Yobo: "böyle Koşulsuz Sevgi Görmedim"

14.03.2012

Yobo: "böyle Koşulsuz Sevgi Görmedim"

Nijeryalı defans oyuncumuz Joseph Yobo, "Galatasaray maçındaki en büyük avantajımız" dediği taraftarlarımıza övgüler yağdırdı. İngiltere’de de taraftarların takımlarına yoğun destek verdiğini söyleyen Yobo, "Ancak buradaki gibi koşulsuz sevgiyi ilk kez görüyorum" dedi.

FB TV’de yayınlanan Günün Röportajı programında taraftarların sorularını yanıtlayan Yobo, Galatasaray maçının kendileri açısından çok daha önemli olduğunu ve 3 puana endekslendiklerini de ifade etti.

Onlara bu fırsatı vermemeliyiz

Yobo Galatasaray maçıyla ilgili olarak "Son 2 haftadır galip geliyoruz. Bu da bizim için çok önemli ve kendimize güvenimiz artmaya başladı. Derbi için hazırlıklar devam ediyor. Atmosfer açısından da her şey mükemmel.Çok önemli bir maç ,derbi maçı ve rakibimizin 9 puan gerisindeyiz. Bu bilinçle hazırlanıyoruz. Çok büyük bir maç ama maçın bizi daha çok ilgilendirdiğini söyleyebiliriz. Her derbi maçı gibi öne çıkan yönleri var ve biz hiç bir şeyi atlamamalıyız. Galatasaraylı forvet oyuncuları bana yabancı isimler değil. Diğer arkadaşlara da yabancı isimler değil. Birçoğuna karşı oynadık ve tecrübeliyiz. Formlarının iyi olduğunu biliyoruz; onlar bizi, bizler de onları tanıyoruz. Çok iyi konsantre olmalıyız. 3 puana endekslendik. Bizim için daha önemli bir maç ancak çok kolay olmayacak. Amacımız Kadıköy’de 3 puanı alıp yolumuza devam etmek. Bu maçtaki avantajlarımıza gelince; tabii ki en büyük dayanağımız, en büyük gücümüz şu ana kadar bize inanılmaz destek veren taraftarımız. Çok kötü zamanlarımız da bizi yalnız bırakmadılar. En büyük avantajımız taraftarlarımız. 9 puan gerideyiz ve onun bilinciyle oynayacağız. Galatasaray 11 senedir burada galip gelemiyor. Onlar da bir şey kanıtlamak için buraya geliyorlar. Onlara bu fırsatı vermemeliyiz. Bu maç, bizim ve Galatasaray’ın ligdeki konumları itibariyle de önemli. Ancak bizim için çok daha büyük önemi var. Bizim için klasik bir derbi maçtan çok daha fazla anlam taşıyor. Bir derbi maçı ama ondan sonraki getirecekleri açısından da önemli. Geçen sene Trabzonspor’un 9 puan gerisindeydik ve onlarla yaptığımız maçı kazandıktan sonra farkı kapattık. Bu sene neden olmasın? Tabii şampiyonluk hakkında konuşmak için henüz erken. Bu sene statü farklı, play-off maçları var" diye konuştu.

Maçı kafasında oynamak için henüz erken olduğunu belirten Yobo, "Biz maçı, kamp akşamı, maç sabahı kafamızda oynamaya başlarız. Daha o ortam için erken olduğunu düşünüyorum. Ben sakin ve rahat olacağım kendi adıma. Maç saatinde sakin olacağız ve tamamen maça konsantre olacağız. Taraftarların bu maçı çok fazla beklediğini biliyorum. Bu durum, bizi maça daha çok motive edecek. İlk maçta iyi oynamadık onu unutmalıyız ve bu maç konsantre olmalıyız" dedi.

Yobo çok ciddi bir sakatlığının olmadığını ve Galatasaray maçında oynayabileceğini de sözlerine ekledi.

Defans hattında iletişim ve tecrübe önemli

Lige yeni çıkmasına rağmen Orduspor’un gösterdiği performanstan etkilendiğini söyleyen Yobo defansta en iyi anlaştığı oyuncular hakkında ise, "Defans hattında kaliteli arkadaşlarım var. Geçen seneki maçların yüzde 80’ini Lugano ile oynadım. Defans hattında daha çok berabere oynayarak başarılı olursunuz. Burada iletişim ve birbirini anlama çok önemlidir. Bu sene ben biri isim söyleyemem. Çünkü, teknik bir konu ve buna hocamız karar veriyor. Bu sene bir isim söyleyemem ancak defansta birbirini anlamak çok önemli. Bu da tecrübeden geçiyor. Onun için en önemli şey tecrübe diyebilirim" dedi.

Keyifli vakitler sahaya olumlu yansıyor

Karakter olarak herkesle anlaşabilen ve kolay diyalog kurabilen bir yapıya sahip olduğunu belirten Yobo, "Herkese şakalar yapabilen, her şakayı kaldırabilen bir insanım. O nedenle bizim takım benim için büyük bir nimet. Ama en çok takıldığım ve birbirimize şaka yaptığımız kişi Mehmet Topuz. Onunla gerçekten çok keyifli dakikalar geçiriyoruz. Volkan, Emre, Stoch… bu isimlerin dışında takımın tümüyle çok iyi bir iletişimin var. Eğlendiğimiz ve keyifli vakit geçirdiğimiz zaman bu da sahaya her zaman olumlu yansıyor" dedi. Yobo, Stoch’a ’Oğlum’ diye takıldığını da sözlerine ekleyerek,  "Çok sıcak bir arkadaşım. Ebat olarak çok ufak ve tekmeye maruz kalması muhtemel olduğu için onu himayem altına aldım ve ’oğlum’ diyorum" dedi.

Canlı yayında Alex sürprizi

Kendisi gibi eski Niyejryalı oyuncumuz Uche ile kendisini karşılaştırmak istemediğini söyleyen ve Uche’nin çok büyük oyuncu olduğunu belirten Yobo "Onun burada sevildiğine gerçekten şahit oldum. Kendi çok büyük bir oyuncuydu. Jay Jay da çok saygı duyulması gereken ve çok büyük başarılara imza atmış bir insan. İnşallah içlerinden birini buraya getirmek, maçlardan birinde misafir etmek istiyorum" dedi.

FB TV’de canlı yayın devam ederek kulübe gelen Takım Kaptanımız Alex de Souza, canlı yayının yapıldığı stüdyoya girerek Yobo’ya bir soru sordu. Stüdyoda renkli dakikaların yaşanmasına neden olan bu anlarda Alex’in yönelttiği, "Uche gibi sen de burada 9 yıl kalmayı düşünüyor musun?" şeklindeki soruya Yobo, "Uche burada 9 sene kaldı,  benim ise burada 2. senem. Oun kaldığı kadar kalacağımı düşünmüyorum ama futbolda neyin ne olacağını bilemezsiniz. Benim amacım kaldığım sürece bu formaya hizmet etmek, başarılara katkı yapmak. O kadar kalır mıyım? Bilmiyorum ama kaldığım sürece elimden geleni yapacağım" diye cevap verdi.

Yobo da Alex’ten derbi hakkındaki düşüncelerini öğrenmek isteyince Alex de "Sakin ve rahatım; her oyuncunun olduğu gibi. Maç da o sakinlikte geçecektir. Herkes birbirine yardım edecektir. Çünkü sadece herkesin yardımıyla derbide sonuç alınır. Taraftarın büyük desteğiyle ve o rahatlığımızla iyi bir derbi yaşayacağımız düşünüyorum" diye konuştu.

Bu, Dünyada sadece Fenerbahçe’de olur

Taraftarlarımız hakkında ise Yobo, "Benim için Türkiye’deki en büyük sürpriz taraftarlarımız ve onların yılmadan, usanmadan bizlere verdiği inanılmaz destek. Sezon başında zor zamanların içinden geçiyordum. Benim buraya dönmemde, ilk sene yaşadığımız güzellikler iyi kötü zamanda taraftarın bana ve aileme verdiği destek önemli oldu. Bu bekli de sadece Fenerbahçe’de olabilecek bir şey.  İngiltere’de de taraftar desteği var. Ancak buradaki gibi koşulsuz sevgiyi ilk kez görüyorum. Kadınların ve çocukların stadın tamamını doldurması, sadece Fenerbahçe’de gerçekleşecek bir şeydi. Taraftar açısından Fenerbahçe, gördüğüm en olağanüstü şeyleri yaratan kulüp" diye konuştu.

Durumum kesin olsaydı kendimi daha iyi hissederdim

Kariyeri hakkında bilgiler veren Yobo, futbolcu olmanın çok zorlu bir süreç olduğunu belirterek, "Bir futbolcu ben tamam oldum, bittim derse ileriye gidişler olmuyor" diyerek  genç futbolculara daha çok çalışmalarını tavsiye etti.

Kendisinin ve ailesinin İstanbul’da çok mutlu olduğunu belirten Yobo, destek olan herkese teşekkür ederek, "Ben burada kiralık oynayan bir oyuncumu. Daha kesin bir durumum olsaydı kendimi daha iyi hissederdim" dedi.