Yüksek Divan Kurulu Toplantisi Yapildi

25.07.2015

Yüksek Divan Kurulu Toplantisi Yapildi

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Temmuz Ayı Olağan Toplantısı Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapıldı. YDK Başkanı Vefa Küçük başkanlığındaki toplantıya Kulüp Başkanımız Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri ve kurul üyeleri katıldı.
 

Başkan Aziz Yıldırım toplantıda, Kulübümüzün son dönemlerde yaptığı transfer harcamalarının kaynakları ile yeni gelir kaynakları ve diğer konular hakkında önemli açıklamalar yaptı.
 

Şehitler İçin Saygı Duruşu

Toplantı, Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük’ün  “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, kulüp yönetiminde görev almış tüm başkan, yönetici, sporcu, kulüp çalışanları ve taraftarlarımızdan  ebediyete intikal edenler, son günlerde kahraman ordu ve polis teşkilatlarımızın mensuplarının kahpe pusularla şehit edilmesi sonucu,  ordu ve polis teşkilatımızdan  ebediyete intikal edenlerin aziz ruhları önünde sizleri saygı duruşuna davet ediyorum” sözlerinin ardından saygı duruşu ile başladı. 
 

Vefa Küçük: “Fenerbahçe Olarak Var Olabilmemiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin Varlığıyla Mümkündür”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep birlikte okunmasından sonra bir konuşma yapan Vefa Küçük, Son kongrede seçilen Başkan Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyelerimizi bir kez daha tebrik ederek, “Fenerbahçe Tarihinin en uzun süreli başkanlığını yapan değerli Başkanımız, inşallah buna 3 yıl daha kıdem ekleyerek, Allah nasip ederse 20. yılını idrak edecek.  Başkanımızın döneminde kulübümüz çağ atlamıştır, çıtayı olabildiğince yukarılara taşımıştır. Önümüzdeki dönemde de kendi çıtasını daha da yukarılara götürmeye gayret sarf edecektir. Bu uzun ve meşakkatli yolda Başkanımıza ve kurul üyelerimize başarılar diliyorum” dedi.
 

Son günlerde şer odaklarının ülkemizdeki demokrasiyi yıkmak ve halkın huzurunu bozmak için elinden gelen her şeyi yapmaya başladığını belirten Vefa Küçük, “Hükümetimiz, kahraman ordumuz ve polis teşkilatımız bunların hakkından gelmeye başlamıştır. Fenerbahçe olarak var olabilmemiz  Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığıyla mümkündür. Ülkemizde demokrasi olmalı ve ülkemizin birliğini bütünlüğünü bozan kim varsa buna karşı gelinmelidir. Biz siyasetle uğraşmıyoruz ancak ülkemizin geleceği bakımında, camiamızı ve bizi derinden üzen olaylarla karşı karşıyayız. İnşallah kısa zamanda bu şer orakları hak ettikleri cezayı alır.  Ülkemiz demokratik şekilde huzur içinde yaşamaya devam eder” diye konuştu.

 
 
Geçen sezonun, Fenerbahçe için, tüm branşlar göz önüne alındığında başarılı geçtiğini belirten Vefa Küçük,  “Yönetimimizin son 1 aydır yaptığı faaliyetleri yakınan takip ediyoruz. Yeni bir yapılanma bize yakışan yeni yapı, Başkan ve ekibi tarafından titizlikle kurulmaya başladı. Bunun meyvelerini bu yıl görürüz ve Mayıs ayında özlediğimiz şampiyonluğu yakalarız” diyerek sözlerini bitirdi. 

 
Şekip Mosturoğlu: “KEL İçin Hukuka Başvurulacak”

Son 3 aylık dönemde aramızdan ayrılan divan üyelerinin isimlerinin okunmasının ardından, Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okudu. Son kongrede kendilerini seçenlere bir kez daha teşekkür eden Şekip Mosturoğlu, yeniden yargılamada, 8 Temmuz’da son duruşmanın yapıldığını belirterek; duruşmada taraflardan esas hakkında mütalaa istendiğini, çıkacak kararla aklamanın olacağına inancının tam olduğunu söyledi.
 

Protokolle Fenerbahçe’ye verilmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kenan Evren Lisesi’ni hukuka aykırı bir biçimde işgal ettiğini belirterek, bu nedenle Hazinenin gelirlerden olduğunu Kulübün de gerekli tasarrufları yapamadığını söyledi.  “Bir deprem sonrası yıkılma riski taşıyan KEL’de ileride doğacak her türlü sorununu tek sorumlusu MEB olacaktır” dedi. Fenerbahçe’nin inşa ettiği 3 modern okulda eğitimin sürdüğünü belirten ve Fenerbahçe’nin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyleyen Mosturoğu,  “MEB,  söz konusu taşınmazı hukuka aykırı olarak elinde tutmaktadır. Bu konuda önümüzdeki günlerde suç duyurularında bunulacak, oluşan zararın tazmini için tazminat davaları açılacaktır” diye konuştu 
 

Şekip Mosturoğlu:  “Fenerbahçe Ülker, artık  sadece ‘Fenerbahçe’ Olacak”

Topuk Yaylası Tesislerimize Dünya çapında gösterilen ilgiden memnun olduklarını, Ankara İncek Tesislerimizin işlevsel önemi ve değerinin her gün arttığını, Todori Tesislerinin yenileneceğini belirten Mosturoğlu, “Basketbola ilişkin önemli değişiklikler olmuştur.  Ülker Ailesi’ ne ve Sayın Murat Ülker’e bugüne kadar basketboldaki beraberliğimiz nedeniyle teşekkürlerimiz sunuyoruz.  Basketbolda yeni sezonda sadece Fenerbahçe adıyla mücadele edilecektir.  Ülker grubu 2 yıl süreyle formaya göğüs reklamı verecektir. Tüm faaliyetler ve buna ilişkin bütçe kulübümüz tarafından karşılanacaktır.   Fenerbahçe Ülker Arena salon işletmesi Kulübümüz tarafından yapılacak, tüm basketbol ve voleybol maçları da Arena’da oynanacaktır” dedi.
 

Şekip Mosturoğlu: “Fenerbahçe Üniversitesi Silivri’de Kurulacak”

Fenerbahçe şubeleşme aşamasının tamamlandığını, ikinci aşamada saha çalışmalarıyla üye kaydı yapılacağını belirten Mosturoğlu,  “Çeşitli aktivitelerle üye sayısı artırılacak, yeni üye kaydı yapılacak. Çocuk ve gençlik kulübümüzün tanıtımı önümüzdeki günlerde yapılacak. Doğumundan başlayarak Fenerbahçeli bir nesil yetiştirilecek. Fenerbahçeli aileler, doğumlarından itibaren çocuklarını üye yapabilecek. Doğuştan Fenerbahçeli nesiller Fenerbahçe’de geçerli olacaktır” dedi.
 

Fenerbahçe Üniversitesi ile ilgili çalışmalar devam ettiğini belirten Mosturoğlu, “Üniversitemizin kuruluş çalışmalarında destek veren YÖK Başkanı ve YÖK mensuplarına ve üniversitenin kurulacağı  İstanbul Silivri İlçesi’nin belediye başkanına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
 

Şekip Mosturoğlu: “Sayın Terraneo, Kendisine Verilen Perspektif Gereğince Çalışmalara Başlamıştır”

Yeni sezon formalarına büyük bir ilgi olduğunu ve yeni rekorlara ulaşacaklarınısöyleyen Mosturoğu, Profesyonel Futbol Takımında yeni bir yapılanmaya gidilerek Giuliano Terraneo ile 2 yıllık anlaşma sağlandığını belirterek, “Sayın Terraneo, kendisine verilen perspektif gereğince çalışmalara başlamıştır.  Teknik direktör Pereria  ile yeni teknik ekip oluşturulmuştur. Takımımızın yeniden yapılandırılması konsunda çalışmalar devam etmektedir. Takımımızdan ayrılan ve hepsi iyi insan olan, Kulübümüzün şanlı tarihine geçen bu büyük futbolculara teşekkür ediyoruz.  Güçle bir duruş sergileyen, yeni ve güçle kadrosunun oluşmasını sağlayan Başkanımıza da teşekkür ediyoruz” dedi. Futboldaki yeni transferleri aktaran Mosturoğlu, “Yeni güçlü ve rekabetçi bir kadro oluşturuldu. Emenike ise 1 yıl süreyle  Al Ain kulübüne kiralık verilmiştir. Yeni hazırlıklar yapılmıştır.  Takımımıza güvenimiz tam olup  başarılar diliyoruz” dedi.
 

Mosturoğlu, diğer amatör şubelerde yapılan çalışmalar, transferler ve elde edilen başarıları sıralayarak konuşmasını tamamladı.
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Kendi Kaynaklarımızdan 42 Milyon Euro Ödeme Yaptık”

Denetim Kurulu Raporunun okunmasının ardından, üyeler söz alarak raporlar hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Ardından Başkanımız Aziz Yıldırım kürsüye gelerek üyelere bir konuşma yaptı.
 

Son dönemlerde Fenerbahçe’nin transferde yaptığı harcamaların kamuoyunda spekülasyonlara yol açtığını anlatan Başkan Yıldırım, “Bir söylem var ‘Fenerbahçe gömü mü buldu?’ diyorlar. Mahmut Bey’in başka bir kulüp için söylediği söz, döndü bize geldi.  Fenerbahçe gömü bulmadı ama gömü bulmak isteyenlere tavsiyelerimi var. 3. Köprü ile 3. Havalimanı arasındaki 50 kilometrelik alanda, sağında solunda her yerde gömü var. Biz tüm Fenerbahçe kaynaklarını kullanıyoruz.  Son 2 ay içinde 52 milyon Euro nakit ödeme yaptık.  Bu paranın 10 milyon Euro’su  bir dahaki sene ödeyeceğimiz teminat mektupları nedeniyle bankalardan aldığımız para.  Yani 42 milyon Euro ödemeyi kendi kaynaklarımızdan yaptık. Bu kaynaklar, federasyondan aldığımız hak edişlerimiz, satmış olduğumuz kombine ki; 33 binlere geldi 40 bin olacağını tahmin ediyoruz, yapmış olduğumuz anlaşmalarla Sportif A.Ş.’nin resmi olarak yaptığı ve KAP’a beyan ettiği  anlaşmalarla  gelen gelirler" dedi.
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Gerekirse Transfer Yaparız, Paramız Var”

Başkan Yıldırım, ‘Çok para harcadılar  nereden buldular?’ diyorlar. Ayrılan futbolcular kalsaydı  18 milyon Euro maaş ödeyecektik. Emenike’nin de gitmesiyle beraber 22 milyon 900 bin Euro geri döndü. Birkaç oyuncunun daha ayrılmasıyla da 26 milyon Euro’luk bir bütçe düşüşü olacak. Bunun karşılığında yeni transferlere bu neşe 24 milyon Euro maaş ödeyeceğiz.  Bu transferler karşılığında toplam 34.5 milyon Euro bonservis bedeli ödeyeceğiz.  Bunun 17 milyon 816 Euro’su bu sene,  diğerlere 2. ve 3. senelerde. Tüm paralar kulüp kasasından çıkmıştır. Başka bir yerden borç veya şahıs, kişi veya Aziz Yıldırım da dahil para alınmamıştır.  Geçen sene 42 milyon Euro’ya yakın para ödedik. Bu sene tüm futbol takımına ödeyeceğimiz para 47 milyon Euro ve 2 trilyon lira. Fazla bir artış yok. Gerekirse yeni transfer yaparız, paramız var yani” dedi.
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Formayla İlgili Yapılacak Çalışmalardan 70-80 Milyon Dolar Gelir Elde Edilecek” 

Fenerbahçe’nin 100 trilyon lira tahvil borcu bulunduğunu, bunu da ‘Hedef 1 Milyon Üye’ projesinden gelecek kaynaklarla önümüzdeki Mart ayında sıfırlayacaklarını söyleyen Başkan Aziz Yıldırım, “Statla ilgili formayla ilgili çalışmalar yapıyoruz.  Formayla ilgili  çalışmada bedel, bizim kullanmamıza göre büyüyecek.  Gelen gelir 1’se, 3 -5 olacak. Buradan gelecek parayla bir yılda 70-80 milyon dolarlık Fenerbahçe Sportif A.Ş.’nin borcu kapatılacak. Ayrıca 70 trilyona  almış olduğumuz arazinin değeri artmıştır. Ama ödemeleri devam ediyor. Kaynak yaratarak kapatmayı düşünüyoruz” dedi.
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Tüm Fenerbahçelileri Basketbol Kombinesi Almaya Davet Ediyorum”

Fenerbahçe’nin kurumlarını arkasında 25 milyon kişi olduğunu ileri süren bir toplumun üzerine kurduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, “Paraları nereden buldunuz diyenlere bunu hatırlatıyorum. Biz sıkıştığımızda 25 milyona derdimizi anlatırız ve onları davet ederiz. O nedenle herkes rahat olsun Kulübü kurumsal olarak idare etmeye çalışıyoruz. Tam kurumsal değil o zaman bu ilişkiler ortadan kalkar, şahısların kulübü olur. Ailenin ve şahsın kulübü olursanız kurumsal olur. Ancak spor kulüpleri bu şekilde kurumsal olur, bunun dışında yalan olur” dedi.  
 
Amatör şubeleri ilgilendiren kanun teklifinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda beklediğini ve onun bir an evvel çıkması gerektiğini söyleyen Aziz Yıldırdım,  “Bütün amatör branşlarda yatırama devam ettik.  Bir tek erkek voleybolda kıstık.  Erkek baskette 10 milyon açık var.  Tüm Fenerbahçelileri, nasıl stattan kombine alıyorlarsa, oradan da kombine almaya davet ediyorum.  Amatörlerde federasyonlar kulüplerin ortakları oldular.  Voleybolda yayın haklarını satmışlar, ‘Gelen para bize yetmiyor size para yok dediler’. Biz de ‘O zaman bizim maçlarımızı yayınlayamazsınız’ dedik.  Yanın belgesini vermezsek bizi ligden atacaklarmış, buyursun atsınlar” diye konuştu. 

 
Başkan Aziz Yıldırım: “Rize Olayının Faillerinin Bulunmasını İstiyoruz”

Milli takım antrenörlerinin aynı zamanda kulüp takımları çalıştırmasına karşı olduklarını bununla ilgili gerekli açıklamaları yapacaklarını söyleyen Başkan Aziz Yıldırım, stattaki her yeni açtıklarını ancak hazırlık maçlarında yine bazı grupların tribünlerde istenmeyen olaylar çıkarttıklarını belirterek, herkesi birbirinin hakkına saygılı olmaya davet etti ve böyle davranmaya devam ederlerse bu kişilerin kombinelerinin iptal edileceğini söyledi. 
 

Konuşmasının son bölümünde sözü, geçtiğimiz Nisan ayında Rize deplasmanı dönüşünde Fenerbahçemize yapılan hain silahlı saldırıya getiren Başkan Yıldırım, “Rize olayı aydınlatılmadıkça spor karanlıkta kalacaktır. Çare aydınlatmaktır. Bugün Suruç’ta askerimizin polisimizin vurulmasının nedenlerinden biri de Rize olayıdır. Rize olayı aydınlatılmadıkça tarihe faili meçhul cinayet olarak geçecektir. Çünkü o bir cinayet girişimidir.  Devletten bunun aydınlatılmasını bekliyoruz. Ama maalesef üstü kapatılmaya çalışılıyor. Bunun üstünün açılmasını, faillerinin bulunmasını istiyoruz. Halkımız Türkiye’nin birlik ve beraberliğini istiyor. Tüm siyasilere sen ben kavgalarını bırakıp geçmişte olanları bırakıp olayların önüne geçip, ondan sonra hesaplaşmalarını yapmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü ülkede mutlu olmak istiyoruz” dedi.
 

Başkan Aziz Yıldırım’ın bu konuşmasıyla toplantı sona erdi.