23.05.2014

Yeni Koçumuz; Jacek Winnicki

Potanın Kraliçeleri, yeni sezonda, zaferlere Jacek Winnicki ile yürüyecek.

 

Basketbol dünyasının uzun yıllardır yakından tanıdığı, erkek basketbol takımlarında da tecrübeye sahip bir isim; Jacek Winnicki…

 

Polkowice ile lig ve kupa şampiyonluğu yaşayan Polonyalı Koç, 2012’den bu yana Polonya Kadın Basketbol Takımını çalıştırıyor.

 

Kulübümüz adına Jacek Winnicki’ye hoşgeldin diyor; kendisine Fenerbahçemiz’de üstün başarılar diliyoruz.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü

 

JACEK WINNICKI KİMDİR?

 

7 Eylül 1967 tarihinde dünyaya gelen Jacek Winnicki, 17 yıl sürdürdüğü profesyonel basketbolculuk kariyerinin ardından 1990 yılında antrenörlüğe başladı. Slask Wroclaw ve Wroclaw Fizik Akademisi’nde antrenör olarak çalışan Winnicki, 1995-1996 sezonunda başantrenör olarak görev yaptığı Rokita Brzeg Dolny takımını 3. Lig şampiyonu olarak 2’nci lige yükseltti.

 

1997-2002 yılları arasında Slask Wroclaw takımında yardımcı antrenör olarak görev yapan Winnicki, bu süreçte 5 Polonya ligi şampiyonluğu ve 1 Polonya Kupası şampiyonluklarının yanı sıra Saporta Kupası’nda bir kez çeyrek, bir kez de yarı final heyecanı yaşadı.

 

2002-2003 sezonunda Slask Wroclaw’ın başantrenörlüğüne getirilen Winnicki bir sezon sonra 3 kez Polonya ligi şampiyonluğu ve Euroleague’de 2 kez top 16 oynama başarısı gösteren Prokom Trelf Sport takımında yardımcı antrenörlük yaptı.

 

2007-2008 sezonunda Polonya 2’nci liginde mücadele eden Sportıno Inowcroclaw Erkek Basketbol Takımını şampiyon yapan Winnicki, 2008 yazındaysa Lotos Gydnıa’da başantrenörlüğe getirildi.

 

2 sezon görev yaptığı Lotos Gydnıa’ya 2 lig şampiyonluğu, 1 Polonya kupası zaferi yaşatan, 2 kez de Euroleague’de top 16 oynama başarısı gösteren Jacek Winnicki, 2010-2012 yılları arasındaysa Polonya Erkekler Ligi’nde mücadele eden Turow Zgorzelec takımını çalıştırdı.

 

2012 yılında Polonya’da bayanlar basketbolunun önemli ekiplerinden Polkowıce’nin başına getirilen Jacek Winnicki, takımına ilk sezonda Euroleague’de 8’li final oynama başarısı göstertirken, Polonya ligindeyse kulüp tarihinin ilk lig şampiyonluğunu kazandırdı.

 

47 yaşındaki teknik adam 2012 yılından bu yana Polonya Bayan Basketbol Milli Takımı’nın da antrenörlüğünü üstleniyor. Jacek Winnicki önümüzdeki sezondan itibaren Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın antrenörlüğünü yapacak.