Yüksek Divan Kurulu Toplantisinda Aziz Yildirim'dan Önemli Mesajlar

24.01.2015

Yüksek Divan Kurulu Toplantisinda Aziz Yildirim'dan Önemli Mesajlar

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Ocak Ayı Olağan Toplantısı,  Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapıldı. Vefa Küçük başkanlığındaki toplantıya Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda yüksek divan kurulu  üyesi katıldı. 
 

Edirne’de dün akşamki  ‘Hedef 1 Milyon Üye’ gecesine katıldığı ve bu sabah yola çıktığı için toplantıya 1 saat geç katılan Kulüp Başkanımız Aziz Yıldırım, toplantının sonunda önemli açıklamalar yaptı.  Hedef 1 Milyon Üye Projesinin bir tabana yayılma projesi olduğunu belirten Başkan Yıldırım, “Anadolu’nun her yerini saracağız,  kucaklayacağız. Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yer Fenerbahçe olacak” dedi.
 

Fenerbahçe’ye, TV yayını ve iddia gelirlerinde büyük haksızlıklar yapıldığını belirten Başkan Yıldırım, bu konuda hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Haklarımızı vermezlerse savaş başlıyor, herkes bilsin” şeklinde konuştu.
 

Vefa Küçük: “2015, 2014’den daha başaralı geçsin”
 

Toplantı saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından bir konuşma yapan Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, 2014 yılının kulübümüz yönünden tüm spor dallarında şampiyonluklarla geçtiğini belirterek, “Yönetimimiz ve Başkanımız 2014’te büyük değişiklikleler yaptı. 107 yıllık kulüp tarihinin tüzüğünün tamamı değiştirildi, 1 milyon üye kaydı yeni maddelerle yürürlüğe kondu ve bugün de başarıyla 81 ilde aynı hızla devam etmektedir.  Kulübümüzün formasını giyen tüm sporcularımızı 2014’teki başarılarından dolayı her branşta kutluyoruz, onlar için sizden  alkış istiyorum. 2014 yılında 67 arkadaşımız ebediyete intikal etmiştir. Kurulumuzun toplam üye sayısı 2529 kişidir. Eski tüzüğümüzde 25 yılını dolduran üyeler otomatikman üyelik kazanmış oluyorlardı. Tüzük değişikliğiyle 25 yılını dolduran üyeler ancak müracaatları dahilinde üyelik alabiliyorlar. 25 yılını dolduran üyelerin kulüp genel sekreterliğine müracaat etmeleri gerekiyor. İnşallah 2015 yılı Kulübümüz,  Yönetimimiz için 2014 yılından daha başarılı geçer, hepimiz sporcularımızın  başarılarıyla iftihar ederiz” dedi. 
 

Boks Şubesi Kutlandı
 

75 kilo boksörümüz Adem Kılıçcı’nın AIBA organizasyonunda dün akşam 2016 Rio Olimpiyatlarına hak kazanması ve 69 kiloda bu akşam Bakü’de son maçına çıkacak olan ve maçı kazanması halinde yine olimpiyat vizesi alacak bir diğer boksörümüz Onur Şipal’in başarıları hatırlatılarak, Boks Şubemiz Divan Başkanlığı adına kutlandı. 
 

Turhan Şahin: “Fenerbahçe güçlenince Türkiye’de güçlenecek”
 

Toplantıda daha sonra Asbaşkanlarımızdan Turhan Şahin, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okudu. 2015’in başarı getirmesini isteyerek konuşmasına başlayan Turhan Şahin, “Geçtiğimiz 3 aylık dönemde bir taraftan idari bir taraftan da sosyal, ekonomik, sportif faaliyetleri sürdürdük. Son zamanlarda yaşadığımız olaylar tüm Fenerbahçelilere farklı bir görev yükledi.  Görevimiz, dünyanın her tarafındaki taraftarlarımızla gerçek anlamda birleşerek çok büyük bir tabana yayılmak ve şanlı Fenerbahçe’yi bu tabana oturtmaktır.  Başkanımızın önderliğindeki hedef 1 milyon üye projesini gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma temposu içine girmiş bulunuyoruz.  Fenerbahçe Tarihinin en önemli projelerinden  biri olan bu projeyi gerçekleştirdiğimizde sürdürülebilir başarıları teminat altına alacağız, manevi mirası Fenerbahçeli nesillere bırakmış olacağız. Bu projenin gerçekleşmesi halinde büyük taraftarımız, kulüp yönetiminde interaktif rol alma şansına sahip olacak.  Fenerbahçe’yi  kişi ve kurum odaklı değil çok geniş tabanlı bir yapı üzerine oturtmuş olacağız. Fenerbahçemizin büyük bir sivil toplum kuruluşu olması sağlanacak. Fenerbahçe güçlenecek.  Fenerbahçe  güçlenince Türkiye de güçlenecek. Çünkü biz, Fenerbahçe Türkiye, Türkiye de Fenerbahçe’dir sözüne inanıyoruz.” diye konuştu.
 

Turhan Şahin: “Kenan Evren Lisesi arazisi yasal olarak 2015 Haziran’da bize verilmelidir”
 

Faaliyetlerden bahseden Şahin, “3 aylık dönemde Ataşehir Kolej arazisini, Sayın Başkanımızın ısrarlı çalışmaları kapsamında kulübümüze mal ettik.  Kurulacak Fenerbahçe Üniversitesi’nin  kuruluş sürecini hızlandırmış olduk.  Kolejimiz gençlerimize verdiği çağdaş ve özgün eğitimle  ön sıralarda yerini almıştır, önümüzdeki eğitim dönemi için şimdiden kapasitesini doldurmuştur. Fenerbahçe Üniversitesi’nin kuruluş çalışmaları konusunda ise, Başkanımız gerekli çalışmaları uzman bir ekiple yürütmektedir. Kuruluşlarımız  ticari faaliyetlerini sürdürerek Kulübümüz ekonomik ve sosyal anlamda katkı sağlamaktadır. Topuk Yaylası’ndaki tesislerimizde 3. sahanın yapılması bitirilmiş, çevre yolları da düzenlenmiştir. Nihat Özbağı’na bu konuda teşekkürlerimizi sunuyoruz. Topuk Yaylası tesislerini, arazisini satın alma işi de son safhaya gelmiştir. Stadımızın hemen yanında yer alan Kenan Evren Lisesi arsası hakkında projedeki tüm vecibeleri yerine getirdik. Bu arsanın, yasal olarak 2015 Haziran’ında Kulübümüze teslimi gerekmektedir” dedi.
 

Turhan Şahin: “Deplasman dezavantajına rağmen 1 puan öndeyiz”
 

Adem Kılıçcı’nın başarısından söz eden Şahin, Toplam 9 olimpik branşta hem kadınlarda, hem erkeklerde tüm yaş gruplarında faaliyet sürdürdük.  Biz hedef 1 milyon üye projesini gerçekleştirirsek böyle olimpik şampiyonluklar her zaman çıkar” dedi.  Profesyonel Futbol Takımımız hakkında “Futbol takımımız deplasman dezavantajına rağmen ligin ilk yarısını 1 puan önde bitirmiştir. Bu akşam başarılar diliyoruz.  İsteğimiz bu sezon da tıpkı geçen senelerde olduğu gibi futbol takımımızın başarılı olması, şampiyonluk ve 4. yıldız sevincini yaşatmasıdır” dedi.
 

Turhan Şahin, futbol altyapı, basketbol, voleybol , atletizm, boks, kürek, masa tenisi, yelken ve yüzme şubelerimizin başarılarını sıralayarak konuşmasını tamamladı.
 

60, 70 ve  80 yıllık üyelere plaketler verildi
 

Denetim kurulun raporunun okunmasının ardından yeni tüzük gereği oluşturulacak 12 yaşını tamamlamış 18 yaşından gün almamış çocukların üyelikleriyle ilgili yönerge için kurul ihtisas komitesi oluşturuldu.  Ardından üyelikte  60, 70 ve 80 yılını dolduranlara yönetim kurulu üyeleri tarafından plaketleri verildi. Güner Demir 60, Şahin Muratoğlu 60, İsmail Mehmet Baturalp 60, Mustafa Kaya Kobek 60, Ömer Kotan 60, Hatice Mahiru Akdağ 60, Can Bartu 60, Perihan Özbilgin 60, Turgut Gür 60, İlhan Ulus 60, Cihat Tunçay 70, Turhan Göker 70 ve Ahmet Şemsettin Ergener 80 yılını dolduran üyelerimiz oldu. 
 

Başkan Aziz Yıldırım: “Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yer Fenerbahçe olacak”
 

Kurul üyelerinin konuşmalarının ardından Başkanımız Aziz Yıldırım kürsüye geldi ve uzun bir konuşma yaptı. Hedef 1 Milyon Üye Projesi ile ilgili bir eleştiriye yanıt veren Başkan Yıldırım, “Bilfiil  insanları arıyoruz.  Onları Fenerbahçe Kongre Üyesi olmaya davet ediyoruz. Gönül isterdik ki tüm kongre üyelerini tek bir vasfa getirelim.  Ama bunun da sıkıntıları vardı, kazanılmış haklar vardı. Bunları yok sayamayız. Herkesi aynı seviyeye getirmek yanlış olur. Tüzük değişikliğini düşündük ve genel kurula sunduk ve siz de kabul ettiniz. Belli zaman sonra bunların hepsi düşüncelerin, gönüllerin istediği şekle gelir. Dün akşam Edirne’deydim oradaki insanların coşkusunu göreceksiniz.  Attığımız imzaların hepsi temsilci üyelikti. Şimdi onların hayalini kıralım mı? Tek farkları temsilci üye olacaklar. Onun dışında senden benden farkı yok onların. Uygulamada yine eksikler görüyoruz. Haziran’da, Temmuz’da onları da düzelteceğiz. Burada hepimizin ortak kararıyla yola çıkmışsak bunun dışında fikir beyan etmek yanlış olur. Tüzükte her şey yazılı.  Bizim başka yerden, YSK’dan izin almamıza gerek yok. Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yer Fenerbahçe olacak” dedi.
 

Başkan Yıldırım:  “3 yıldan sonra aday olmayacağım’’
 

3 yıl sonra görevi bırakacağı ve bir sonraki kongrede aday olmayacağını yenileyen Başkan Yıldırım, “Hepimizin hayatı var. Başlarken 20 sene burada kalacağım diye gelmedim. Belki öyle düşünecek olsam kaçardım, gelmezdim. Belli bir zamandan sonra ilk yıllardaki  fiziksel gücünüz azalıyor, yaşlanıyorsunuz. Yeni bir ekibin gelmesinde, idaresinde fayda var. 3 yıl için seçilirsen devam ederiz. Ondan sonraki dönemde de aday olmayacağımı herkes bilsin. Ama bu 3 yıl çok önemli. Bir plan yapacağız bunu Mayıs’ta kongrede size sunacağım. Bir daha ki kongrede bir 5-6 yıllık bir plan getireceğiz ve sizlere sunacağız 1 milyon üye ve diğer konular hakkında” diye konuştu.
 

Başkan Yıldırım:  “Haklarımızı vermezlerse savaş başlıyor, herkes bilsin”
 

Fenerbahçe’nin sorunlarının UEFA ve TFF’nin koymuş olduğu kurallar olduğunu söyleyen Başkan Yıldırım, “Bir dahi ki Mayıs’tan itibaren ne varlığımız var ise konsolide bütçede gözükecek. UEFA ve TFF bazı kriterleri söylüyor ama bir de madalyonun öbür yüzü var.  O da benim haklarım. 2013 yılında 91 milyon 500 TL vergi ödemişiz, 2014’te 91 milyon  158 bin TL ödemişiz.  Fakat TV gelirlerine baktığınızda gelirimiz geriye gitmiş.  Yayın  gelirimiz  2011 ‘de yüzde 13, şimdi ise paylar düşmüş yüzde 11’lere kurlarla beraber yüzde 10’lara düştü. Benim söylemim şu;  istiyorsanız havuz devam etsin ama biz hakkımızı alalım. 2010 yılında ihale alınırken Fenerbahçe havuzdan çıksın 125 milyon size para verelim diyenler oldu. Şimdi 37 milyon dolar alıyoruz. Amatör şubelerdeki açığımız 30 milyon. Amatörlerin gelirini de futboldan gelen paralarla kapatıyoruz. Yayını da bir rakibimiz ve biz taşıyoruz. Futbol Federasyonunun yayınları ihale etme hakkı vardır. Bu kriterlerde istedikleri gibi oynuyorlar. Biz devlete diyoruz ki, beni serbest bırakacaksınız.  Ben bütün haklarımı kullanmakta serbest kalacağım bundan sonra devlet ne istiyorsa yerine getireceğim. Bir taraftan beni tutacaksınız öbür taraftan da gel vergi öde diyeceksiniz. Onun için biz mahkemelere gidiyoruz. İdari mahkemelere, Anayasa Mahkemesi’ne,  gerekirse  yurt dışına her yere gideceğiz. Çünkü böyle giderse 10 sene sonra Fenerbahçe daha kötü yerlerde olur. Biz çalışarak, savaşarak bir şeyler yaptık ama yeni gelecek insanlar bunu yapamayabilir.  Ya yayında hakkımızı verecekler; devlet mi Federasyon mu verir bilemem.  Vermezse bu savaş başlıyor, herkes bilsin. Aynı şey iddia gelirleri için  de var. Bizim iddiadan senelik gelirimiz 12 milyon tl. Türk takımları  için  oynanan oyunun yüzde 25- 30’u Fenerbahçe üzerinden oynanıyor ama diğer takımlarla aynı parayı alıyoruz. Gelirimiz gasp ediliyor onunla ilgili de hukuki sürece başlatıyoruz” dedi.
 

Başkan Yıldırım: “Kongreye amatör şubelerle ilgili çift bütçeyle geleceğiz”
 

Fenerbahçe’deki amatör şubelerin futbol gelirleriyle finanse edildiğini belirten Aziz Yıldırım, 10 yıllık süreçte amatör şubelerin 463 milyon TL gelirine  karşılık 623 milyon TL gideri olduğunu diğer ödemelerle birlikte amatör şubelere 200 milyon lira para ödendiğini belirtti. Aziz Yıldırım, “Amatör şubelerde sıkıntılar var.  Kulübümüzün hesapları her yıl inceleniyor. Her yıl bir şey buluyorlar ve cezayı verip gidiyorlar. Amatör sporculara yapmış olduğumuz ödemeler için vergi tahakkuku istemişler. Amatör sporcuların önderi Fenerbahçe’dir. Her sene vergi denetlemesi var şimdi de 16 milyon tl ceza yazdılar amatör şubelerden. Yani diyorlar ki, amatör şubeleri kapatın. Bu konuda da çalışmalarımız var. Mali kongrede amatör şubeleri normal şartlara indirirsek bütçemiz bu, indirmezsek bütçemiz bu diyeceğiz ve sizin onayınıza sunacağız. Devletle de görüşeceğiz. Anlaşamazsak çift bütçeyle geleceğiz” diye konuştu.
 

Başkan Yıldırım:  “1 milyon üyede amaç Fenerbahçe’yi geniş tabana yaymak”
 

Başkanı Yıldırım, “Yayın gelirlerimiz doğru olursa Fenerbahçe Futbol Takımı hiç kimseye ihtiyaç olmadan yönetilir. Ama bunlar sağlanmazsa her yıl borç katlanarak büyüyecektir.  1 milyon üyede amaç,  Fenerbahçe’yi geniş tabana yaymaktır.  Biz siyaset gütmüyoruz. Ama sivil toplum örgütüyüz ve Türkiye’de yaşanan olaylara gerekli desteği veririz, sivil insanların yapması gerektiğini yaparız” diye konuştu.
 

Başkan Yıldırım: “Passolig’le ilgili de çalışmalarımız var”
 

Fenerbahçe Üniversitesi hakkında “Nisan ayına kadar vakıf meclisten geçer ve üniversite 3 okulla başlar. Tüm evraklarımızı hazırladık. Kolej arazisi  üzerine yapacağız. Kolej binasını yıkıp daha güzel bir kolej binası ve üniversite yapacağız” diyen Başkan Yıldırım Passolig’den dolayı seyirci sayısında çok düşüşler olduğunu belirterek. “Önce Passolig’i yanlış anlattılar. Kendilerine de çok büyük işler yapıyor gibi anlattılar. Bunlarla ilgili de çalışmalar yapıyoruz” dedi.
 

Başkan Yıldırım: “Fenerbahçeliyim diyen her arkadaşı aday olmaya davet ediyorum”
 

Son olarak tüm Fenerbahçelilere kongrede aday olma çağrısı yapan Başkan Yıldırım,  “Fenerbahçe’de kimse Aziz Yıldırım tek aday başka kimse aday olmasın demesin. Herkes gelsin Mayıs ayında üye, aday olsun. Ama yalancı pehlivan gibi değil, ekiplerini kurup projelerini yapsınlar. Bir sıçrayış yapmamız lazım. Fenerbahçeliyim diyen her arkadaşı da aday olmayı davet ediyorum.  Gerekirse elimizi kaldırır seçeriz” dedi.
 

Başkanımızın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.