Vitor Pereira: "sihirbaz Değil Antrenörüm"

26.08.2015

Vitor Pereira: "sihirbaz Değil Antrenörüm"

Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, bir takımın çok iyi 5-6 transfer yaptı diye bir kaç hafta içinde, çıktığı her maçı farklı skorlarla kazanmasının mümkün olmadığını, Fenerbahçe’nin zamanla ve birlikte çalışarak çok daha iyi bir takım haline geleceğini belirterek, “Benden sihir istemeyin. Sihir, sihirbazların işidir. Ben antrenörüm” dedi.

 

Oyuncularımızdan Diego Ribas da takımda her şeyin pozitif gittiğini ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Fenerbahçemizin UEFA Avrupa Ligi play-off turu rövanş karşılaşmasında Yunan ekibi Atromitos ile Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde 27 Ağustos Perşembe günü(Yarın) oynayacağı maç öncesinde Teknik Direktörümüz Vitor Pereria ve oyuncularımızdan Diego Ribas, bir basın toplantısı düzenledi.Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde düzenlenen basın toplantısında ilk olarak konuşan Vitor Pereira, “Benim maçı nerede izleyeceğimden daha önemli bir konu takımımızın hazır olup olmadığı. Bizi zorlu bir maç bekliyor, hazır olmak zorundayız. Rakibimiz buraya motive gelecektir kendi kozları, argümanları olan bir takıma karşı oynayacağız. Bizim maçımıza kadar kendi sahalarında 44 maç yenilmemiş  bir takıma karşı oynayacağız. Kesinlikle küçümsememeliyiz.  Ön tarafta oynayan hızlı ve kaliteli oyuncuları var. Bu önemli maçta sorumluluklarımızın bilincindeyiz ve maça hazır olmamız gerek.  Çünkü bizim  hedefimiz Avrupa Ligi” diye konuştu.Rakibe hızlı bir şekilde basmaları gerektiğini söyleyen Pereria, “Benim bakış açıma göre rakip hızlı kontratağa çıkan bir takım. Amacımız topa sahip olmak ve topu kaybettiğimizde de dengeli bir baskı koyup en kısa zamanda topu kazanmak olmalı. Rakibimizin savunma arkasına attığı pasları engellemeliyiz. Kontratağı bitirmek için en iyi an, başladığı andır. Bu baskımızı iyi ayarlarsak maçı da kontrol altına alırız” diye konuştu.Takımın oyun planı hakkındaki soruları da yanıtlayan Pereria, bir takımın çift forvetle oynamasının daha ofansif bir takım haline geldiği anlamını taşımadığını söyledi. Pereria, “Bu maça ve oyunculara bağlı. Bizim son maçta bir forvetle oynadığımız dakikalar, en çok topa sahip olduğumuz dakikalardı. Bu anlarda çok fazla duran top kazandık ve oyunu iyi domine ettik. İkinci golü beklerken bir anlık dikkatsizlikle kalemizde golü gördük. Bu demek değildir ki iki forvet oynamadık diye golü yedik. Bu öyle değil. Maçı tekrar tekrar izledim. Tek forvetle oynayıp 3 orta sahayla kontrol ettiğimiz dönem,  maçta en iyi oynadığımız dönemdi. Bu maçta 1 forvetle mi yoksa 2 forvetle mi oynayacağız, 1 gün daha düşüneceğiz” diye konuştu.

 

Fenerbahçe’nin kendine yakışın baskılı oyun oynayacağını söyleyen Pereria, “Biz büyük takıma yakışır şekilde oynayacağız.  Topu kaybettiğimiz zaman agresif olacağız, oyunu domine etmek isteyen bir takımız. Bu kulübün seviyesi büyüklüğü bunu gerektiriyor. Küçük takımlar kendi sahalarında bekler kontratak kovalar” diye konuştu

 

Takıma yapılan eleştiriler konusu gelince uzun bir konuşma yapan Pereira, bugüne kadar istediği takıma en çok Marsilya ile oynanan hazırlık maçında yaklaşıldığını ifade etti. Pereria, “O maçta agresif yönümüzü ortaya koyduk.  Top bizdeyken de agresiftik” dedi.  Oyunu kontrol etmek ve oyun ritmi için kesinlikle daha çok yol almaları gerektiğini söyleyen Pereria, “Hala zamana ihtiyacımız var. Bunu hala istediğimiz  gibi sağlayamadık. “ dedi. Kısa bir sezon öncesi hazırlık bölümü geçirdiklerini bu bölümde daha az antrenman ve daha çok maç yapmayı tercih ettiklerini, bu nedenle de antrenman ritmi konusunda biraz geride kaldıklarını söyleyen Pereria, Shakthar maçına kısa sürede hazırlandıklarını ve  takım içindeki iletişimi tam anlamıyla sağlayamadıklarını söyledi. Pereria, “Daha sonra lig başladı ve 2 lig maçı anasında Avrupa maçı oynadık. Ben işe inanırım,  sihre inanmam. 3-5 tane kaliteli oyuncu getirdiniz diye hemen harikalar yaratamazsınız.  Bilinçli ve kaliteli oynayacaksınız.  Zamana ihtiyacımız var. Topu kaybettiğimizde agresif olmalıyız.  Bu oyuncular geldi harika bir takım olduk diye bir şey yok. Çok güçlü olacağız, hemen 5 veya 6-0 kazanacağız herkesi ezecek diye düşünüyorsanız bu imkansız. Benden sihir istemeyin. Sihir, sihirbazların işidir. Ben antrenörüm. 2. haftada benden şampiyonluk beklemeyin, 2. haftada şampiyon olunmaz, çalışmak zorundasınız. Ben ve takımım neler yapacağımızı biliyoruz. Böyle diyen gazeteciler de tecrübesizdir.  Bireysel kalitemizin bilincindeyiz ama henüz zamana ihtiyacımız var. Biz sadece şu anda Avrupa Ligi gruplarına kalmak istiyoruz. Bekleyin görün bu takımın neler yapacağını” diye konuştu.

 

Toplantıda soruları yanıtlayan Diego Ribas da Rize maçının çok zorlu olduğunu, saha ve hava şartlarının takımı zorladığını ancak toparlandıklarını, fizik durumlarının iyi olduğunu ve Atromitos maçı için istekli hazır olduklarını söyledi.

Geçen sezonla ilgili konuşmak istemediğini söyleyen Diego Ribas, “Günümüzden bahsetmek istiyorum. Çok mutluyum çünkü takımla ilgili çok fazla pozitif olay görüyorum. Takım halindi iyi çalışıyoruz, teknik heyetimiz iyi çalışıyor.  Maç maç daha iyi gidiyoruz.  Her maçın adını çıkarıyoruz. Amacımız şampiyon olmak” diye konuştu.

 

Kendisiyle ilgili ise Diego, “Ben her zaman kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Benden neler beklendiğini biliyorum. Her maç oyunu değiştiren oyunca ben olacağım diye bir şey yok.Takımın iyi olması önemli. En önemlisi de her zaman kazanmak. Herkesi beklentisi bu yönde. O sizin beklediğiniz gösteri, şow da kendinize güveniz arttıkça gelecektir” dedi.