Vitor Pereira: "farkli Bir Takim Haline Geldiğimizi İspatlamaliyiz"

26.11.2015

Vitor Pereira: "farkli Bir Takim Haline Geldiğimizi İspatlamaliyiz"

Fenerbahçemiz ile Norveç ekibi Molde arasında 26 Kasım Perşembe günü Norveç’in Molde kentinde oynanacak UEFA Avrupa Ligi A Grubu 5. hafta maçı öncesinde Teknik Direktörümüz Vitor Pereira ile oyuncularımızdan Gökhan Gönül bir basın toplantısı düzenledi.
 

Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, özellikle kontra atak yönünden kaliteli bir takımla karşılaşacaklarını dile getirirken, farklı bir takım haline geldiklerini ispatlamaları gerektiğini söyledi. Oyuncularımızdan Gökhan Gönül ise bir sonraki tur için gerekli mücadeleyi verip sahadan galibiyetle ayrılmak istediklerini belirtti çizdi.
 

Gökhan Gönül: “Sahadan galibiyetle ayrılmak istiyoruz”

Basın toplantısında ilk olarak söz alan Gökhan Gönül, “Kuralar çekildiğinde birçok otorite tarafından Molde’ye çok fazla şans tanınmıyordu. Gelinen noktada bir üst turu garantilemiş bir Molde takımı var. Onları tebrik ediyorum. Molde’yle oynadığımız ilk maçtaki gibi hocası yeni gelmiş, 10’dan fazla oyuncusu takıma yeni katılmış, alışma sorunu yaşayan bir takım olmayacak yarınki maçta. Daha toparlanmış daha güçlü bir takım olacaktır. Bu sorunun üstesinden gelmiş bir takım olarak yarınki maçta bir sonraki tur için gerekli mücadeleyi verip sahadan galibiyetle ayrılmak istiyoruz” dedi.
 

Gökhan Gönül: "Alışık olmadığımız bir zemin"

Hava şartlarıyla ilgili sorulan soruya Gökhan, “15 seneye yakındır profesyonel futbol oynuyorum. Birkaç yıl önce Spartak Moskova ile benzer bir zeminde oynamıştık. Oldukça zorlanmıştık. Beni korkutan hava şartları değil, sadece zemin. Takımdaki birçok oyuncunun böyle sahada fazla maç oynadığını düşünmüyorum. Bu da bizim adımıza önemli, hiç alışık olmadığımız bir zemin. Bugünkü antrenmanda zemini kontrol edip yarın ki maça en iyi şekilde hazırlanacağız” şeklinde cevap verdi.
 

Son olarak “Fenerbahçe’de mutlu musun?” sorusunu Gökhan Gönül, “Fenerbahçe’den oldukça mutluyum” şeklinde cevaplandırdı.
 

Vitor Pereira: "Organize bir takımla karşılaşacağız"

Daha sonra söz alan Teknik Direktörümüz Vitor Pereira öncelikle yarın ki karşılaşmayı değerlendirdi. Grubun güçlü takımıyla oynayacaklarını ifade eden Pereira, “Yarın grubun lideri Molde’yle karşılaşacağız. Grubun en güçlü takımı olduğunu ispatlamış bir takımla oynayacağız çünkü en çok puanı onlar aldı. Şu anda da form durumu açısından değerlendirdiğimizde bu grupta en iyi durumdaki takım Molde. 10 puandalar ve lider durumdalar, bunu hak ederek aldılar. Organize bir takımla karşılaşacağız. Grubun ilk günüyle kıyasladığım zaman farklı değerlendirilen bir takımla karşılaşacağız. Biz net bir şekilde biliyoruz ki defansif anlamda çok iyi organize olan bir takımla karşılaşacağız. Defans yapmayı iyi bilen agresif bir takım Molde. Özellikle topu kaybettiği anda o tepkiyi, agresifliği anına gösterebilen bir takım ve topu hemen kazanıp hızlı bir şekilde dikine hücum gerçekleştirebilen bir takım. Kontra ataklarda tehlikeli bir takımla oynayacağız. Grupta oynadıkları tüm maçlara da bu anlayışla çıktılar. Kendi sahamızda oynadıkları ilk maçta da bunu gösterdiler. İlk karşılaşmada defansif dengemizi kaybettiğimiz anlarda ne kadar organize bir takım olduklarını, kaleye ne kadar hızlı gidebildiklerini ispatladılar. Yarın üst düzey bir konsantrasyon göstermeliyiz. Hızlı çıkışlarına kesinlikle izin vermemeliyiz. Kontra atak konusunda son derece kaliteli bir takımla karşılaşacağız. İlk maçtan bugüne kadar farklı bir takım haline geldiğimizi ispatlamalıyız yarın. Daha organize bir takım olduğumuzu, ofansif dinamiğimizi daha da geliştirdiğimizi ispatlamalıyız yarın. Yarın takımımdan beklentim  bu yönde. Suni çimde oynayacağız. Rüzgarlı ve soğuk bir hava olacak. Böyle bir karşılaşmaya uygun bir cevap vereceğimizi bekliyorum ve umuyorum takımımdan” diye konuştu.
 

Vitor Pereira: "Sahaya hedefi kazanmak olan bir takım çıkacak"

Yarın kesinlikle hedefi kazanmak olan bir takımın sahaya çıkacağını belirten Pereira, “Bundan kimse şüphe duymasın. Mücadeleci, güçlü ve Avrupa Ligi hedefleri için bilinçli bir takım olacak. Yarın 3 puan için her şeyimizi sahaya koyacağız. O istediğimiz hırslı takım görüntüsünü verebilecek, kazanmayı isteyecek bir takımla sahaya çıkacağız. Avrupa Ligi bizim için son derece önemli bir hedef. Bu sene 2 tane çok önemli temel hedefimiz var. Avrupa Ligi’nde olabilecek en ileriye kadar gidebilmek ve Türkiye Ligi’nde şampiyon olmak. Yarın bu önemli hedef doğrultusunda zor bir karşılaşma bizi bekliyor. Bu hedefe gidebilecek güçlü bir takımla sahada olmaya çalışacağız” dedi.
 

Vitor Pereira: "Avrupa Ligi’nde ileri turlara gitmek isteyen bir takım her şartta oynayabilmeli"

Molde teknik direktörü Ole Gunnar Solskjaer’in basın toplantısını değerlendiren Portekizli çalıştırıcı, “Ben aslında rakip teknik direktörün ne demek istediğini anladım. Molde’nin kendi sahasında Celtic’le oynadığı maçı izledim. Yağmurlu, soğuk bir havada oynanan bir maçtı. Bu sahada, suni çimde oynandı ve muhtemelen de rüzgarlı bir hava vardı o gün. Rakip teknik direktörün söylemek istediği bence; onların bu şartlara fazlasıyla alışık olması. Çünkü rakipler genellikle böyle şartlarda oynayarak gelmiyorlar buraya. Tabii benim için de galibiyete ulaşmak açısından bazı şartlar var: Birincisi konsantre olmak, kendi oyunumuza inanarak, kendimize güvenerek ve her şeyini veren agresif bir takım görüntüsü ortaya koymak. Avrupa Ligi seviyesinde böyle bir görüntü ortaya koymalısınız. Avrupa Ligi’nde ileri turlara gitmek isteyen bir takım her şartta oynayabilmeli. Hava karlı, yağmurlu, rüzgarlı bunlara takılmak yerine güçlü takımlar o güçlü görüntüyü ortaya koymalı. Saha içerisinde ellerinden geleni yapmalı eğer ilerlemek istiyorlarsa. Bence galip gelmek için gereken şartlar bunlar. Daha önemli bir şart var o da onlardan daha fazla gol atmak” şeklinde konuştu.
 

Vitor Pereira: "Mutlu olmak için kazanmak zorundayım"

Son olarak takım içindeki havayı değerlendiren Vitor Pereira, “Her işte, her çabada sonuca ihtiyaç duyulur, sonuç gerekir. Başarıyı sonuçla ölçersiniz. Yaptığınız işe olan inancı arttırmak için bu sonuçlara ihtiyaç duyarsınız. Başarılı sonuçlar alıyorsanız sahada 1 metre daha fazla adım atar, daha agresif ve dinamik bir görüntü ortaya koyarsınız. Bu nedenle yaptığınız işte sonuç almak son derece önemli. Bu güven verir. Kafanızda şüphe varsa istediklerinizi sahaya yansıtamazsınız. O yüzden iyi sonuçlar alabilmek, daha iyi takım olabilmek anlamına gelir. Hem takım halinde hem bireysel olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz. Eğer takım halinde daha çok pozisyona girdiğimizi, rakibe pozisyon vermediğimizi hissedersek kendimize güvenimiz de fazlasıyla artar. Sonuç geldikçe güven artar, güven arttıkça da o neşeli görüntüler gelir. Ben de kaybedince gülmeyi sevmem. Mutlu olmak için kazanmak zorundayım. Takımımın da böyle düşündüğüne inanıyorum” dedi.