Yasemin Merçil: "fenerbahçeli Kadinlar Özeldir"

20.09.2014

Yasemin Merçil: "fenerbahçeli Kadinlar Özeldir"

Fenerbahçe Kadın Kongre Üyeleri Çalışma Komitesi Başkanı ve Kulübümüzün eski yönetim kurulu üyelerinden Yasemin Merçil, Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü dolayısıyla Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.


"İlkler Fenerbahçe’de olur"
20 Eylül’ün Fenerbahçe Spor Kulübü için önemine değinen Yasemin Merçil, "20 Eylül 2011 bizim için çok önemli bir süreç olan 3 Temmuz 2011’in devamında oluşan ilk cezalı maçımızdı.(Manisaspor) O dönem Fenerbahçe üzerinde oluşan kara bulutlar karşısında Fenerbahçeli taraftarın kenetlendiği süreçti. Hepimiz için bir direniş zamanıydı. 20 Eylül, o direnişin başlangıcında en büyük kitlesel hareketlerden biri oldu. Genelde birçok şeyin ilk başlangıcı Fenerbahçe’de uygulanır. Gene federasyonun uyguladığı cezaların ilkiydi bu. O kadar büyük rağbet oldu, kuyruklar o kadar uzun oldu ki, 46 bin bayan çocuklarla birlikte o gün bu stat da toplandı. Hepimiz için çok duygusal anlardı. Ben de buradaydım. Hep beraber yapılan tezahürat, bizim için direnişin bir başlangıcıydı. Çocuklar anneleri ile birlikte buradalardı. Örnek oldular ve o günden sonra Fenerbahçe direnişi her noktada devam etti" dedi.

 

"Tarihi bir gündü"
Bu olayın Dünya’da da ses getirdiğini hatırlatan Yasemin Merçil, "Dünya’da da çok büyük yankılar uyandırdı. Sayın Başkanımız da o dönemde Metris’teydi. O da maçı seyredip, çok duygulandı. Bizim için tarihi bir gündü. Daha sonra Sayın başkanımızla birlikte düşündük ki, bu Fenerbahçeli bayanların 3 Temmuz hareketindeki çok büyük direnişiydi. O manada burada toplanmışlardı. Birçok rakip taraftarın ve diğer takımların cezalı maçlarında hiçbir şekilde böyle bir topluluk, bir daha toplanamadı. Bu konudaki rekor yine bize aitti. Daha sonraki maçlarda bu sayıyı 50 bin 500’e kadar çıkardık. Gerçekten bir simgeydi. Fenerbahçeli kadınlar buna layıktı, onlar için özel bir gün olsun ve her sene 20 Eylül’ü biz Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü olarak kutlayalım, istedik. Elimizden geldiğince bunu devam ettirmeye çalışacağız" diye konuştu


Geçtiğimiz sezon kadınlar ile 12 yaş ve altı çocukların önünde oynanan Çaykur Rizespor maçı içinse Yasemin Merçil, "O gün bir puan yetiyordu ve o puanımızı aldık. Kadınlarımızı önünde Takımımız şampiyonluğu kutladı. Tarihi bir şekilde, tarihi bir şampiyonluk" ifadelerini kullandı.

 

"Kadınlar uğurlu geldi"
Orta gelirli ailelerin bu uygula sonucunda maçlara gelme fırsatı yakaladığını ifade eden Yasemin Merçil, "Federasyonun uygulaması cesur bir uygulamaydı, güzel bir uygulamaydı bence de. Çünkü Türkiye’de özellikle büyük takımların maç biletlerinin fiyat ortalaması yüksek. Kombinelerimiz de dolayısıyla yüksek fiyatlara satılıyor. Orta gelirli ailelerimizin maçlara çocuklarıyla gelebilmesi, çok büyük bir lüks. Bu ekonomik sıkıntılar içinde birçok taraftarımız istese bile eşlerini ve çocuklarını maçlara getiremiyorlar. Bu cezalar büyük bir fırsat oldu. Bu hevesle gelip ’artık ben bütçemi ayarlayıp kombine almak istiyorum’ diyen bayanlarımız da var. Güzel bir uygulamaydı. Tarihi bir maçla, büyük bir rekorla kapanış; tekrar bize nasip oldu güzel bir şekilde. Bu arada 12 maç ceza uygulandı. Kadınların gittiği bu maçlarda 8 galibiyet, 3 beraberlik ve sadece bir yenilgi aldık. Kadınlar hep uğurlu geldi. Puanlarla döndük" dedi. 

 

"Her zaman takımımızın  arkasındayız"
Yasemin Merçil son olarak, "Biz her zaman takımımızın  arkasındayız. Erkeği, kadını yok. Atatürk’ün kadınlarıyız biz. Bütçeleri uygun bir şekilde yine herkesin maçlara gelmesini istiyoruz. Çünkü kadınların olduğu maç, daha küfüre kapalı, daha güvenliğin olduğu, hukuka aykırı davranışların daha az olduğu yerler haline dönüşüyor. O nedenlerle, erkeklerden de ricamız eşlerini ve çocuklarını alıp maçlara gelsinler. Bizim Fenerbahçe profilimiz aile. Fenerbahçeli kadınlar komite başkanı olarak, komitemizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sosyal projelerimize devam ediyoruz. Fenerbahçeli kadınlar özel. Tekrar onlara teşekkür ediyorum. Desteklerini bizden ayırmasınlar, Dünya Fenerbahçeli Kadınlar günü bu senede geçti. Her sene inşallah devam edeceğiz. Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Fenerbahçeliler Günü’nü kutluyorum" diyerek, sözlerini tamamladı.