Zeljko Obradovic: "oyuncularimi Tebrik Ediyorum"

12.02.2016

Zeljko Obradovic: "oyuncularimi Tebrik Ediyorum"

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Zeljko Obradovic, Euroleague TOP 16 Turu’ndaki 7-0’lık seri sonrası oyuncularını tebrik ettiğini söyledi. 12 sayı 10 ribaund ve 7 blokla oynayan Ekpe Udoh için bir parantez açan Obradovic, Ömer Faruk Yurtseven için de değerlendirmelerde bulundu.
 

Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Obradovic, “Malaga üstüne çok çalıştık ve çok özel bir takım olarak değerlendirdik. Her maçta en az 3 oyuncuları var hücum ribaunduna giden. Konuştuğumuz her şey gerçekleşti. İlk yarıda 9 tane hücum ribaundu aldılar. 6 tane top kaybı yaptık ve sıfır top çalma. Malaga hep aynı şekilde oynuyor. Hep inişli çıkışlı. Pozisyon olarak bizden önde olsalar da istatistiklere baktığımızda avantajımız olduğunu görebilirsiniz. Maçın başında bazı hatalarımız oldu, kendimize olan saygımızı yitirdik ve atacağımız 2 sayıya baktık. Ne zaman çok topu çevirsek ve pas yapsak bizim için daha avantajlı oldu. Oyuncularımı tebrik ediyorum. Şu anda 7-0 ama bunu unutmamamız gerekiyor. Önümüzde ligde Konya maçı var burada bizi yenmişlerdi ilk yarıda. Sonra da Türkiye Kupası oynayacağız. Düşünce şeklimizi değiştirip bunlara konsantre olmamız gerekiyor. Atmosfer için taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çok güzel destek verdiler takıma ve oyunculara. Yürekten teşekkür ediyorum hepsine” ifadelerini kullandı.
 

Ekpe Udoh için parantez açan Obradovic, “İyi oynadığı ilk maç değil. Şu ana kadar çok katkıda bulundu. Basketbol oynamaktan müthiş zevk alıyor. Maçta birçok önemli noktayı ciddiye alıyor. O yüzden iyi oynadığımız maçlarda yaptığı katkılar çok önemli. Her durumda herkese yardım etmeye hazır ama sorun ona kim yardım edecek” dedi. 
 

Herkesin aynı şekilde oynaması gerektiğini ifade eden Zeljko Obradovic, “Herkes aynı şekilde olmalı. Basketbol takım oyunu. Herkesin savunmada yardımcı ama top çaldığımız anda bazı oyuncular alıp direk topu atabiliyor. Bu benim için doğru değil. Genel olarak iyi oynadık. Bu şekilde de devam edecektir” diye konuştu.
 

Son olarak Ömer Faruk Yurtseven’le ilgili değerlendirme yapan Obradovic, “Şu an izinli olarak Kanada’da. All-Star’a katılmaya gitti. Bir iki ay önce gündeme gelmişti, o zaman izin vermiştik. Bu bizim için gurur verici bir şey. Şu anda sakatlığı bulunan oyuncularımız var. Ömer kalsam mı, gitsem mi diye bir teklifte bulunmadı bize. Çünkü sadece kendisini düşünüyor. Onun için takım olayı yok. Sezon başı takımı değiştirmeye karar verdik ve gençlere şans verdik. Her fırsatta bunu yapıyorum. İyi oynamasalar bile şans veriyorum çünkü takımın geleceği olarak görüyoruz onları. Kendisine 5 yıllık kontrat teklif ettik ve o düşünmek için zaman istedi. 2 aydır düşünüyor. En sonunda imzalamak istemediğini söyledi. Bugün gitti ve takımla hiçbir şekilde iletişim kurmadı. Takımın koçu olarak gençlere fırsat vermek doğru oluyor mu böyle durumlarda? 17 yaşında Avrupa’da ve Türkiye Ligi’nde Real Madrid’deki Luka Doncic dışında bu kadar süre ve sorumluluk alan hiçbir oyuncu yok ama bunun farkında değil maalesef. Gitmek istiyor, burada kalmak istemiyor. Biz kulüp olarak yazın karar verdik, geleceğe yatırım yapalım, bizim için önemli bir oyuncuya çok ciddi ve güzel bir kontrat teklifinde bulunduk. Aldığımız cevaptan sonra nasıl hissetmeliyiz bilmiyoruz. Burası onun evi. Herkes yardım ediyor. Daha büyük oyuncular gençlere yardım ediyor. Bir genç oyuncunun burada olmamasını anlayamıyorum bu fırsatı bulmuşken. Son 3 yıldır bizden maaş alıyor. Profesyonel basketbol kurallarına göre Amerika’da kolejde vs. oynayabilmesi için profesyonel olarak buradan maaş almaması gerekiyordu. Bilmiyorum kulüp ne şekilde çözecek. İlk geldiğim sene 15 yaşındaydı ve sırf süre alabilsin diye sahaya çıkmasına izin verdim ama o devam etmek istemiyor. Sadece gelip benle konuşsaydı kalayım mı koç, destek olayım mı, sorumluluk alayım mı diye sorsaydı bile ben zaten onu burada tutmazdım çünkü çok büyük bir şans onun için ama o burada olmayı tercih etmiyor” şeklinde konuştu.