Vitor Pereira: "kazanmak Zorundaymişiz Gibi Oynayacağiz"

17.03.2016

Vitor Pereira: "kazanmak Zorundaymişiz Gibi Oynayacağiz"

Fenerbahçemizin UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu rövanş maçında 17 Mart Perşembe günü deplasmanda Portekiz’in Braga takımı ile oynayacağı maç öncesinde Teknik Direktörümüz Vitor Pereira ile oyuncularımızdan Alper Potuk basının karşısına geçti.
 

Municipal Stadyumu’nda düzenlenen basın toplantısında Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, kendi oyunlarını sahaya yansıtacaklarını ve kazanmak zorundaymış gibi oynayacaklarını belirtirken, Alper Potuk ise ilk maçta olduğu gibi yarın da kazanmak için sahada olacaklarının altını çizdi.
 

Alper Potuk: “Türkiye’yi sevindirmek istiyoruz”

İlk olarak söz alan Alper Potuk, sözlerine Ankara’da yaşanan ve tüm Türkiye’yi yasa boğan olayla ilgili konuştu. Alper Potuk, “Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum. Sözlerime başlamadan önce Kayserispor maçında öğrendiğimiz Ankara’daki üzücü olay ile ilgili başta Umut Bulut ve tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Bu kötü günlerde ülkemizi sevindirmek istiyoruz. Sevindirici haber vermek istiyoruz. Yarın da elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi. 
 

Alper Potuk: “Kazanmak için buradayız”

İlk maçta olduğu gibi yarın da kazanmak için sahada olacaklarının altını çizen Alper, “Evet, ilk maçı kazandık. Buraya da ilk maçta olduğu gibi kazanmaya geldik. Rakipten çekinip savunma yapmak istemiyoruz. Yarın galip gelerek adımızın bir üst tura yazdırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 

Alper Potuk: “Çeyrek finale yükselmek için mücadele edeceğiz”

Son olarak zor bir maçın kendilerini beklediğine değinen Alper Potuk, bir üst tura yükselmek için mücadelede edeceklerini de şu şekilde ifade etti:
 

“Biz Braga’nın güçlü ve zorlu bir rakip olduğunu, kaybetmeyen bir takım olduğunu biliyorduk. Hocamız da Braga ile ilgili videolar izletmişti. İlk maçın zor geçeceğini biliyorduk. Amacımız gol yemeden kazanmaktı ve öyle de oldu. Kendi evimizde ikinci golü de atabilirdik ama olmadı. Bugün iyi çalışıp, yarın sahaya çıktığımızda Braga’yı devirip, adımızı çeyrek finale yazdırmak istiyoruz.”
 

Vitor Pereira: “Kazanmak zorundaymışız gibi oynayacağız”

Daha sonra söz alan Vitor Pereira ilk olarak maçın değerlendirmesini yaptı. Braga’nın kendisini şaşırtmadığını ifade eden Pereira, “Ben zaten Braga takımını iyi tanıdığımı belirtmiştim. Kişilikli ve kendine güvenerek oynayan bir takım. Onlar da biz de çeyrek finalde yer almak istiyoruz. Onlarda bizde kaliteli oyunculardan oluşan ekipleriz. Her iki takım için de zor olacak. İki takımda futbol oynamayı seviyor. Yarın futbol açısından güzel bir gösteri olacak. Biz kendi oyunumuzu oynamaya geldik. Zaten başka oyun tarzı bilmiyoruz. İlk günden beri bu oyunu oynamaya çalışıyoruz. İlk maçı kazandık diye bir şey değişmeyecek. Yarın 0-0’mış gibi başlayıp kazanmak zorundaymış gibi oynayacağız” dedi.
 

Vitor Pereira: “Bu tarz maçların sonucunu küçük detaylar belirler”

Vitor Pereira, Diego’nun yarınki maçta sahada olup olmayacağıyla ilgili sorulan soruyu, “Diego kadroda. Bu akşam yapılacak antrenmanın ardından Diego’nun durumu maç günü belli olacak” diyerek cevapladı. Maçın ise kesinlikle zorlu olacağının altını çizen Pereira, “Çekişmeli olacak. Farklı oyun tarzlarını, farklı oyun dinamiklerini benimsemiş takımlar ama temelde futbol oynamaya çalışan iki takım, topa sahip olmaya çalışan, baskı yapmaya çalışan iki takım, bekleyerek oyunu asla çirkinleştirmeyen iki takım göreceğiz sahada. Zor bir maç olacak. Çekişmeli olacak. Bu tarz maçların sonucunu küçük detaylar belirler. Rakibimizin çok sayıda güçlü yanı az sayıda zaafı var. Güçlü yanlarını durdurup, az sayıdaki zaaflarını da kullanarak istediğimiz sonucu almak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 

Vitor Pereira: “Buraya savunma yapmaya gelmedik”

'Önemli olan gol atmak mı yoksa gol yememek mi?' sorusuna Vitor Pereira, “Gol yemezsek turu geçiyoruz, bunu biliyorum. Ama ben hayatımın hiçbir döneminde savunma yapmak için çalışmadım. Bir oyun tarzı belirleyip o oyun tarzlarını takımlarımda uygulamaya gayret gösterdim. Tabii ki bazen istediğiniz oyun tarzlarına rakipler izin vermez. Ben isterim ki top hep bizde olsun. Topu kaybettiğimiz anda da hemen baskı yapıp kazanalım ve istediğimiz gibi oyunu domine edelim, istediğimiz gibi kontrol edelim. Braga, yarın maçın belirli bölümlerinde bizi daha fazla savunma yapmak zorunda bırakabilir. Size kesinlikle şunu söyleyebilirim; Asla hiçbir oyuncum ağzımdan, ‘Burada avantajımız var, buraya savunma yapmaya geldik’ cümlesini duyamayacak. Kendimizden farklı oyun tarzı oynamayla ilgili bir şey duyamayacak benim ağzımdan. Eğer bazı anlarda istediklerimizi yapamazsak ya Braga zorlamıştır, ya da istediğimiz kişilikli oyunu sahaya yansıtamamışızdır. Yarın kesinlikle tek isteğim kendi oyunumuzu denememiz. Her zaman bunu yapmaya çalışacağız” cevabını verdi.
 

Vitor Pereira: “Sonraki turda yer almak istiyoruz”

Futbolda Avrupa Ligi’nde güzel bir dönem yaşadıklarını ve sonraki turda yer almak istediklerini belirten Portekizli teknik adam, “Buna devam etmek ve sonraki turda yer almak istiyoruz. Rakibimiz Portekiz takımı olsun yada başka bir ülkenin takımı olsun fark etmez. Ben rakipleri kaliteli takım olarak değerlendiririm. Braga kaliteli bir takım. Dersimize çok iyi çalıştık. Braga’nın zaafları var, biz bunları gördük. Türkiye’de derinlemesine tanınmıyor. Türkiye’de genellikle Portekiz’in üç büyük takımı tanınıyor. Braga da Portekiz’deki üç büyükle mücadele edebilen bir takım oldu. Ben burada fazla sayıda maç yaptım ve buradaki maçlar her zaman zor olmuştur. Buradaki maçların kazananını detaylar belirlemiştir. Büyük ve iyi oyunculardan kurulu, iyi bir teknik direktörü olan bir takımla oynayacağız. İyi bir sonuçla ayrılabilmemiz için en iyi seviyemizde olmalıyız. Umarım Türkiye’deki taraftarlar da, Türk basını da Braga’nın ne kadar iyi bir takım olduğunu anlayabilmişlerdir. Braga maçı belki bu sezon oynadığımız en zor maç oldu. Biz kaliteli bir takımız. Kendi silahlarımız var. Cesur bir takımız ve cesaretimizle sahaya çıkacağız. Hem bireysel hem de takım anlamında kalitemizi ortaya koyacağız. Yarın kesinlikle savunma yapmaya gelmedik. Kendi oyunumuzu göstermeye çalışacağız ve şuna eminim ki; futbol anlamında çok güzel bir gösteri izleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
 

Vitor Pereira: “Buradan iyi bir sonuç istiyoruz"

İlk maçın öncesinde de derslerine iyi çalıştıklarını ve şu anda Braga’yı daha iyi tanıdıklarını ve iyi bir sonuç almak istediklerini belirten Pereira, “İlk maçtan önce yaptığım konuşmada da Braga’nın bireysel anlamda ve takım anlamındaki kalitesini oyuncularıma anlatmaya çalıştım. Braga’nın takım dinamiğini fazlasıyla beğeniyorum. İzlemekten keyif aldığım bir takım. İlk maçın öncesinde de dersimize çalışmıştık. İlk maça çıktığımızda hem teknik ekibim hem oyuncularım Braga’yı iyi bir şekilde analiz etmiştik. İlk maçtan sonra daha iyi tanıdığımızı söyleyebilirim. İlk maça da dersimize çalışarak çıkmıştık. Normalde 3 büyüklere sıkıntı çıkaran bir takım oldu. Neredeyse Portekiz Ligi’ni şampiyon tamamlamış bir takım haline geldi, şampiyon olmak üzere olduğu bir sezon yaşadı. Şu anda da ilk maçın ardından daha iyi tanıyoruz ve buradan iyi bir sonuç istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.