Zeljko Obradovic: "dünyanin En Büyük Spor Kulüplerinden Biriyiz"

29.08.2014

Zeljko Obradovic: "dünyanin En Büyük Spor Kulüplerinden Biriyiz"

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın Baş Antrenörü Zeljko Obradovic, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ve Ömer Koçsan’ın sunduğu ‘Güncel’ programının konuğu oldu.


Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın Başantrenörü Zeljko Obradovic, katıldığı programda öncelikle zorlu bir süreç sonunda elde edilen 2013-2014 sezonu şampiyonluğunu değerlendirdi.


Zeljko Obradovic, “İlk sezonumuz zordu, çünkü yeni bir başlangıç yaptık. Fenerbahçe gibi büyük bir camianın parçası olduğum için çok mutluyum. Sezon öncesinde çok fazla çalışma fırsatımız olmadı, çünkü oyuncularımızın birçoğu milli takımlardaydı.  Tam takım olarak sadece 4 antrenman yaptık ve Türkiye Kupası eleme maçlarına katıldık. Buna rağmen sezona çok iyi başladık ancak tam takım olarak birlikte çalışarak başlamadığımız için bunun zorluklarını yaşadık.  Sezon içinde de Kenan Sipahi, Gaspar Vidmar ve Bojan Bogdanovic’in yaşadığı sakatlıklar da bizi çok etkiledi. Bunlara rağmen güzel bir sezon oldu. Bir önceki sezonla kıyaslarsak çok daha iyiydi. 2 kupamız oldu ve bu iki kupada da en büyük rakibimizi yenmiş olduk. Euroleague’e çok iyi başladık. Turnuvanın ilk etabında çok iyiydik. Ancak ikinci turda iyi bir performans gösteremedik. Geçmişle kıyaslarsak çok daha iyi bir durumdayız ama daha ileriye gitmemiz gerekiyor ve herkes de bunun farkında. Kazandığınız kupaların fazlalığı doğru bir sezon geçirdiğimizin göstergesidir.  En önemlisi de hedeflerimizin olmasıdır.  Mücadele ettiğimiz bütün liglerde de isteğimizi, hırsımızı ve kazanma isteğimizi göstermemiz gerekiyor” şeklinde konuşarak, geçtiğimiz sezon hakkındaki düşüncelerini paylaştı.


“Euroleague’in maç takvimi her takım için zor”
Eueoleague’in geçtiğimiz sezon uygulamaya koyduğu maç takvimi hakkındaki düşüncelerini paylaşan Zejlko Obradovic, “Çok zor oldu diyebilirim. Bizim gibi bu sıkıntıyı yaşayan birkaç ülke daha var. Ancak kuralları kabul etmek zorundayız. Buna göre de hazırlanmamız gerekiyor. Türkiye Ligi rekabet düzeyi yüksek bir lig. Geçen sezonla ilgili bir şeyler daha söylemek istiyorum. Taraftarlara çok teşekkür ediyorum. Her maçımıza gelip, bize olan güvenlerini gösterdiler. Bu sene de aynı şekilde destekleyeceklerine inanıyorum. Bizim yaptığımız iş taraftarımızla güzel ve onlarla anlam kazanıyor. Bu nedenle bütün taraftarlarımızı salonumuza bekliyoruz” açıklamasında bulundu.


“Milli takımlardaki oyuncularımız dışında tam takımız diyebilirim”
Milli takımlarda bulunan oyuncularımız dışında yeni transferler de dahil herkesin sezon açılışında olacağını dile getiren Obradovic, “Bu sezonun daha iyi olacağına inanıyorum. Şu anda da çok sayıda testler ve çalışmalar yapıyoruz. Bunlar sonucunda da sezonun nasıl geçeceğini tahmin edebileceğiz. Şu an sadece 5 eksiğimiz var. Bunlar da, Türk Milli takımında bulunan Emir ve Oğuz ile Sırp Milli takımında bulunan Bogdan, Zoric ve Bjelica. Geçen sezonla da kıyaslayınca bu sene tam kadroyuz diyebilirim. Geçtiğimiz sezonu genç oyuncularla açmıştık. Bu sene ise tam takımız diyebilirim. Yeni transferlerimiz de aramızda olacaklar” dedi.


“Benim için önemli olan basketbolu seven sporculardır”
Genç oyuncularımızın gelişimini de değerlendiren Baş Antrenörümüz Zeljko Obradovic, “Geçen sezon sahaya yansıyan performanstan çok memnunum.  En önemlisi de çok oynamaları ve çok çalışmaları. Gelecekleriyle ilgili olarak aileleriyle de çalışma fırsatımız oldu.  Milli takımlarda bulunan oyuncularımız da takıma katıldıklarında toplamda 16 kişiden oluşan kadromuz olacak. Herkesin kendisini göstermek için fırsatı olacak. Benim için genç ya da büyük oyuncu diye bir kıstas yok, sadece basketbolu seven ve basketbol ile yaşayan oyuncu var. Sadece genç oyuncuların biraz daha hata yapma payları var. Ama zaman içinde bunların düzelmesi gerekiyor ve düzeleceğine de inanıyorum” diye konuştu.


“Her türlü rakibe karşı hazır olmalıyız”
Euroleague’deki grubumuzu ve maç takvimini değerlendiren başarılı antrenör, “Euroleague’de aslında bütün gruplar zor. Çünkü bu organizasyonda bütün ülkelerin şampiyon takımları yer alıyor. Ancak ne olursa olsun bizim her türlü rakibe karşı hazır olmamız gerekiyor. Çok iyi bir kadromuz var ve her şey bizim elimizde. Euroleague’deki fikstüre baktığımızda da genelde aynı şeyleri yaşıyoruz. Ancak daha önemli olan kendi evimizde ve deplasmanlarda nasıl oynadığımızdır. Geçen sezona göre çok daha farklı bir takım olduğumuza inanıyorum. Ben burada Asbaşkanımız Sayın Ahmet Özokur ve Genel Menajerimiz Maurizio Gherardini’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel kadroyu kurmak için çok çalıştılar. Geçen sezon biter bitmez hemen bu sezonu planlamaya başladık. Bu planlarımızı da uzun vadeli olarak yaptık. Şu andaki takımımızla da çok mutluyum ve inanıyorum ki Euroleague’de de başarılı olacağız. Tabii bunu yapabilmemiz için çok fazla çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.


“Önemli olan sporcumun ortay koyduğu basketboldur”
Kendisi için önemli olanın oyuncuların sahaya koydukları basketbol olduğuna dikkat çeken Zeljko Obradovic,  “Benim için oyuncularımın uyruğu önemli değil, asıl olan kaliteleri ve nasıl oynadıklarıdır. Kim kendini daha iyi bir şekilde gösterirse o formayı alacaktır. Bu kuralın en güzel tarafı da herkesin oynama şansı bulacak olması. Ben Türk ve genç oyunculara fazlasıyla şans verdiğime inanıyorum. Ama baktığınızda da elimizde 16 oyuncu var ve rekabet halinde olacaklarına da inanıyorum.  Dediğim gibi önemli olan ortaya koydukları performanstır. Basketbol için tutkum, sporcumun her gün kendisini geliştirmesi ve basketbolu sevmesidir” diye konuştu.


“Maccabi Tel-Aviv geçtiğimiz sezon bir sürprize imza attı”
Geçtiğimiz sezonun Euroleague Şampiyonu Maccabi Tel-Aviv ile ilgili, “Maccabi Tel-Aviv gerçek anlamda bir sürpriz oldu. Takım olarak iyi bir seviyedeler ve ruh ile oynuyorlar. Bunun yanında da müthiş bir taraftar grubuna sahipler. Bu yüzden de nereye giderlerse gitsinler, kendi evlerinde oynar gibi oynuyorlar. Herkes Real Madrid, CSKA, Barselona’yı beklerken, şampiyonluk ipini göğüsleyen Maccabi Tel-Aviv oldu” dedi.


“Yunan takımları savaşçı takımlardır”
Yunan takımlarının yaşamış olduğu kan kaybının göz önünde olması halinde sürpriz bir Final-Four olabileceği yönündeki soruyu ise, “Yunan takımları için tecrübeli olduğumu söyleyebilirim. Panathinaikos ve Olimpiakos gibi takımlar çok savaşçılar ve aynı zamanda milliyetçiler. Mücadeleyi seven ve bırakmayan takımlar” şeklinde cevapladı.


“İstanbul’da çok mutluyum”
İstanbul hakkındaki görüşlerini de paylaşan Obradovic, “İstanbul’u çok seviyorum. Burada çok mutluyum.  Salona da yakın. İstediğim her yere ulaşabiliyorum. Ayrıca Ligdeki maçlarımız nedeniyle birçok şehir gördüm ve en çok hoşuma giden İzmir oldu” şeklinde konuştu.


“Taraftarımıza teşekkür ederim”
Taraftarlarımız hakkında övgü dolu konuşan Baş Antrenörümüz Zeljko Obradovic, “Ben bütün taraftarımıza teşekkür ederim. Verdikleri destek çok önemli. Bu sene özellikle yeni oyuncularımız da aramıza katılacak. Bu oyuncularımıza da destek vermelerini istiyorum. Bizim için her oyuncumuz çok değerli, onların da kendilerini burada güvende ve mutlu hissetmeleri için taraftarın desteğine ihtiyaç var” dedi.


“Dünyanın en büyük spor kulüplerinden biriyiz”
Başta Başkanımız Aziz Yıldırım olmak üzere takıma ve kendisine destek veren herkese teşekkür eden Obradovic, Fenerbahçe’nin dünyanın en büyük spor kulüplerinden biri olduğunu da söyledi. Baş Antrenörümüz Zeljko Obradovic, “Ben, bize destek olan herkese çok teşekkür ederim. Başkanımız Aziz Yıldırım da bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmıyor. Aynı şekilde Yönetim Kurulu Üyeleri ve Futbolcular da her zaman bizlerlel ve bu da bizleri mutlu ediyor. Sadece futbol takımı oyuncuları değil, diğer branşlardaki sporcular da bizleri destekliyor. Dünyanın en büyük spor kulüplerinden biriyiz” diye konuştu.


“Yeni transferlerimizle birlikte iyi bir takım olduk”
Transfer sürecinin planlı ve programlı bir şekilde işlediğini ve bu sayede gerekli transferleri yaptıklarını dile getiren tecrübeli antrenör, “Şu anda transfer sürecimiz kapandı. Yaz boyunca takımımıza katılacak oyuncuları seçtik ve takıma kattık. Bunun için planlı bir çalışma yürüttük. Yeni transferlerimizle birlikte iyi bir takım olduğumuzu düşünüyorum. Şimdi yapmamız gereken aramıza yeni katılacak arkadaşlarımıza buranın bir parçası olduklarını hissettirmek. Bu şekilde adaptasyon sürecini kısa sürede atlatmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.


“Jan Vesely çalışkan ve hırslı bir basketbolcu”
Baş Antrenörümüz Zeljko Obradovic, yeni sezon için kadromuza kattığımız Çek oyuncu Jan Vesely hakkında ise, “Jan Vesely, üç pozisyonda da iyi oynayabilen bir oyuncu. Takımımızın o anda neye ihtiyacı varsa ona göre değerlendireceğim. Bundan da ziyade harika motivasyonu olan bir oyuncu. Çok çalışkan ve çok hırslı bir basketbolcu ve bu benim için daha önemli. Genel olarak bakıldığında da biz çok atletik bir takımız. Bu seneki işimiz hücumda daha agresif olmak, savunmada ise daha iyi olmak olacak. Ayrıca birlikte iyi çalıştığımız bir staffımız var. Her şeyin daha da iyi olması için hep beraber çalışacağız” diyerek sözlerini noktaladı.


“Dusan Ivkovic önemli bir isim”
Anadolu Efes basketbol takımının baş antrenörlüğüne getirilen Dusan Ivkovic’in çok önemli bir isim olduğuna dikkat çeken Obradovic, “Onun burada olmasından dolayı çok mutluyum. Dusan Ivkovic ile hem aile dostuyuz hem de kendisi benim öğretmenim.  Görev yaptığımız diğer ülkelerde de birçok kez karşı karşıya geldik ve yine aynı ülkede olmak çok güzel” ifadelerini kullandı.


“Türk milli basketbol takımını birçok turnuvada izledim”
Dünya Şampiyonası ve Türk Milli basketbol takımı içinse, “Türk Milli basketbol takımını birçok hazırlık turnuvasında izleme fırsatım oldu. İspanya’da ve buradaki Yunanistan maçında izledim. Dünya Şampiyonası’nda İspanya ve Amerika finalist olacak gibi gözüküyor. Ancak her şey çeyrek finalden sonra belli olacak. Her turnuvada olduğu gibi burada da sürprizler olabilir” diye konuştu.


“NBA’e gitme fikri kişisel tercihtir”
Genç oyuncuların NBA hayranlığını da değerlendiren Obradovic, “Aslında bu kişisel bir şey. Avrupa’da yıldız oyuncu olup, fazla süre alma şansları varken NBA’e gitmeyi tercih ediyor bu genç oyuncular. Ancak orada çok fazla süre alamıyorlar. NBA’e bir güvenle gidiyorlar ama bu benim çok yargılayabileceğim bir şey değil. O nedenle bu kişisel bir karar” diye konuştu.


“Avrupa’daki her maç çok önemlidir”
Avrupa liglerinde oynanan her maçın çok önemli olduğuna da dikkat çeken Sırp antrenör, “Bence gün geçtikçe oyun kurallarının NBA’e benzetilmesi güzel bir şey. NBA’de şu an maçlar 48 dakika üzerinden oynatılıyor. Kadrolar daha da kalabalık. Yakın bir gelecekte NBA’in kurallarına yaklaşacağımıza inanıyorum. En büyük farklardan biri de sık sık maç oynamak. Baktığınızda 2 günde bir maç oynanıyor diyebilirim. Tabii bunların bazıları önemli, bazıları değil. Ancak Avrupa’da oynanan her maç önemli” dedi.


“ Bayan Basketbol Takımımızı çok izleme fırsatım oldu. Çok iyi bir takımız ve iyi de başarılar elde ettik. Bundan sonra da bu başarıların devam edeceğini düşünüyorum.”


“Ömer Onan başarılı bir isim"
ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan ‘Bir kova buz’ kampanyasına verdiği desteği ve Takım Menajerimiz Ömer Onan hakkındaki düşüncelerini ise,  “ALS hastalığına destek oldum ve çok büyük zevkle yaptığım bir şeydi. Ömer Onan’a gelince de, çok değerli bir isim. Takım menajerimiz oldu. Çok çalışkan da bir isim. Takıma katkısı olacağına inanıyorum” şeklinde açıkladı.


“Fenerbahçe taraftarı gururlu ve tutkuludur”
Son olarak taraftarımızın tutkusundan ve gururlu olmasından da bahseden Baş Antrenörümüz Zeljko Obradovic, “Sadece bize destek versinler ve rakip takım kim olursa olsun aynı saygıyı herkese göstersinler. Tutkulu olmak, hatalı şeyler yapmak anlamına gelmez.  Çünkü saygının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Son aldığım bilgiye göre de Türkiye’de en fazla kombine satan takımız. Fenerbahçe taraftarı, çok tutkulu ve gururludur. Sadece rekor için değil, destek vermek için takımımızın yanında olsunlar. Taraftarımıza olduğu sürece bizler de varız. Bu sezon 17 Ekim’de oynayacağım sezonun ilk resmi maçına da bütün taraftarı bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.