Vitor Pereira: "zorlu Bir Rakipten 3 Puan Aldik"

13.12.2015

Vitor Pereira: "zorlu Bir Rakipten 3 Puan Aldik"

Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, Medipol Başakşehir karşısında baskılı oynamaya çalıştıklarını söyledi ve “Zorlu bir rakipten 3 puan aldık” dedi.


Karşılaşma sonrası yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, “Bizim oyuncularımızın hiçbiri süpermen değil. Son oynadığımız lig karşılaşmasında berbat bir sahada 60 dakika 10 kişi oynadık. Perşembe günü de Celtic’le 25 dakika 10 kişi oynadık. O 25 dakikada da aynı mantaliteyle sahada olmaya çalıştık. Yani 10 kişi de olsak rakip alanda kaldık, baskılı ve kendi oyunumuzu göstermeye gayret gösterdik. Bugün 7 maçtır kaybetmeyen bir rakiple karşılaştık. Hem bireysel hem takım olarak kaliteli bir takımla karşılaştık. Biz yine aynı oyunu oynamak istedik. Aynı baskıyı göstermek istedik ama oyuncularım süpermen değil. 2 maç üst üste 10 kişi oynadıktan sonra hiç kolay değil. Bu akşam zeminde içimizi zorlaştırdı. Kendi sahamızda oynuyoruz ve bu zemin çok daha iyi olmalıdır. Burada halı gibi zemin olmalı istediğimiz futbolu ortaya koyabilmemiz için. Ama çok mutluyum oyuncularımın gösterdiği mücadeleden ve aldığımız 3 puandan. Zorlu bir rakipten 3 puan aldık” dedi.


Kariyeri boyunca Fenerbahçe taraftarından daha iyi bir taraftar görmediğini belirten Portekizli teknik adam, “Böyle destek hiçbir yerde görmedim. Eğer biz ligde şampiyon, Avrupa Ligi’nde de ileriki turlara gitmek istiyorsak bir aile olmalıyız, onlar da bu ailenin bir parçası hissetmeli kendilerini. Sevinirken beraber sevinmeli, acı çekerken beraber acı çekmeliyiz. Onların, takımın zorlandığı anlarda yardımına çok ihtiyacımız var. Onlarla ilgili her zaman olumlu şeyler söylüyorum. Bir aile olalım, bu kulübü hissetsinler. Oyuncularımız sahada maksimumlarını veriyorlar. Ama istediğimiz gibi önde basamadığımız zamanlarda, üstünlüğü kuramadığımız zamanlarda onların yardımına ihtiyacımız var. Aynı zamanda taraftarlarımızın bilmeleri gereken bir nokta daha var. Bugün oynadığımız rakip 7-8 günde bir maç yapıyor, bizse çok zor bir Celtic maçından çıktık. 3 gün sonra yine o baskılı oyunumuzu göstermeye çalıştık sahada. Bunu asla unutmasınlar. Benim ricam bu. Üst üste çok önemli maçlar oynuyoruz. O istediğimiz görüntüyü sergileyemediğimizde bize destek vermelerini, yardımcı olmalarını istiyoruz. Kadromuz bu duruma ne kadar el verirse biz o kadar yapmaya çalışıyoruz istediklerimizi. Bugün kulübeye baktığımda ofansif anlamda kulübede Diego ve Robin van Persie vardı. 3 savunma ve bir de kaleci vardı. Bizim realitemizi görürlerse onlarında en iyi şekilde anlayacaklarını düşünüyorum. Biz hiçbir şeyi yalnız başaramayız, başarırsak onlarla beraber başaracağız” şeklinde konuştu.


Basın Toplantısı

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan TeknikDirektörümüz Vitor Pereira’nın konuşmasından derlediklerimiz:  


“Hakemin yanına gittim ve onu tebrik ettim. Başarıyla maçı yönettiğini düşünüyorum. Bundan sonrası için de başarılar diledim. 
 


Kadro tercihim tamamen takımın fizik durumuyla ilgili. Alper erken sakatlandı. Ofansif alternatiflerimiz bir adım daha azaldı. Daha sonra Robin ve Diego da oyunca girince kulübede 3 defans bir kaleci kaldı. En iyi şekilde kadroyu yönetmeye çalışıyoruz. Ozan antrenmanlarda daha taze bir görüntü çizdi. Bu tercih Diego’ya verilmiş bir ceza değildi. Ben suçlu ve öcü arama derdinde değilim. Hep böyle yaptım, böyle yapmaya da devam edeceğim. 
 


Eğer bir gün bir başkan bana ‘bu oyuncu girsin şu oyuncu girmesin derse’ o oyuncu giremez. Kim olursa olsun kimseyle böyle bir şey yapmam. Böyle bir şey olursa ben çeker giderim.
 


Son derece zorlu ve kritik karşılaşamaya çıktık. Biz her şeyimizi verdik. Kolektif oyun ortaya koyduk. Aradan üç gün geçti taraftar ve kulübün ruhuyla tekrar sahaya çıktık. Aynı performansı baskıyı göstermek  imkansız. 
 


Çok şanslıyım çok iyi iki sağ beke sahibim. Gökhan çok iyi performans ortaya koyuyor, Şener de öncesinde çok iyi oynuyordu. İki tane çok büyük karakterli oyuncu. Eğer ihtiyacımız olursa Şener de takıma tüm kalitesiyle yardımcı olacaktır. 
 


Fenerbahçe’nin karakterli oyunu benim en büyük gururum”