Yöneticimiz Alper Pirşen'den Beşiktaş maçı sonrası açıklamalar

30.11.2020

Yöneticimiz Alper Pirşen'den Beşiktaş maçı sonrası açıklamalar

Yönetim Kurulu Üyemiz Alper Pirşen, Beşiktaş maçı sonrası açıklamalar yaptı. Pirşen şöyle konuştu:

"Öncelikle iyi bir futbol oynamadığımızın ve kötü bir mağlubiyet aldığımızın farkındayız. Buna bir kılıf uydurma çabasında da değiliz. Bütün hafta da aslında sessiz kaldık özellikle. Bazı konuları akışına bıraktık ve gözlemledik. Biz kulüp olarak biraz daha spora saygı çerçevesinde devam etmeye ve sporu gerçekten spor olarak yaşamaya çalışıyoruz. Bugün gördüğümüz sahne maalesef bir rezalet. Baktığınızda 40 haftanın 10'u tamamlandı, 30 hafta daha var ve biz şampiyonluk yolunda umudumuzu, eminliğimizi hiçbir şekilde kaybetmedik. Bu bizim için bir mağlubiyettir. Geriye kalan 30 hafta da çok ciddi hedeflerimiz var ve bu yoldan bizi döndürmedi.

Bence bugün konuşulması gereken konu çok daha derin, biz çok üzülerek takip ettik bu olayı ve en son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Az önce Beşiktaş yöneticisinin yaptığı açıklamalar karşısında da gerçekten dehşete düştüm. Çünkü bu futbola faydası olan bir iletişim ve algı biçimi değil. 'Hakemi konuşmaya gerek yok' diyor. Evet, keşke konuşmasaydık. Keşke haftanın başından beri bu yalan algıyı yapmasalardı. Keşke manipüle etmeselerdi. Keşke hakemi baskı altına almasalardı. Keşke gündemi başka bir yere kaydırmasalardı.


YALAN BİR ALGI YARATTILAR

Olayların kronolojik sırasını hızlıca anlatayım. Öncelikle neydiği belirsiz bazı sosyal medya hesapları önce yalan bir algı yarattılar. Daha sonra üzülerek takip ettik. Beşiktaş başkanı bu algıyı aldı, bir şekilde gündeme taşıdı. 'İnanmıyorum' gibi bir ironik tavırla yaptı ama orada ne kastettiğini biliyoruz. Bunun üzerine üşenmedik ve bunu araştırdık. Gerçekliği olabilir mi diye. Böyle bir şey yok. Uzaktan yakından ilgisi yok. Bunun üzerine yine saygı çerçevesinde bununla ilgili tüm yazışmalarımız mevcut. Hem Beşiktaş ile hem Federasyonla iletişime geçtik. Dedik ki kardeşim bu ayıbı kaldırın. Bu yalan algıdan fayda çıkartmaya çalışmayın. Gelin özür dileyin. Bu hatadan dönün. Hiçbir tepki gelmedi, gördünüz zaten. Üzerine ne oldu. Dün, televizyonda bu hakemin şeceresi ortaya döküldü. Neyi gördük? Bu adam bir kulübe yakınsa o Fenerbahçe değil, kesin. Onun dışında her yere yakın. Neyse biz yine hakemin tecrübesizliğini, her şeyi bir kenara bıraktık, sahada yine futbol izlemeyi umduk. Sonunda ortaya çıkan şeyi görüyorsunuz. Sonunda diyeceksiniz ki, 4-3 bitti. Şu oldu, bu oldu. Maçın ikinci golü bence kopma noktasıdır. Golden önceki faul çok bariz. Size baştan bir kare, sondan bir kare söyleyeyim. Josef de Souza'nın en son hareketi. Dünyanın neresinde kırmızı kart değil? Gelişi kırmızı derler buna. Biz burada futbol izleyemedik, çok üzülerek söylüyorum. Bu algı paketi sadece Beşiktaş'ın başkanının açıklamasıyla bitmedi. Biz bugün -çoğunuz belki şahit olmadı ama- Beşiktaş yönetiminden idari ekibine hatta teknik direktörlerine hepsinin bu algı çalışmasına yoğun bir şekilde devam ettiğini gördük. Beşiktaş maça hazırlanırken, antrenmandan ziyade herhalde bir de algı çalışması yapmış. Çok üzülerek izledik. Sahadaki futbol, futbolcuların maç içindeki hal ve tavırları ve bununda sebebi maalesef hakem oldu. Kontrolü elinden kaçırdı. Hiçbir futbolcu hakeme güvenmedi. Bunu açıkça hissettirdi. Buna rağmen özellikle Beşiktaş tarafından tribünden devamlı yapılan bir baskı, idari ekipten yapılan devamlı bir baskı. Beşiktaş hocasının bu kadar şey yaptıktan sonra atılamamasına inanamıyorum. Nasıl oldu, anlamıyorum. Hatta lütfen gelin, yardımcı antrenöre sarı kart gösterildi. Bu bile 'hocam devam et' mesajıdır. Gerçekten şaşkınlıkla izledik. Herkes acemi, tecrübesiz olabilir. Yolun başında olabilir. O yüzden baskı yapmamak için elimizden geldiğince geride durduk. Şunu gördüm, fazla iyi niyetli davranmışız. Fenerbahçe olarak spor ahlakının peşinde gidiyoruz ama gördüğüm kadarıyla algı çalışmaları daha faydalı oluyor. Önümüzdeki 30 hafta da bunu bir şekilde telafi edeceğiz. Bu konuda sıkıntı yok. Fenerbahçe'nin şampiyonluk yolundan dönmeyeceğini herkes bilsin istiyorum. Bizim hala inancımız tam. Öyle ya da böyle ne olursa olsun, arada düşmeler kalkmalar olacak, Fenerbahçe sezon sonunda şampiyon olacak. Bundan herkes emin olsun.

TFF'DEN HAKEMLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILACAĞI SÖYLENDİ SONRA YAPILMADI

Bir soru üzerine Yöneticimiz Pirşen, sözlerine şöyle devam etti: "Hakemin değiştirilmesi konusunda değil ama şunu yaptık. Zaten açıklamalardan her şey netti. Demin de söyledim. Bir kulübe yakınsa o Fenerbahçe değil. Babası bir takımı tutuyor, kendisi çocukluğunda bir takımı tutuyor. Tek ilgisi olmayan kulüp Fenerbahçe. Buna rağmen böyle bir şeye tenezzül etmedik. Sadece federasyona dedik ki hakeminiz baskı altında kalıyor. Çıkın bir açıklama yapın. Önce yapılacağı söylendi, sonra yapılmadı. Herkes arkasına yaslanıp kıs kıs güldü. Biz bunu sosyal medyada belki bir 'ironi' ile geçiştirdik diyelim ama açık söyleyeyim; hem TFF hem Beşiktaş, bu eserinden dolayı utanmalı diye düşünüyorum. Çünkü bu maçın katledilmesiyle bitmedi bu saatten sonra çok umurumda değil, babamın oğlu değil ama bir hakemi de böylece hep beraber yemiş oldular.

Başkanlar seviyesinde bir iletişim oldu. Televizyon önünde yapılan bir beyanatın televizyon önünde bir özrü belki gerekirdi ama onu başkanlar kendi aralarında çözerler diye düşünüyorum. Ama bir iletişim oldu. Biz bu konuda şunu söyleyebilirim; en saygılı şekilde, en camialara yakışan şekilde, biz bilmez miydik direkt afişe etmeyi, biz de bu haberin yalan olduğunu derhal tespit ettirdik. SGK kayıtları vs. her şeye ulaştık. Bu adamın Fenerbahçe ile en ufak bir ilgisi olmadığını ya da Koç Grubu ile hiçbir ilgisi olmadığını açıkça gösterdik. Ama biz yine nezaketen karşı tarafa bildirdik ve TFF'ye bildirdik, bunun gereğini yapın diye. Gereken oldu işte, görüyorsunuz bugün sahada yapılanlar ortada.

Biz, Fenerbahçe yönetimi olarak zaten bir tavır ve tutum gösteriyoruz. Bunda istikralıyız. Şu da var, burada Fenerbahçe'nin daha büyük bir hedefi var. Zaten bizim bu tutarlı üslubumuz bazılarınca farklı algılanıyor, 'Fenerbahçe güçsüz, yumuşak' gibi ama biz yavaş yavaş bu spor dünyasını değiştireceğiz. Başarılı oldukça da zorla değiştireceğiz. Zaten başarılı bir Fenerbahçe'nin sistemi nasıl değiştirdiğini hepiniz göreceksiniz. Artık bu ucuz oyunlar para etmeyecek ilerde Türkiye'de.