Zeljko Obradovic: "başarida En Büyük Pay Taraftarin"

13.09.2016

Zeljko Obradovic: "başarida En Büyük Pay Taraftarin"

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Baş Antrenörü Zeljko Obradovic, FB TV’de Euroleague ve Türkiye Ligi değerlendirmelerinden, kendi özel yaşamına ve oyuncularla ilişkilerine kadar birçok konuda özel açıklamalar yaptı.

 

Özgür Çelen’in sunduğu programda; takımın başarısındaki sihirli sözcüğün sevgi olduğunu, kendisinin oyuncuları çok sevdiği kadar oyuncularının da kendisini çok sevdiğini ifade eden Obradovic, “Oyuncularımı çok seviyorum ama bu onlara sinirlenmeyeceğim anlamına gelmez” dedi.

 

HD yayın geçen FB TV’de Kurban Bayramının ikinci günündeki bir diğer özel konuk da Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Baş Antrenörü Zeljko Obradovic’ti. Yeni stüdyoları çok beğendiğini söyleyen Obradovic, “Çok güzel, çok beğendim. Bu davet için de teşekkürler ve buradaki herkese başarılar diliyorum” dedi

 

Hazırlık kampı için mükemmel bir ortamdı

İlk olarak Topuk Yaylası kampı hakkında konuşan Obradovic, “Çok güzel bir süreç geçirdik. Hazırlık kampı için mükemmel bir ortamdı. Özellikle orada çalışan ekibe çok teşekkür etmek istiyorum. Çok sıkı çalışmanın, herkes bilincindeydi ve herkes öyle çalıştı ve çok faydalı bir kamp oldu bizim için. Bunun sonuçlarını önümüzdeki hazırlık maçlarında göreceğiz. Oyuncularımın  yaz tatilinden sonra dönüş şekilleri de çok iyiydi. Çok iyi bir şevk ve motivasyonla çalışıyorlar” dedi.

 

Kadroyu korumamız büyük avantaj

Kadroyu korumalarını çok bir avantaj olarak gördüğünü söyleyen Obradovic, “Herkes birbirini tanıyor ve birkaç takviyemiz oldu. Şu an ne kadar avantajlı olsak da sezonun çok başındayız. Çok zorlu maçlar ve seyahatler var. Çok yoğun bir tempo bize bekliyor. Euroleague, NBA’e benziyor ve çok uzun bir yolumuz var” dedi.

 

En güzel tarafı tüm takımları sahamızda izleyebileceğiz

Euroleague’in yeni formatı hakkında ise koç, “En güzel avantajı sahamızda tüm Euroleague takımlarını izleyebilecek olmamız. Taraftarlar, kombine sahipleri Avrupa’nın en iyi takımlarını izleyebilecekler. Herkesin birbiriyle oynayacağı bir formattayız. O yüzden sezonun başından beri hazır olmalıyız. Sezon içinde 8 günlük süreçlerde 4’er maç oynayacağımız dönemler olacak. Herkesin çok iyi dinlenmesi gerekiyor. Geçen senelere göre hazırlanma sürecimiz çok farklı olacak. İstediğimiz gibi hazırlanamayacağız. Oyuncularla da açık açık konuştuk, hepsinin hazır olmasını istedik. Sezon başına iyi başlamak çok önemli ve Euroleague’de hiç kolay maç olmayacak; evde de deplasmanda da. O yüzden ilk maçtan son maça kadar iyi olmamız gerekiyor. Hedefimiz her zamanki gibi aynı. Biz taraftarlar için buradayız. Tüm taraftarlarımıza büyük saygı duyuyoruz ve bu saygınını gereği elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

 

15-16 oyuncuyla çalıştık.

Normalde hazırlık süreçlerinde hep eksik çalıştıklarını ama bu sene çok şanslı olduklarını ve 15-16 oyuncuyla çalışma imkanı buldukların belirten Obradovic, “Ne kadar iyi çalışırsanız bu maça o kadar yansır. Bu çok açık” dedi.

 

Ülkem adına sevinçliyim

Ülkesi Sırbistan’ın Olimpiyatlarda final oynamasına sevindiğini ayrıca Bogdanovic ve Kalinic’in iyi performanslarından da memnun olduğunu söyleyen Koç, “Bizim için çok önemli iki oyuncu. Çok kısa dinleneme süreçleri olmalarına rağmen çok motive döndüler ve diğer oyuncularla ayın performansı sergilediler hazırlıklarda” dedi

 

Türkiye Ligi’nde çok büyük rekabet olur

Türkiye Ligi hakkında Koç Obradovic, “Euroleague’de de çok büyük değişim var, takımlar kadrolarını güçlendirdi. Anadolu ve Darüşşafaka Doğuş hem antrenörlerini hem de kadrolarını değiştirdiler. Galatasaray da çok güçlendi. Geçen yıllarda olduğu gibi Türkiye Ligi’nde çok büyük  bir rekabet olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Avrupa Basketbolunun geleceği için genç oyuncuları düşünmeliyiz

Euroleague’den NBA’e transferler hakkında Obradovic, “Yeni Euroleague değerlendirilirse çok güzel bir adım ve ilerleyen yıllarda işe yarayacak. Bizim takımda da olduğu gibi NBA’den çok iyi teklif almalarına rağmen burayı tercih eden oyuncular var. Demek ki burada da bir şeyler oluyor.  En önemlisi Avrupa Basketbolunu korumak için neler yapabiliriz sorusu. Genç oyuncuların kontrat süreleri 4-5 yıl olursa, daha uzun süre Avrupa’da kalmaları sağlanabilirse faydalı olur. Ne kadar iyi olacaklarını zaman içinde göreceğiz ama Avrupa Basketbolunun geleceğini düşünüyorsak genç oyuncuları düşünmeliyiz” dedi.

 

Oyuncular hayatları hakkındaki kararlarda da Koç Obradovic’e danışıyor

Programın ikinci bölümünde kendi ve takımı hakkında özel açıklamalar yapan Obradovic, çok erken yaşta basketbola başladığını ve ailesinin de destek olduğunu söyledi. Antrenörlük kariyerine nasıl başladığını anlatan Obradovic boş zamanlarında ekibiyle çok vakit geçirdiğini ama yine ana konu olarak basketbol konuştuklarını ara ara da mümkün oldukça birlikte yemek yemeye çalıştıklarını söyledi ve bunun herkes için rahatlama dönemi olduğunu kaydetti.
 

Oyuncuların kendi hayat deneyiminden yararlanmak için gelip farklı konularda sorular sorup sormadığı sorulduğunda ise  Obradovic, “Kesinlikle bu oluyor. Yaşla olan tecrübelerimden dolayı fikir soruyorlar ama sonunda kendi kararlarını veriyorlar. Hepimiz yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fenerbahçe’de çalışmamızın nedenlerinden biri de birbirimize yardımcı olmak. Müthiş bir güven var aramızda ve bu da başarıyı getiriyor. En güzel şans da hepimiz çok farklı ülkelerden geliyoruz ve eşit şeyler paylaşıyoruz” diye konuştu.

 

Basit şeylerden mutlu olurum

Nasıl dinlendiği sorulduğunda Obradovic, “Genelde arkadaşlarımla, ailemle, dostlarımla yemekler yiyerek, müzik dinleyerek dinleniyorum ve bu aralarda mümkün olduğunca basketbol konuşmamaya çalışıyoruz. Ben çok basit şeylerden mutlu olan biriyim. Düz ve netimdir, sahtekarlık yoktur ve her şey açıktır. Oyuncular da bunu anlıyorlar ve olmaları yere ulaşmaları için de böyle olmaları gerektiğinin farkındalar” diye konuştu.

 

Onlar benim için;  ben de onlar için en iyisini istiyoruz

Oyuncularla iletişimi hakkında ise Obradovic, “Oyuncularımı çok seviyorum ama bu onlara sinirlenmeyeceğim anlamına gelmez. Oyuncularım da bunun onların iyiliği için olduğunu biliyor. Oyuncularımın iyiliği için her şeyi yapacağım gibi, oyuncularımın da benim iyiliğim için her şeyi yapabileceğini biliyorum. Onlar benim için en iyisini istiyor ben de onlar için en iyisini istiyorum” dedi.

 

Oyuncularım karar veriyor

Fenerbahçe’nin son saniye basketleriyle kazandığı maçların görüntülerinin izlenmesinin ardından buradaki sihrin ne olduğu ve taktiği kendisinin mi oyuncuların mı belirlediği sorulduğunda Obradovic. “Bu maçın momentumuna bağlı aslında. Hücumsa, antrenmanda çalıştığımız şeye bir kaç şey ekliyorum, ondan sonra her şey oyunculara kalıyor ve onlar karar veriyor. Çok şanslıyız ki çok karakterli oyuncular var takımda ve çok doğru kararlar alıyorlar” dedi.

 

En büyük pay taraftarın

Çok sayıda kombine satılmasından mutluluk duyduğunu belirten Obradovic,  “Bu demek ki taraftarlarımız bizi gerçekten seviyorlar ve güveniyorlar. Bunun her zaman bizim aklımızda olması gerekiyor. Hiçbir zaman geçen sene yaşadığımız tabloyu unutmamalıyız. Taraftarın destekleri, sevgileri ve güveni; bu kulübün ve bu takımın başarısındaki en büyük payı oluşturuyor.  Tabii ki onlar olmadan da hiçbir şey yapamıyoruz. Onlar bizim için her şeyden çok önemliler” diyerek programı tamamladı.