"zalgiris Maçi Kaderimizi Belirledi"

23.03.2011

"zalgiris Maçi Kaderimizi Belirledi"

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın Şube Direktörü Nedim Karakaş, bu sezon beklenmedik bir şekilde THY Avrupa Ligi'nden takımımızın mutlaka bir gün bu ligde şampiyonluk yaşayacağına inandığını söyledi.

Karakaş, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetimin, tüm branşlarda Avrupa şampiyonluğunu hedeflediğini vurgulayarak, "Fenerbahçe'de tüm branşlarda Türkiye şampiyonluğu araç, Avrupa şampiyonluğu amaçtır. Bu hedefler değişmediği sürece mutlaka bir gün Avrupa kupasını müzemize getireceğiz" diye konuştu.

-"AVRUPA LİGİ'NDE BİZİM DE HATALARIMIZ OLDU"-

Nedim Karakaş, Avrupa Ligi'nde elenmelerinde, bazı maçlarda hakem kararlarının etkili olduğunu, ancak kendilerinin de hatalarının bulunduğunu söyledi.

Maçlarda 1 sayının bile çok önemli olduğunu kaydeden Karakaş, şöyle devam etti:

"Bunu sporcuların da kavraması lazım. Deplasmanda Zalgiris Kaunas maçını 1 sayıyla kaybettik. O maç kaderimizi belirledi. Aleyhimize çalınan faullerin tamamının doğru olduğunu düşünsek bile bize çalınmayan düdükler neticeyi tayin etti. Deplasmanda Olympiakos'a karşı elde ettiğimiz galibiyeti, Zalgiris yenilgisiyle sıfırladık.

Türkiye Kupası maçları da Zalgiris maçı öncesine denk geldi. Türkiye Kupası'nda 3 tane güçlü ekiple, 3 final maçı oynamak zorunda kaldık. En son gün finalde Mirsad'ın sakatlanmasının şokunu atlatamadan Zalgiris maçına çıktık. 6 günde 4 final maçı sonunda 1 sayıyla Zalgiris'e yenildik. Ondan sonra durum bizim aleyhimize döndü. İstanbul'da yaptığımız Olympiakos maçında 3. periyotta 12 sayı öne geçmişken, o farkın erimesine izin vermemeliydik."

-"AVRUPA'DA LOBİMİZ YOK"-

Nedim Karakaş, Avrupa Ligi'nde Türkiye'nin lobisinin bulunmadığını, ULEB'in kuruluşunda köşe başlarını tutanların, avantajlı olduğunu söyledi.

"Hakem atamalarında bir tane Türk olsa, farklı olurdu" diyen Karakaş, şunları kaydetti:

"Herhalde o zaman Zalgiris Kaunas maçında rakibimiz olan Yunanistan'dan hakem veya Olympiakos maçına yine rakibimiz olan İspanya'dan iki hakem gelmezdi. Zalgiris maçında art niyetli düdük var, lehimize düdük çalınmamıştır.

Avrupa Ligi'nde Türkiye, lobi faaliyetinde güçlü değil. Avrupa Ligi'nde bir İspanyol, Yunan, İtalyan hakem sayısı kadar hakemimiz yok. Bir tek Recep Ankaralı var. Kurumlarda kimse yok. Belki zamanla olacaktır. 5 tane İspanyol takımı, 4 İtalyan takımı var. ULEB'in kuruluşunda köşe başlarını tutmuşlar, onlar şu veya bu şekilde avantajlı oluyorlar."