Yüksek Divan Kurulu Başladi

26.04.2014

Yüksek Divan Kurulu Başladi

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Nisan ayı olağan toplantısı, geçtiğimiz günlerde vefat eden merhum Yüksel Günay’ın yerine Yüksek Divan Kurulu Başkanvekili Adnan Ersan’ın başkanlığında, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde başladı. Toplantıya Başkanımız Aziz Yıldırım, yöneticilerimiz ve çok sayıda kurul üyesi katılıyor.

 

Yüksel Günay unutulmadı

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz, Yüksel Günay ve vefat eden diğer üyelerimiz için yapılan saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasından sonra konuşan Adnan Ersan, "1931’de Fenerbahçeli olarak dünyaya gelen Yüksel Günay, küçük büyük demeden bizi hep el üstünde tutan ağabeyimizdi. Gençlere, amatör branşlara destek verirdi. Fenerbahçe Türkiye’nin aydınlık yüzü derdi. Çağdaş cumhuriyet değerlerinin temsilcisiydi. Cumhuriyet, Atatürk, Fenerbahçe sevdalısıydı. O hep aramızda hep bizimle birlikte" dedikten sonra, divanda Yüksel Günay’ın görüntülerinin yer aldığı bir barkovizyon göstersi yapıldı.

 

Adnan Ersan, ölüm nedeniyle boşalan Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı için Temmuz ayındaki toplantıda seçim yapılacağını bildirdi.


Yönetim kurulunun faaliyet raporu okundu

 

Ardından Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Şahin, yönetimin faaliyet raporunu okudu. Turan Şahin şunları söyledi:

 

"Yüksek Divan Kurulumuzun Sayın Başkanlık Divanı ve Değerli Üyeleri,Çok değerli Kulüp Başkanım, Yönetim Kurulu arkadaşlarım Kıymetli basın mensupları
Hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyor, Yüksek Divan Kurulu toplantımızın Kulübümüz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.
Sözlerime başlamadan evvel geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılarak Rahmeti Rahmana kavuşan camiamızın büyüklerinden eski sporcumuz ve Başkan vekilimiz  merhum Eşref AYDIN ile eski yöneticimiz ve Yüksek Divan Kurulu Başkanımız merhum Yüksel GÜNAY ağabeylerimizi Kulübümüze yapmış oldukları hizmetlerden ve katkılarından dolayı huzurlarınızda bir kere daha şükran, minnet ve rahmetle anıyor yakınlarına ve ailelerine başsağlığı dileklerimizi tekrarlıyoruz. Allah rahmet eylesin, ruhları şad mekanları cennet olsun.

 

Değerli Üyelerimiz

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız bütün olumsuzluklar ve moral bozucu olaylara ve haberlere rağmen Kulübümüzün 9 ayrı Olimpik branşta 58 kategorisindeki sportif başarılar ve spora hizmet adına gösterdiği mücadeleler sizlerin de desteği ile giderek artmakta ve güçlenmektedir. Şartlar ne olusa olsun her ortamda Kulübümüze olan hizmetlerini, değerli mesailerini aksatmayan çok kıymetli Başkanımız Kulübümüzün geleceği için Yönetim Kurulumuz ile birlikte çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir. Bu çalışmaların en önemlileri Kulübümüzün geleceğini güvence altına alacak ve çok kısa bir zaman içerisinde Kulübümüzü Sosyal Ekonomik ve Sportif alanlarda Dünyanın en çağdaş en büyük Kulüpleri arasında ilk beşe sokacak olan Kurumsallaşma ve Tüzük tadilatı çalışmalarıdır. Planlanan Tüzük tadilatımızla milyonlarca taraftarımızın, yeni yetişen çocukların ve gençlerin aidiyet duygusu pekiştirilecek, diğer taraftan da Kulübümüze resmi olarak da bağlılıkları sağlanacaktır.

 

Değerli Üyelerimiz bütün bu çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan da Stadımızın hemen yanındaki, eski adıyla Kenan Evren Lisesi şimdiki adıyla İstanbul Anadolu Lisesi arazisinin Kulübümüze tahsisi ile ilgili 2002 yılından beri devam etmekte olan süreç Kulübümüzün bütün yükümlülüklerini yerine getirmesi ile neticelendirilmiştir. Bu nedenle bu arazinin bu Eğitim - Öğretim ders dönemi olan 2014 Haziran ayının sonunda tarafımıza teslim edilmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında çalışmalarımız ilgili merciler nezdinde çok sıkı bir şekilde tarafımızdan takip edilmektedir.  Bu arazinin 49 yıl süreli irtifak hakkını alabilmek için Kulübümüz bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığının istediği üç ayrı yerde, üç ayrı okul ile bir kapalı spor salonu yapmış olup Mili Eğitim Bakanlığına teslim etmiş bulunmaktadır. Bu okullarda eğitim faaliyetleri 3 - 4 seneden beri halen devam etmektedir. Arazinin devir alınması ile birlikte bu arazi ile ilgili projelendirmelerimizi sizlerle tekrar paylaşıp gerçekleştireceğiz.


Düzce İli Kaynaşlı İlçesi dahilinde Topuk yaylası mevkiinde bulunan Sosyal ve sportif Tesislerimizin bulunduğu 152 bin metre karelik arazinin Kulübümüze 30 yıl süreli irtifak hakkı işlemi tamamlanmış olup bu arazinin Kulübümüz tarafından satın alma işlemleri devam etmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra buradaki tesislerimizin büyütülmesini ve geliştirilmesini düşünmekteyiz.

A Futbol Takımımızın antrenman sahalarının ve kamp tesislerinin bulunduğu Samandıra Can Bartu Tesislerimizin bulunduğu arazinin Orman İşletme Müdürlüğü ile olan bütün sorunları halledilmiş olup bu arazinin de Orman İşletme Müdürlüğüne ait olan kısmı da uygun şartlarla 30 yıl süre ile Kulübümüz tarafından kiralanmıştır.

 

Fenerbahçe Kolejinin bulunduğu Ataşehir Kayışdağı mevkiindeki arazinin satın alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

 

Fenerbahçe Üniversitesi ile ilgili bütün çalışmalar tarafımızdan tamamlanmış olup YÖK’e müracaatımız yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde YÖK’ten Üniversitemizin kurulması ile ilgili müjdeli haberi beklemekteyiz.


Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimizde Altyapı binası ile sağlık merkezi mükemmel bir şekilde bitirilmiş olup genç sporcularımızın istifadelerine sunulmuştur.

 

Bütün bu tesisleşme ve ekonomik faaliyetlerin yanı sıra sosyal etkinliklerimiz gerek Kulübümüz tarafından bizzat, gerekse taraftar derneklerimizin gayretleri ile devam etmektedir. Bu kapsamda son olarak Biga Fenerbahçeliler Derneği tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle açılan Serkan ACAR Çocuk Parkı ve Selçuk YULA Kütüphanesi açılmış bulunmaktadır. Bu vesile ile bu tür sosyal faaliyetlerde bulunan bütün taraftar derneklerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ayrıca 23 Nisan 2012 tarihinde kurulan Fenerbahçe Çocuk Kulübü hakkında kısaca sizleri bilgilendirmek istiyorum. Biz Kulüp olarak spor deyince insanlar arasındaki dostluğu, yakınlaşmayı anlıyoruz. İşte bu felsefeden hareket ederek daha çocuk yaşlardan itibaren dostlukları pekiştirmek ve tüm çocukların Fenerbahçe bağlılığı, Fenerbahçe sevgisi aynı zamanda da Fenerbahçe sempatisi yaratan ve toplumda Fenerbahçelilik değerini yükseltmeyi, Türkiye’yi evrensel değerler üzerinden kucaklamayı hedefledik. Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle üçüncüsünü düzenlediğimiz Dereağzı ve Kocaeli Fantorya Çocuk Şenliklerimizi Stadımızda 1907 kişi ile gerçekleştirdiğimiz Kemal Atatürk imzası ile taçlandırdık bu vesile ile bu organizasyonda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Diğer taraftan Başkanımızın, Yöneticilerimizin ve Kulübümüzün uğradığı haksızlığa karşı başlatılan adil yargılanma talebini de içeren Adalete Fener Yak kampanyasını organize eden 1907 Fenerbahçe Derneğine ve bu kampanyaya imzaları ile destek veren bugün itibari ile yarım milyonu aşan halkımıza buradan sonsuz teşekkürlerimizi sunarken bu kampanyanın devam ettiğini ve hedefinin Aydınlık Türkiye yolunda bir milyonun üzerinde imza toplamak olduğunu bir kere daha hatırlatır desteklerinizin devamını bekleriz. Yine bu bağlamda Bağdat caddesindeki muhteşem yürüyüşü organize edip Kulübümüzü destekleyen Fenerbahçeli Avukatlar Derneğine ve yine Ankara da Muhteşem Anıt Kabir ziyaretini tertipleyen Ankara Fenerbahçeliler Derneğine de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Yüksek Divan kurulumuzun değerli üyeleri, muhterem hanımefendiler, beyefendiler
Bütün bu ekonomik ve sosyal çalışmalarımızla birlikte geride bıraktığımız üç aylık dönem içerisinde sportif açıdan Kulübümüzün çok değerli sporcuları değişik branşlarda çok büyük başarılara imza atarak bizleri sevindirmişler ve gururlandırmışlardır.

 

Özellikle Kadın ve Erkek Voleybol takımlarımız aynı günde 2 – 3 er saat arayla Avrupa CEV Kupası Şampiyonu olarak Dünyada hiçbir Kulübe kısmet olmayan bir başarıya imza atmışlardır. Buradan bu başarıda emeği geçen sporcularımızı, teknik kadromuzu ve bu şubede hizmet veren herkesi, özelliklede müsabakalar esnasında takımlarımızı büyük bir coşku ile destekleyen eşsiz taraftarımızı ve sizleri kutluyor, Yönetim Kurulumuz adına sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Masa Tenisi Şubemiz geçen üç aylık dönem içerisinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sayısız başarılara imza atmışlardır. Bayan Masa Tenisi takımımızda tıpkı Bayan Voleybolcularımız gibi Bayanlar Avrupa Şampiyon Kulüpler Finaline yükselerek farklı bir branşta bize Avrupa Finali heyecanı yaşatmışlardır.

 

Atletizim de 2 Şubat 2014 tarihinde Portekiz de düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası müsabakalarında Genç Erkek Kros takımımız takım halinde Avrupa 2.si olurken Genç sporcumuz Saffet Elkatmış Ferdi sıralamada birinci olarak ipi göğüsleyerek Avrupa Şampiyonu olmuş ve altın madalya kazanmıştır.


9 Mart 2014 tarihinde Samsunda yapılan Turkcell Türkiye Kros Ligi Şampiyonasında Genç Bayan Kros takımımız Türkiye Şampiyonu Genç Erkek Kros takımımızda Türkiye 2. Olmuşlardır.

 

Avrupa Kış atmalar Şampiyonasında Kadın sporcularımızdan Emel Dereli 23 yaş altı kategorisinde gülle atmada Avrupa Şampiyonu olarak Ülkemize altın madalya kazandırmıştır.

 

Bu şubemizde Yıldız Genç ve Büyükler kategorilerinde yarışan Kadın ve Erkek sporcularımız Şubat ayı içerisinde yapılan salon Ferdi Türkiye yarışmalarında Kadınlarımız toplam 4 Türkiye rekoru kırmışlar ayrıca çeşitli branşlarda toplam 12 Türkiye birinciliği kazanmışlardır.

 

Erkek Sporcularımız ise girdikleri çeşitli ferdi müsabakalarda toplamda 6 Altın, 8 gümüş, 12 Bronz madalya kazanmışlardır.

 

Boks Şubemizde geride bıraktığımız 3 aylık süre içerisinde çeşitli Ulusal ve Uluslar arası müsabakalarda Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde 31 altın 9 gümüş 22 bronz olmak üzere toplam 62 madalya kazanmışlardır.


Ayrıca içinde bulunduğumuz hafta içinde Bulgaristan da düzenlenen Gençler Dünya Boks Şampiyonasında Genç Bayan boksörümüz Esra YILDIZ finale yükselmiş ve Dünya ikincisi olarak Ağustosta ilk defa yapılacak olan Gençlik Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanmıştır.

 

Kürek Şubemizin sporcuları mart ayı içerisinde Adana Seyhan kürek parkurunda yapılan Milli takım test yarışmaları sonucunda 23 kişilik Kürek Milli takımı kadrosunun 15’i Kulübümüz kürekçilerinden seçilerek yine mart ayı içerisinde Sapanca Kırkpınar parkurunda yapılan Büyükler Şampiyonası 1. Etap Yarışlarında Bayan sporcularımız birinci, Erkek sporcularımız ise ikinci olmuşlardır. Ayrıca Eleme serilerinde katıldığı bütün tekne sınıflarında final hakkı elde eden Kürekçilerimiz bugün ve yarın Büyükler Türkiye Şampiyonasında Erkekler ve Kadınlarda Şampiyonluk için mücadele edeceklerdir. Kendilerine başarılar diliyor Şampiyonluk haberlerini heyecanla bekliyoruz.


Basketbol Şubemiz Kadınlar kategorisinde geçtiğimiz 3 aylık period da başarılarına devam etmiş Avrupa Şampiyonlar Ligi Finaline kadar namağlup olarak gelmiş ancak final maçında mağlup olarak Avrupa 2.si olmuştur. Kadınlar Basketbol takımımız da şu sıralarda Türkiye Basketbol Şampiyonluğu için final maçlarını oynamaktadır. Kendilerine bu mücadelede başarılar diliyoruz.

 

Kadınlar Basketbol Şubemizin bir diğer başarısı da diğer bütün branşlarımızda olduğu gibi alt yapı çalışmaları ve alt yapıdaki başarılarıdır.


Euroleague ilk tur maçlarına çok iyi bir başlangıç yapan Erkek Basketbol takımımız ilerleyen geçen zaman içerisinde çeşitli talihsiz sakatlıklar nedeniyle maalesef beklenen neticeyi alamamış ancak Beko Türkiye Basketbol Ligindeki Şampiyonluk iddiası devam etmektedir. Mevcut sakat sporcularımızın iyileşmeleri ve yeni bir sakatlıkla karşılaşılmaması halinde Play off maçlarına eksiksiz başlamamız takımımızın hedeflenen Türkiye Şampiyonluk iddiasını ve gücünü arttıracaktır.

 

Fenerbahçe Ülker erkek altyapısı İstanbul mahalli ligini genç takımımız da 2. Yıldız takımımız 2. ve küçük takımımız ise 1. olarak tamamlamışlardır.


Genç takımımız 20- 25 Mayıs 2014 tarihinde Konya, Yıldız takımımız 06-11 Mayıs 2014 Bursa, Küçük Takımımız 13-18 Mayıs 2014 tarihinde Çanakkale’de yapılacak Türkiye Şampiyonlarına katılacaklardır.

 

Yüzme Şubemizin faaliyetleri de geçen üç aylık dönem de çok yoğun bir şekilde devam etmiş olup Nisan Ayı içerisinde Avusturya’nın Graz Tropy kentinde düzenlenen Yüzme Şampiyonasında 50 metre kurbağalama branşında sporcumuz Demir Atasoy 27.96’lık derecesiyle Avrupa Uzun Kulvar A barajını geçen tek Türk sporcusu olmuştur. Kendisini tebrik ediyor başarılarının devamını temenni ediyoruz.

 

Yüzme Şubesi Sporcularımız Nisan ayı içerisinde yurt içinde ve yurt dışında yapılan müsabakalarda 7 altın 4 gümüş 4 bronz olmak üzere toplam 15 madalya kazanmışlardır. Sporcularımızın bu dereceleri içerisinde bu sene Ağustos ayında Çin de ilk defa yapılacak olan Gençlik Olimpiyat barajını aşmış olan ve Türkiye rekoru kırmış olan yüzücülerimiz bulunmaktadır. Yüzücülerimizi bu başarılarından dolayı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.


Yelken Branşımızın geçmiş dönem 3 aylık faaliyetlerine gelince Olimpik Sporcularımızdan Çağla Dönertaş ve Alp Rona Rodopman ocak ve şubat ayları içerisinde Amerikanın Miami şehrinde yapılan Dünya Kupası Şampiyonasında Ülkemizi temsilen katılmışlar ve Çağla Dönertaş 14. Alp Rona Rodopman da 190 sporcu arasında 50. olmuşlardır.

 

Yurt içinde yapılan Yelken yarışmalarına katılan sporcularımız toplam çeşitli kategorilerde 4 birincilik 5 ikincilik 4 üçüncülük kazanmışlardır.


Diğer taraftan Yelken Şubemizdeki sporcularımız Ülkemizde ve Avrupa’nın muhtelif yerlerinde açılan milli takım kamplarında iştirak ederek Yelken milli takımlarımıza olan desteklerini sürdürmektedirler.
Değerli Üyelerimiz yukarıda arz etmeye çalıştığım bütün bu sportif başarıları inşallah yarın akşam oynayacağımız ve kazanacağımızı ümit ettiğimiz Çaykur Rize maçından sonra Kulübümüzün göz bebeği olan futbol takımımızın şampiyonluğu ile taçlandıracağız.

 

Sözlerime burada son verirken önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın en büyük Kulüplerinden birisi olacağına inandığımız Kulübümüzden desteklerinizi esirgemediğiniz için bir kere daha sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı arz ederiz. Var olun sağ olun."Olimpiyat Altını sözü

Turan Şahin’in konuşması sırasında Dünya Gençler Boks Şampiyonası’nda d60 kg’de Dünya 2.’si olan Fenerbahçeli milli boksörümüz Esra Yıldız, salonu ve yönetimi selamladı. Bu sırada Boks Şubesi Kaptanımız Mert Öztemel Fenerbahçe adına olimpiyat altını sözü verdi.


Başkanımız konuştu

Toplantı Başkanımız Aziz Yıldırım’ın son gelişmeler ve tüzük değişikliği hakkında yaptığı konuşmayla devam ediyor...