2018 - 2019 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 34. HAFTA

27.05.2019

2018 - 2019 Sezonu Süper Lig Maçlari 34. Hafta

34.Haftanın izlenimleri [Fenerbahçe – Antalyaspor Maçı:(3- 1)]

Lefter Küçükandonyadis sezonu 34 hafta sonra Galatasaray'ın 69 puanla şampiyon olmasıyla tamamlanmış oldu. Ligi 30.haftaya kadar uzun süre lider bitiren Medipol Başakşehir ise kalan 4 haftada liderliği terk ederek ligi 67 puanla 2. sırada bitiriyordu. Onu da 2 puan farkla 3. sırada ligi tamamlayan Beşiktaş izliyordu. 4.sırada Trazonspor da 63 puanla lgi tamamlarkem ilk4 sıradak, tgakımların heğsimin aralarındaki farkın 2 puan olması da ilginç bir sıralama olduğunu anlatmaktaydı. Bu yıl Avrupa kupalarına katılma Şamsını kullanacak olan 5. sıradaki Evkur Yeni Malatyaspor'un 16 pua farkla geriden gelmesi de ilk 4 sıradaki takmların ne kadar başarılı olduklarının bir işareti sayılmalıdır.

Üç büyüklerden Fenerbahçe'nin bir ara 17. sıraya kadar, yani düşme hattının içindeki son 3 takıma kadar gerilemiş olmasına karşın son haftalarda toparlanarak 6. sıraya kadar yükselmiş olması da bir başka hayret verici sıralamayı teşkil etmiştir.

Lig cetvelinin son durumu tetkik edildiğinde orta sıraların hem yukarıdaki takımlardan hem de düşme hattındaki takımlardan ayrılarak sıralanırken tümünün de aralarındaki puan farklarının 2-3 puan gibi küçük sayılarda kalması da başarı ile başarısızlığın arasındaki takımların lig boyunca ne kadar çekişmeli haftalar yaşadıklarını anlatmaktadır.

Kalan son hafta maçlarıdan önce düşmesi kesinleşmiş olan Akhisarspor'dan sonra düşecek diğer 2 takımın belli olması için en alttaki takımlardan 3 takım arasındaki mücadele sonunda B.B.Erzurumspor ile yayıncı kuruluş tarafından 5. büyük sayılan ve yayın fiyatları da buna göte ayarlanan Bursaspor da alt lige düşmüşlerdir. Her 3 takımıza da geçmiş olsun derken gelecek yıl tekrar Spor Lige yükselme başarısı göstermeler,n dileriz.

Bu yıl ilk kez uygulanan VAR sistemi için faydalı olacağı bilinerek yararları beklenirken Türkiye gibi demokratik sorunların çok olduğu bir ülkede hala VAR'ın da problemlerinin çok bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle VAR sistemi için daha dikkatli bir şekilde uygulanması ümitleri de gelecek sezona kalmıştır.

İzlenen Diğer Maçlar

Yayıncı Kuruluş Neleri Yanlış Yapmakta:

Bu bölgeye bazen yazılmakta olan bu yanlışlar devamlı hale gelince her hafta yazmak da gerekli hale geldi:

Oyuncuların Maç sırasında İsimlerinin Gösterilmemesi :

Önce birkaç yıldır uygulanmakta olan bir sistemi hatırlatmak gerekmekte. Eskiden oyuncuların isimleri (bazen soyadları bazen her ikisi birden bazen de kendi seçtikleri unvanları) sırt formalarının enselerine yakın bölümlerine yazılırdı. İzleyiciler de her futbolcunun yakın çekimlerinde bu isimler hemen görürlerdi. Zaten sezona başlandığında her takımda çok sayıda yeni futbolcu bulunduğunda bu oyuncuların tanınması ancak bellerine yakın arkalarındaki isimler okunabilir şekilde gösterildiğinde olanaklı hale gelebilmektedir.

Oyuncu isimlerinin bu şekilde sırttan bel bölgesine indirilmesi olayı ise yayıncı kuruluşun yayın fiyatlarını çok yükselttiği birkaç yıl öncesine denk düşmüştür. Hem yayıncı kuruluşun hem de T.F.F.nun gelirlerini arttıracak şekilde Sponsor Şirketlerin baskı yapması üzerine kendi Şirket İsimlerinin sırt bölgesinin en üstüne yazılması taleplerini kabul etmek durumunda kalmışlardır. Böyle olunca oyuncu isimler de en alta indirilmiştir.

Bu değişiklik üzerine hiç olmazsa yayınlardaki yakın çekimlerinde, çekim aletlerinin futbolcu yakın çekimlerinin bel hizalarına indirilmesi çalışmaları ve çekim cihazlarının ayarlanması çalışmalarının yapılması gerekirdi. Ancak izleyiciler düşünülmeyip sadece gelecek meddi olanaklar düşünülünce bizler de oyuncu isimlerini çekimler sırasında okuyamaz hale gelmiş olmaktayız.

Bu “sırta bel hizasında isim yazma" "hatasının nasıl önemli bir hata olduğunu da zaten sadece Türkiye'mizde uygulanıp diğer ülkelerde UEFA'nın buna izin vermeyip hala sırtların üst bölgelerine yazılmakta olduğunu eklemek yeterli olacaktır.)

- Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un maçları aynı gün ve aynı saatte yayınlanınca televizyonda kanal değiştirilerek izlenmek durumunda kalınmış ve maçların özetlenip burada yayınlanması da mümkün olmamıştır.

Fenerbahçe – Antalyaspor Maçı: (3- 1)

Fenerbahçe için ligin son haftasındaki maçın sonucu değil, takımın üst üste galibiyet serisine devam etmesi önemliydi. Fenerbahçeliler stadı yarı yarıya doldurmuş ve sonuç ne olursa olsun takımlarını daima destekleyeceklerini seçtikleri tezahüratların sözleriyle anlatmaktaydılar. Ne var ki gurur verici bu taraftar sevgisine birden gölge düşüverdi. Anlaşılmaz bir şekilde takımına canını verecek oynayan oyunculardan biri olan kaptanları ve sırtında çubuklu Fenerbahçe forması bulunan Mehmet Topal, oyuna sonradan girdiğinde bazı taraftarlarca ıslıklanmaya başlandı. Neyse ki çoğunluğun ve Ersun Yanal'ın bu kişilere şiddetle karşı çıkmaları gönülleri biraz olsun rahatlatmış oldu.

(1959 yıllından beri statlarda bulunduğum için bu “Paralı Askerler"in neler yapmış olabileceğine dair aklıma bol sayıda şüpheler gelmekteyse de bunlar ayrı bir yazı konusu olacağından burası bunları sıralamanın yeri değil tabii ki.)

Fenerbahçe takımı maça sanki bir şampiyonluk maçına çıkmışçasına rakibe ve her topa büyük bir baskıyla başladı. Zajc 13. dakikada takımını 1 – 0 öne geçiriverdi. Fenerbahçe takımı sanki bu gol için koşmaktaymış gibi maçın başındaki koşuşlarını azaltıverdi. Karşılıklı gollük akınların azlığına rağmen golden 3 dakika sonra karşı karşıya kaldığı rakip alanda 16.dakikada Volkan çıkış yaparak ayaklarıyla gole mani olan müthiş bir kurtarış yaptı. Ne var ki 33 dakikada Mevlut Antalyaspor'un berabrlik gölünü kaydediyordu. Kalan dakikaların en önemli gol pozisyonu ise orta sahada Eljif'in kaptırdığı top sonrası Volkan ile karşı karşıya sağ çaprazdan attığı şutun gol olmasını önce Volkan sonra da direk önlüyordu.

İkinci yarıya başlar başlamaz Fenerbahçe bir gol pozisyonunu kaçırdıktan sonra konuk takım bir gol kaydettiyse de VAR incelemesi sonrası ofsayt belirlenip gol iptal edildi. İlerleyen dakikalarda Fenerbahçe savunmasının dağınıklığına karşılık Antalyaspor golleri kaçırırken 69. dakikadaki fırsatı kaçırmayan Eljif takımını 2 – 1 öne geçiriyordu. Kalan 20 dakika 2 takımın da gol aramasıyla geçerken 90+1 de Moses durumu 3- 1 e getiriyordu.

Bu yıl tüm yılların en zoru ve en başarısızı olarak biterken bu maç için takımın her zaman için en iyilerinden olan Hasan Ali'ye yer verilmemesinin nedeni belli ki Mili Takım'a seçilmiş ve önümüzdeki haftalarda yapılacak Milli Maçlarda yer alacak olması düşünülmüştür. Yerinde oynayan İsmail Köybaşı'ı da her zaman sol bek yedeği olabileceğini de gösterdiği form ile belli etmiştir. Eljif çok koşup bir de geriden gelerek gollere katkı yapma başarısı göstermiş olmasına karşın çok sayıda da hata yapmıştır. Gelecek yılın takımında yer alacak olanları düşünürken sol açık pozisyonunda Moses'in her zaman başarılı olacağı bu maçta da belli olmuştur. Takımda kötü ve vasatın altında oynayan görülmemiş olsa da takımın yenilenmesi gereği de en baştan beri ortaya çıkmıştır.

Comolli'nim transferlerinin 11,nin de fos çıkması sonrası yeni sezon için çok dikkatli hareket edilmesi zaten bilinmekte ve söylenmekte. Hoş artık zaferler, şampiyonluklar olmasa da Fenerbahçeli olmanın gururunun yeterli olduğu da anlaşılmış ve alışılmıştır da.

Bilinen Veya Bilinmeyen Bazı Önemli Futbol Gerçekleri

Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan belki de pek bilinmeyen ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir.

34. Asist Yapan Futbolcu Seçimi İçin Bir Öneri :

Bilindiği gibi futbolda “asist yapmak" golü yapan oyuncuya gol atmasına yardım etmek demektir. Tam gollü bir pas vermek ya da santrafora bilerek çok geriden bir top göndermek asist yapmaktır

Ama ceza sahasında kaleci hariç 20 futbolcu bulunurken atılan bir korner tek bir vuruşla gol olurken golü atanın ismi belliyken korneri kullanan asist yapmş sayılabilir mi? Bu örmekleri çoğaltabiliriz. Bir kontratakta sağdan ani bir topu sürem sağ açık başını kaldırıp baktığında en soldan koşan arkadaşını görüp topu araya gönderdiğinde o oyuncu da golü atacak olursa tabii ki o ortayı yapan da asist yapmış olacaktır. Ne var ki takımca karşı kaleye yerleşmiş bir durumda sağ kenardan yapılan bir orta gol olduğunda kimseyi görmeden ortayı yapan asist de yapmış sayılabilir mi?

Bu durumda bir öneri getirilecek olsa acaba tüm medya bunu kabul edip uygulanabilir mi? “Golü Atan – AsistYapan – Gole Yardımcı Olan"

  • 1-Asist Yapan:
  • Gol atan oyuncuya topu bilerek gönderen ve gole bilerek katkısı kesin olan oyuncudur. Dolayısıyla belli bir yüzde orannda da gole katkısı olmuştur.
  • 2-Gole Yardımcı Olan:
  • Golü atan oyuncuya bilmeden topu o tarafa doğru gönderen oyuncu. Hatta bu oyuncu rakip takımın bir oyuncusu da olabilir. Korneri kullanan, frikik atan her oyuncu aslında asist yapan değil “Gole Yardımcı olan" oyuncudur. Kalabalığa gönderilen topla asit yapılmaz.
  • Gelecek yazıda buluşmak üzere

YMM. Okan İnanç

okaninanc@mynet.com