Yüksek Divan Kurulu Ocak Ayi Toplantisi

30.01.2016

Yüksek Divan Kurulu Ocak Ayi Toplantisi

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Ocak Ayı Olağan Toplantısı, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapıldı. YDK Başkanı Vefa Küçük’ün başkanlık ettiği toplantıya Başkanımız Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve çok sayıda kurul üyesi katıldı. Toplantıda konuşan Başkanımız Aziz Yıldırım, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz, Kulübümüzün kurucuları vefat eden başkan ve yöneticileri, vefat eden üyelerimiz, kulüp çalışanlarımız ve taraftarlarımız ile geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Gülseren Özdemir için yapılan saygı duruşu ve hep bir ağızdan söylenen İstiklal Marşımız ile toplantı başladı.


Vefa Küçük: “Ülkemizin güvenlik sorunu çözülmelidir”

Bir açılış konuşması yapan Yüksek Divan Genel Kurulu Başkanı Vefa Küçük şunları söyledi:


“2015 yılını ülke olarak üzüntülerle sıkıntılarla geçirmiş olmamıza rağmen Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı ve yönetimin üstün gayretleriyle bütün spor dallarında çok güzel neticelere ulaşıp bizi mutlu ettiler. Ben Başkanımıza ve yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Ekim ayından bu yana ülkemizdeki anarşi ve terör aynı hızla devam ediyor. Kahraman güvenlik güçlerimiz her gün şehit edilmektedirler. Artık dualarımız da yeterli olmuyor. Bu işin, siyası irade ne olursa olsun ülkenin güvenliği açısından bu işe bir çözüm bulunmalıdır. Biz, siyasilerimizden ve TBMM’den bunu bekliyoruz. Yeni anayasanın ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyorum. Geçtiğimiz günlerde bir değerli üyemizi kaybettik. Kulübe uzun yıllar asbaşkan olarak hizmet veren Sayın Ali Koç’un ağabeyi, 1907 Fenerbahçe Derneği’nin kurucusu ve ilk başkanı sayın Mustafa Koç’u kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet hizmetleri için teşekkür ediyoruz. Yine uzun yıllar başkanvekilliğimizi yapan Sayın Nihat Özdemir’in eşi Gülseren Özdemir’e de rahmet diliyorum. Son 3 ayda aramızdan ayrılar YDK  üyelerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Aramızdan ayrılanlara rahmet aramıza katılanlara başarılar diliyorum. İdari olarak sportif olarak başarılıyız.  2016 yılı da yatırım yılı olacaktır. Sanırım önümüzdeki ayın 21’inde yeni bir tüzük kongresi yapılması ihtiyacı doğmuştur. Ben bu vesileyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum”


60 ve 70 Yılını Dolduran Üyelerimize Plaket

Son divan toplantısından bu yana vefat eden üyelerimizin isimlerinin okunmasının ardından Kulüp üyeliğinde 60 ve 70 yılını dolduran üyelerimize plaket ve rozetleri Başkanımız Aziz Yıldırım ve Yöneticilerimiz tarafından verildi.


70 yılını dolduran üyelerimiz: Mehmet Orhan Ergüngör, Mustafa Ayhan Gözen, Osman Vedat Özatakul, Oktay Uzel, Turan Demirel, İsmail Haluk Tüker.


60 yılını dolduran üyelerimiz: Ömer Okumuş, Mete Yalçın,Belgin Bellisan,Ünal Uyguç, Seta Erdurmuş


Mithat Yenigün: “Kenen Evren Lisesi Konusunda Mahkeme Yoluna Başvurduk”


Toplantı, Yönetim Kurulu Faaliyet  Raporunun okunması ile devam etti. Raporu yönetim adına Başkanvekilimiz Mithat Yenigün okudu. Yenigün, “Geçen hafta ve bu hafta iki acı haberi birden yaşadık. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı üyemiz ve destekçimiz Mustafa Koç ile eski Başkanvekilimiz ve destekçimiz Nihat Özdemir’in eşi Gülseren Özdemir’i kaybettik. Vefatları camiamızı deriden üzdü.  Her iki aileye de camiamız adına başsağlığı diliyoruz. Kulübümüze hizmet vermiş kaybettiğimiz tüm değerlere YDK ve Genel Kurul üyelerine, taraftarlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” diyerek sözlerine başladı.


Yenigün, “Güçlenen ve güven veren futbol takımımız üç kulvarda yarışıyor. Avrupa’da turu gececiğimizi yolumuza devam edeceğimize inancımız tamdır. Ligde maç fazlasıyla lider durumdayız. Gücüne inandığımız futbol takımımızın amacı şampiyonluktur. Türkiye  Kupasında da şampiyonluk hedefimizdir. Kulübün idari ve mali işlerinin revize edilmesine yoğunlaştık. Kulübümüzün giderlerinin azaltılması, gelirlerinin artırılması için özel çalışmalar başlatılmıştır. Ama  amatör şube giderlerine devletçe bir destek gelmedikçe bu açık devam edecektir. Tüzüğümüzdeki bazı maddelerde tatbikatta bazı aksaklıklar tespit edilmiş ve tadil edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Tadil konusunda olağan üstü kongre kararı alınmıştır.  Kongre 14 ve 21 Şubat’ta yapılacaktır. Yapılacak tadillerle tüzüğümüz bize rehber olacaktır. Kulüp şirketlerimiz mali yönden kendini korur bir şekilde yönetilmektedir, sorunlu şirketimz yoktur.  Geçen yıllarda zarar eden kolej kar eden ve eğitim kalitesiyle aranan bir kurum olmuştur. Üniversiteyle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Yakın bir Tarihte YÖK’e müracaat  yapılacaktır. KEL konusu var; teslimi bir türlü gerçekleşmedi ve müracaatlarımızdan bir sonuç alamadık, mahkeme yoluna başvurduk. Bu konuda İstanbul İdare Mahkemesinde dava açılmıştır, hakkımızı alacağız. Gebze’deki arazimiz yakında 200 dönümü aşacaktır. Altyapı ve futbol akademisi çalışmaları burada yapılacaktır. Düzce, Edirne ve Kayseri’de arsalar alınmıştır. Gayrı menkul yatırımlarımız devam etmektedir. Ülkemizde yaşanan olaylar ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle Hedef 1 Milyon Üye ve Fenerbahçe Yandex projelerimiz yeterli destek bulamamaktadır, ama çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.


Tüm şubelerimizde son dönemlerde takımlarımız ve sporcularımızın aldığı başarıları sıralayan Mithat Yenigün sözlerini, “2016’nın ülkemiz ve camiamız adına güzel günler getirmesini diliyorum” diyerek bitirdi

.

BAŞKANIMIZDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Başkanvekilimiz Mithat Yenigün’ün konuşmasının ardından Başkanımız Aziz Yıldırım kürsüye geldi ve çok önemli açıklamalar yaptı (www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=48791 )


Daha sonra Denetim Kurulu Raporu okundu Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Raporları hakkında üyelerin görüşlerini kürsüden dile getirmesinin ardından toplantı sona erdi.