüştüm. Bu gerçekten futbol değil. Trabzonsporlu futbolcuların kaliteli futbollarını göstermeye de, kalitelerini göstermelerine de izin vermiyorlar. Anlayamıyorum zaten Trabzonsporlu futbolcular burada nasıl oynayabilirler. İmkansız gözüküyor. Rakibi riskle atıyorlar, kendi takımlarını da riske atıyorlar. Kendi takımlarının oynamasına da izin vermiyorlar. Futbol bir oyun ve bu, oyuna değer katmıyor. Son derece üzücü görüntülerdi” dedi.


Karşılaşmayla ilgili ise Pereira, “Maça gelecek olursak Trabzonspor kendi oyununu oynamak istedi, biz de kendi oyunumuzu oynamak istedik. Şu anda iyi bir dönemdeyiz ve bunu da attığımız goller ve iyi futbolumuzla gösteriyoruz. Mücadelemize devam ediyoruz, şampiyonluk yarışı sürüyor Bizi bekleyen dört karşılaşma var ve bu son karşılaşmalarda neler olacağını hepimiz göreceğiz” ifadelerini kullandı.


Son olarak vites arttırdıklarını ve seviyelerini yükselttiklerini belirten Portekizli teknik adam, “Oyun yapımızı değiştirdik, oyun dinamiğimizi değiştirdik ve daha fazla pozisyona giriyoruz. Girdiğimiz pozisyonlarda da bitiricilik anlamında daha başarılı bir görüntü sergiliyoruz son dönemde. Aynı zamanda iyi savunma yapıyoruz ve şampiyonluk yarışına devam etmeye en iyi şekilde hazırız” şeklinde konuştu.


BASIN TOPLANTISI

Teknik Direktörümüz Vitor Pereira’nın konuşmasından derlediklerimiz;


“Takımımım iyi bir maç çıkardı. Kaliteli ve sağlam bir görüntü sergiledik. Son maçlardaki gibi çok sayıda pozisyon üretmeye devam ettik ve fazla sayıda gol atmayı başardık. Savunmada sağlam bir görüntü sergiledik. Aslında bu süreç Galatasaray maçıyla başladı. O maçta da çok sayıda pozisyona girdik ama son vuruşu istediğimiz gibi yapamamıştık. Sonraki dönemlerde oynadığımız maçlarda çok sayıda gol atmayı başardık. Sezon sonuna kadar şampiyonluk yarışını sürdürmeye hazır olduğumuzu gösterdik. Trabzonspor kendi taraftarı önünde oynadı. Onların da desteğiyle kulüpleri için mücadele etmek istiyorlardı. Karşılarında güçlü bir rakip vardı. Doğal olarak da 4 gollü bir galibiyetle ayrılıyoruz. Aslında bir iki gol daha atabilirdik. Zorlu bir atmosferde oynadık. En önemlisi isteğimizi gösterdik. Net bir hedefimiz var o da şampiyon olmak.


Maç öncesine oyuncularımdan duygusal kontrollerini iyi bir şekilde sağlamalarını istedim. Saha içinde yapacakları işlere ve maça konsantre olmalarını istedim. Golü attıktan sonra Alper’in biraz duygusal kontrolünü kaybettiğini gördüm. Maçta çok duygusal bir atmosferde oynandı.  Böyle bir atmosferde biz sakin olmalıydık. O sırada da Alper’den bunu istedim. Herkesin sadece taktik konuları düşünmesini istiyorum.  Ben onlardan taktik konsantrasyon istiyorum. Şampiyonluk yolunda,Beşiktaş’ı biraz daha baskı altına alabilmemiz açısından son derece önemliydi. Çünkü Beşiktaş’ı bekleyen zor maçlar var. Bizi de zorlu maçlar bekliyor. Şampiyonluğu hak ettiğini daha fazla gösteren takımın şampiyonluğa ulaşacağını düşünüyorum. Zorlu bir mücadele devam ediyor. Güçlü ve her maçı kazanabilecek düzeyde olduğumuzu gösterdik. Çalışmamızı sürdüreceğiz.


Kendimi Türk halkına çok benzetiyorum. Çok duygusalım, Türk halkı gibi. Duygusal tepkiler gösterirken bazı sınırlar vardır ama bu akşam gördüklerim o sınırları aştı; maalesef. Çünkü futbol bu değil. Futboldaki tutkuyu seviyorum ama maalesef bazen sınırı geçiyoruz. Sınırı geçtikten sonra hatalar yapıyoruz ve iş futboldan çıkıyor. Bunlar şiddete girmiş oluyor.  Taraftarlar takımlarının bir anda en büyük rakibi haline geldi. Takımlarında oynayan oyuncuların güvenlerini kırdılar.


Tanrı izin verirse gelecek sezon da Fenerbahçe’de devam etmek istiyorum. Büyük bir kulüpte çalışıyorum. Taraftarlarımıza da birkaç şey söylemek istiyorum; umarım bundan sonraki karşılaşmalarda maçların başından sonuna kadar yanımızda olurlar. Taraftarlarımıza sonuna kadar ihtiyacımız var. Birlik olalım, hep birlikte bu kulübe inandığımızı, bu çalışmaya, bu takıma inandığımızı gösterelim. Önümüzdeki maç stadımız tıklım tıklım dolu olsun.


Son olarak da bu akşam benim için en üzücü görüntü; bir kız vardı babasının kucağında. Kız ağlayarak tribünden kaçmak zorunda kaldı. Bizim soyunma odamıza kadar babasıyla kaçtı. Herkesten ricam var. Futbol harika bir oyun. Bir baba bu harika oyuna; eşine, kızlarını, oğullarını hiçbir tehlike olmadan getirebilmeli. Sorunsuz bir şekilde statdan ayrılabileceğine emin olabilmeli. Böyle görüntüler futbolda asla olmamalı. Umarım bir daha böyle şeyler yaşanmaz.