Yasemin Merçil: "bu Maç Tarihe Geçecek"

20.09.2011

Yasemin Merçil: "bu Maç Tarihe Geçecek"

Spor Toto Süper Lig kulüpleri arasındaki tek kadın yönetim kurulu üyesi Yasemin Merçil, sadece kadın ve çocukların izleyebileceği Fenerbahçe-Manisaspor lig maçının tarihe geçeceğini söyledi. Maça giriş prosedürüyle ilgili bilgiler veren ve bugünkü galibiyetin kadın ve çocukların oluşturacağı tribün korosu sayesinde değişik bir ses tonuyla kutlanacağını belirten Yasemin Merçil, Fenerbahçe’nin kadınlara verdiği önem ve onlar hakkında yaptığı çalışmalara da değindi.

Uygulamanın detayları sonradan belli oldu

Yöneticimiz Yasemin Merçil, NTV haber saatinde, canlı yayında bugün akşam oynanacak maça ilişkin açıklamalar yaptı.  İlk olarak maç biletler hakkında konuşan Merçil,  "Gerçekten tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün Dünyada ilk kez böyle bir uygulama yapılacak, maçı sadece kadınlar ve çocuklar izleyecek. Büyük maçlarda ve derbi maçlarda kadınların eşleri çekiyordu bilet bulma zorluğunu. Bugün de kadınların kendileri çekiyor. Aslında uygulamanın detayları dün öğle saatlerinde belli oldu. Bize daha önce, sadece kimliklerle girilebileceği söylenmişti. Ancak daha sonra biletsiz girilemeyeceği söylendi. O nedenle sabahtan itibaren biletler basılmaya başlandı. Kadınlar ile 1999 ve daha sonrası doğmuş çocuklar maça girebilecek. Çocuklar maça anneleriyle birlikte girebilecek. Çünkü yazıda ’Veli’ ibaresi yer alıyor. Veli de sadece anne ve babayı kapsıyor. O nedenle çocuklar sadece anneleriyle birlikte gelebilecek ve kimlik kontrolü yapılacak. Biletler bugün sabah saat 10.00’dan itibaren dağıtılmaya başlandı. İlk grup bilet bitti. Biletlerin dağıtımı 18.00’e kadar sürecek. Biz buraya gelen herkesi stada almaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Tüm Dünyaya örnek teşkil edecek

Bu maçta da diğer maçlardaki kuralların geçerli olacağını belirterek taraftarları uyaran Merçil, "Bugün maç da 6222 sayılı yasanın hükümleri çerçevesinde oynanacak. Yani bu maçta da taraftarlar ve kulüp, diğer maçlardaki aynı sorumlulukları taşıyor. Taraftarlarımızı, kanun çerçevesinde gerekli tedbirleri alarak maçı izlemeye davet ediyoruz. Tüm Dünyaya örnek teşkil edecek bir maç olacak. Bu maçta alacağımız galibiyeti değişik bir ses tonuyla kutlayacağız. Çünkü ilk kez kadın ve çocuklardan oluşan bir taraftar grubu olacak tribünlerde, tarihi bir an olacak"  dedi.

Biz 8 Mart’ta prova yapmıştık

Maçın nasıl geçeceği ile ilgili öngörülerini dile getiren ve Fenerbahçe’nin geçtiğimiz 8 Mart’taki uygulamasına değinen Yasemin Merçil sözleri şöyle tamamladı:
"Maçla ilgili espriler oluyor. Futbolcular, ’Bizi mi izleyecekler, çocuklarıyla mı ilgilenecekler?’ diye soruyor. Ancak biz daha önce buna benzer bir prova yapmıştık. Geçtiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Başkanımız Aziz Yıldırım’ın davetiyle bir lig maçımıza kadın kongre üyelerimiz gelmişti, Tümüne davetiye göndermiştik. Ben uzun yıllardır tribünlerde maç izleyen biriyim. O gün gayet iyiydiler. Tüm tezahüratları biliyorlardı. Bugün de aynı marşlar, aynı şarkılar söylenecek.

Kulüp tarihinde kadın yöneticiler hep var

Sayın Başkanımızın da sayesinde ligdeki kulüpler içindeki tek kadın yönetici benim. Zaten Fenerbahçe kulüp tarihinde de hep kadın yöneticiler olmuş. Biz ayrıca bu dönemde başlayan çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atıyoruz. 2000’e yakın kadın kongre üyemiz var. Bunların arasından, 600’e yakın kadın kongre üyesinden oluşturduğumuz çalışma gruplarımız var. Bu gruplarla sosyal faaliyetler içindeyiz ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz"