Yobo:"şike Var Diyenin Futbol Aklindan Şüphe Ederim"

29.09.2011

Yobo:"şike Var Diyenin Futbol Aklindan Şüphe Ederim"

Profesyonel Futbol Takımımızın Nijeryalı defans oyuncusu Joseph Yobo, geçen sezon çok zorlu mücadelelerle maçları kazandıklarını, bunu kendilerinin çok iyi bildiğini ve herkesin de gördüğünü belirterek, ’Şike var’ diyenlerin futbol akıllarından şüpheye düşeceğini söyledi. Türkiye’nin en iyi takımına geri döndüğünü belirten Yobo, "Şampiyonlar Ligi’nde yer almalıydık" dedi. Yobo, geçen sezonki mücadelenin bir örneğini de bu sezon vererek şampiyon olmak istediklerini vurguladı.

Türkiye’nin en iyisine geri döndüm

Joseph Yobo, Can Bartu Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi. Yeniden Fenerbahçe’ye dönme konusundaki düşüncelerini açıklayarak toplantıya başlayan Yobo, "Sözlerime şöyle başlamak istiyorum: Türkiye’nin en iyi takımına geri döndüm, Benim bunu açıklamam lazım. Hem arkadaşlık, hem de futbol olarak geçen sene çok güzel şeyler yaşadık. Aile olarak da çok keyifliydik. Tüm bunlar kararımda etkili oldu; Fenerbahçe’nin bana sahiplenmesi, buradaki  güzel ortam, iyi bir takım olması ve hepsinden en önemlisi Fenerbahçe Türkiye’nin en iyi takımı olduğu için buraya geldim. Geçen seneki başarımı tekrarlamak istiyorum" dedi.

Bilica da Lugano kadar tecrübeli

Yeni partneri Bilica’nın de tecrübeli bir oyuncu olduğunu vurgulayan Yobo, "Lugano ile geçen sene iyi bir uyumumuz vardı, iyi anlaşıyorduk. İkimiz de tecrübeliydik. Bunun sonucunda da iyi bir şey çıkmıştı ortaya. Bu sene Lugano yok ama Bilica da  en az onun kadar tecrübeli. Ben Bilica ile de bu yıl iyi bir uyum sağladığımızı düşünüyorum. Yavaş yavaş birbirimize alışacağız. Ama beraber oynadığımız 4 lig maçındaki performansa bakarsanız, ortaya kötü bir iş çıkarmadığımızı düşünüyorum" diye konuştu.

Sonuna kadar hak edilmiş bir şampiyonluktu

Şike iddiaları hakkında görüşlerini belirten Yobo, "Şampiyon olduktan sonra takım arkadaşlarımla, kulüpte çalışanlara sürekli temas halindeydim. Biliyorsunuz biraz uzaktım. Geçen sezon maçların çoğunda yer aldım. Bizim nasıl mücadele verdiğimizi, nasıl zor performanslarla kazandığımızı hepiniz gördünüz, biz de bunu biliyoruz. Şikeyle alakalı olarak benim saha içerisinde ’Şöyle olmuş, böyle olmuş’ diyebileceğimiz bir şey kesinlikle yok. Çünkü maçları dişimizle, tırnağımızla kazandık; alın terimizle kazandık. Buraya gelmeden önce bu kadar stresli ve mücadeleci maçlar olacağını hiç düşünmemiştim. Maçları bu kadar zor kazanıyorsak şike olmamalı diye düşünüyorum. Şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiğimiz düşünüyorum. Bunun aksi yönünde açıklamalar oluyor ama ben bu açıklamaları yapanların futbol akıllarından şüphe ediyorum. Emenike’ye defalarca sordum. Kendisi böyle bir şey yaşanmadığını, niçin böyle bir şey olduğunu anlayamadığını söyledi. Sonuna kadar hak edilmiş maçlar ve hak edilmiş bir şampiyonluktu. Biz, Şampiyonlar Ligi’nde yer almalıydık" dedi.

Sadece belli başlı takımlar bunu yapabilirdi

Sadece Fenerbahçeli kadın ve çocukların izlediği Manisaspor lig maçı hakkında ise Yobo, "Benim için çok değişik bir tecrübeydi. Böyle bir şeyin Fenerbahçe’nin büyüklüğünü gösterdiğini düşünüyorum. Dünyada sadece böyle bir birlikteliği, böyle büyük bir topluluğu sadece Fenerbahçe gibi bir takım sağlayabilirdi. Seyircisiz oynamak çok kötü bir şey. O maçta bizi bayanlar ve çocuklar destekledi. Çok büyük bir deneyimdi benim için. Uluslar arası düzeyde de sadece belli başlı takımların yapabileceği bir şeydi bu. Bize bunu yaşattılar teşekkür ederiz" diye konuştu.

Şampiyonlar Ligi’nde olsaydık iyi yerlere gelebilirdik

Şampiyonlar Ligi hakkında ise Yobo, "Burada uzun zamandır oynayan bir takım vardı zaten. Benim geçen sene gözlemlediğim kadarıyla, o takımın üzerine ufak tefek takviyelerle yeni bir takım yaratılmıştı; benim transferim gibi. Şampiyonlar Ligi’nde değiliz ama birbirini anlayan, biriyle oynamaktan zevk alan kadromuzla iyi bir yerlere gelebilirdik bu sezon. Sakatlanma riskine de göze alarak yapılacak bir takım takviyelerle bir yerlere gelebilirdik . Ama ben eğer oynasaydık mevcut kadromuzla da Şampiyonlar Ligi’nde iyi yerlere geleceğimize inanıyordum" diye konuştu.

Hedefimiz çok belli

Hedeflerinin değişmediğini  bealirten Yobo, "Şu ana kadar oynadığımız lig maçları göz önüne alınırsa, neyi hedeflediğimiz çok belli. Şampiyonluk parolasıyla oynadığımızı herkes görüyor. Yeni oyuncular da fizik-mental olarak hazır olduğunda katkıları daha fazla olacak. Giden oyuncuların yerlerinin dolacağına inanıyorum. Ancak belli bir uyum süreciğini atlatmalıyız. Şu ana kadara aldığımız sonuçlarla ligin sonunda neyi hedeflediğimiz belli. Nasıl geçen sezon mücadelenin en iyisini ortayla koyarak şampiyon olduysak,  bu sene de şampiyon olmak istiyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.