2018 – 2019 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 5.HAFTA

18.09.2018

2018 – 2019 Sezonu Süper Lig Maçlari 5.hafta


5.Haftanın izlenimleri [ve Atiker Konyaspor-Fenerbahçe Maçı :(0-1)]

5.Haftada bu kez 3 büyüklerin üçü de 3 er puanlarını aldılar. Tabii ki; 4 haftada hiç yenilgisi olmayan bir takımı deplasmanda yenen Fenerbahçe'nin avantajı daha fazlaydı. Lider Kasımpaşa'yı yenen Galatasaray bu galibiyeti ile liderliği de ele geçirirken Beşiktaş aldığı galibiyet ile da 7. likten 4.lüğe yükseliyordu.

Namık kemal'in şiirinde söz ettiği gibi “yüksel ki yerin bu yer değildir……” e uygun olarakFenerbahçe de 13. sıradan 11. sıraya yükseldi ve yükselmeye devam edeceği ümidini tüm Fenerbahçeliler de taşımakta.

VAR'da yani “Video Hakem Uygulaması” nda bu haftada da bir olumsuzluk görülmedi.

Tabii ki ilk 5 haftada alınan sonuçlarla 34. haftada gerçekleşecek sıralama hakkında bir yorum yapılmasının çok saçma olacağını da tekrarlamakta yarar var.

İzlenen Diğer Maçlar:

Galatasaray, Kasımpaşa'yı 4 – 1 yenerken ilk golü atıncaya kadar zorlandı. Epey dolu trbünler altında ve sonlara doğru bastıran olağan dışı sağnak yağış altında bir maç izlendi. İlk yarı daha çok Galatasaray baskısı altında geçerken karşılıklı akınlarda Kasımpaşa daha çok sayıda gol pozisyonu buluyordu. İkinci yarıya gene karşılıklı gol pozisyonlarıyla başlandıysa da 55. dakikada durum değişti. Atılan faul vuruşa sonrası kale önüme düşen toptan doğan karambol Eren'in vuruşu ile maç da 1 - 0 durumuna geldi. Rakibin öne geçtiği her maçta olduğu gibi Bu maçı en az beraberlikle bitirmeyi hedef almış olan “bir hafta öncesinin lideri” de gol aramaya başladı. Tabii ki karşısında gole yakın bir rakip bulunduğu için de bu açık futbol 3 dakika sonra Rodrigues'in ayağından 2. golü getiriverdi. Bu gol ile de Kasımpaşa artık puan alma ümidini kaybederek adeta çözüldü. 65. dakikada gene Rodrigues güzel bir golle durumu 3 -0 yaptı. Kalan dakikalarda hakem 2 kez VAR'a davet edilerek 2 pozisyon imcelemeye alındı. Önce Kasımpaşa lehine penaltı kararı onaylandı ve Diagne durumu 3 -1 e getirdi ama Serdar korner sonrası kafayla maçı 4–1 e getirdi. 90+ 5 de Onyekuru 5. golü attıysa da VAR incelemesi sonrası ofsayt kesinlik kazanarak bu gol iptal edildi.

  • Beşiktaş, Yeni Malatyaspor'u 2 – 1 yenerken hemen her maçta her galip takımın maçında olduğu gibi epey zorlandı. Dolu tribünlerin Beşiktaş için yaptıkları tezahüratlarla başlayan maçın dakikaları arttıkça Beşiktaş'ın hâkimiyeti ve baskısı da artı. Ne var ki bu baskıya rağmen maçta gol pozisyonu sayısı da çok azdı. Maçın en gole yakın pozisyonu da 45+3. dakikada Beşiktaş'ın kaçırdığı pozisyondu.İlk yarısı 0- 0 berabere biten maçın 2. yarısına da Beşiktaş baskısıyla başlandı ve bu baskı 52. dakikada atılan kornerde kafa vuruşunu yapan Pepe ile golü getirdi. Golden sonra baskıdan kurtulan konuk takım da golü aramaya başladı. Golden hemen 3 dakika sonra ve 60. Dakikada girişilen 2 gol pozisyonunu kurtaran da Beşiktaş'ın kalecisi Karius oluyordu. Üstelik 74. Dakikada çift sarıda Medel oyundan atılınca Beşiktaş'ın işi de epey zorlaşmış bir görüntüye girdi. Malatyaspor baskısının arttığı dakikalarla 81. dakikaya gelindiğinde yapılan kontratakta Beşiktaş'ı rahatlatan gol Babel ile geldi. Kalan dakikalar oyalanmalarla geçerken 90+5 de de Malatyaspor'ın golü ile maç 2-1 e geldi.
  • Aytemiz Alanyaspor, Trabzonspor'u 1 – 0 yenerken çok hareketli ve çekişmeli bir maç izlendi. Yer yer boşluklar bulunmasına rağmen her iki takımın taraftarları maç boyu tezahüratlarını sürdürerek takımlarını desteklediler. Henüz 5. dakikada ev sahibi takımın günün başarılı isimlerinden Merih'in golüyle 1 - 0 öne geçmesi maçın seyrinin erken değişmesine neden oluyordu. Ne var ki beraberlik golünü arayan takım Trabzonspor olmasına rağmen A.Alanyaspor da çok sayıda gol fırsatı yakaladı. Maç son zamanların en hareketli en çok gol pozisyonlu maçlarından oldu. Kaleci Onur'un kurtarışları olmasa fark açılacaktı. Trabzonspor'un baskılı oynaması normaldi ama A.Alanyaspor beklenmedik kadar çok gol pozisyonuna giren taraf oluyordu. Kontrataklara çalışıldığı belli olmaktaydı. Savunmaları topu kaptığında paslaşarak değil sağ veya sol santra çizgisine yakın topu yüksekten göndermekteydiler. Bu topları açtıklarında o noktalarda 2 oyuncu topları kapma mücadelesi vermekteydiler. Bazen topu kaptıklarında veya kapacak pozisyona girmelerinde ise tabii ki rakip takımın kendi kalesine doğru çekilmesine neden olmaktaydılar. Onur'un kurtarışları olmasa çoğu kez de 2. golü ve sonraki gölleri de bulabilecekleri bir maç izlendi. Hızlı, karşılıklı akınlarla ve çok gol pozisyonu ile karşılaşılan bu maç gene de başka gol olmadan sonuçlandı.
  • Fenerbahçe'nin maçını ele alacak olursak:

Atiker Konyaspor-Fenerbahçe Maçı : (0-1)

Bu maçta kaybedilecek puanlar onarılamayacak hasarlar açabilecekti. Tribünleri doldurmuş olan 2 takımın taraftarlarını karşılıklı tezahüratlarıyla maça her iki takım da tedbirli bir futbolla başladı. Ev sahibi takım Fenerbahçe'den daha fazla gol pozisyonuna girerken Fenerbahçe'nin ilk gol pozisyonunda, 31. dakikada Mehmet Topal'ın uzaktan attığı şutta kaleci Serkan Kırıntılı uzanarak topu direk dibinden kornere atıyordu.

Fenerbahçe'nin şut atmada ki çekingenliği devam ederken 6 pas içinde dahi kaleye vurma yerine paslaşmalar öne çıkmaktaydı. İlk yarı karşılıklı olmak üzere az gol pozisyonuna girilmesiyle sona ererken 2. yarı da aynı şekilde başladı ve devam etti. Takımın en iyilerinden Aatıf, yerini Eljif'e bıraktıktan sonra da karşılıklı gol getirmeyen akınlar devam ediyordu.

Bu değişiklik sonrası şans hem Fenerbahçe'nin hem de Eljif Elmas'ın yanına yaklaşınca 67.dakikada gol geldi. Günün bir diğer başarılı ismi Şener sağ çizgide aldığı pası güzel bir şekilde sürüp sert bir ortayla yerden çevirdiğinde 2 pas sonrası topu önünde buldu ve düzgün bir vuruşla maçın skorunu da belilermiş oldu.

Tabii ki golden sonra beraberliği arayan Konyaspor'un atakları ve gol pozisyonları çoğaldı ama başta Harun olmak üzere savunma gol fırsatı tanımadı. Yeni oyuncuları tanımakta spiker de zorlanırken tam bir karara varılamadı. Ne var ki yeni isimlerden Jailson'un ilk onbir için zayıf olan tekniğini daha fazla koşacak bir forma girmesiyle kapatması gerektiği görüldü.

Günün en başarılı iki ismi olan Aatıf ile Şener rakiplerini geçerek ve çok koşarak yan çizgilerden çok sayıda akın hazırlarken takımın ilerde istenildiği gibi çoğalamaması bir eksiklik olarak göze çarptı. Konyaspor başarılı futbolu kadar şimdiye kadar Avrupa takımları dahil hemen hiç görülmeyen başarılı taç atışları yaparlarken izlendi. Alışkanlıklarını yenemeyip ofsayt olacak diye hücuma yakın yerlerden kazanılan taç atışlarını doğrudan kaleye yakın yerlere gönderen bir takım olarak izlemdi.

İlk 3 maçını da kazanmış tek takım olan Konyaspor'un başarılı futboluna karşılık Fenerbahçe tarafından alınan bu galibiyetin takıma yeni bir hırs kazandıracağı düşüncesi bile taraftarlara mutluluklar vermeye yetti. Hemen hemen tamamen yenilenmiş bir takımın “takım” olması zaman alacağı için beklemek gerekecek.

  • Bilinen Veya Bilinmeyen Bazı Önemli Futbol Gerçekleri
  • Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan belki de pek bilinmeyen ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir.
  • 5.Geri Pas Bir İşe Yarar mı?
  • Geri pas; top bizde daha fazla kalsın diye mi yoksa ileriye nasıl olsa sonradan da atılabilir diye mi verilir. Geri pasları tabii ki önce kaleciye verilen geri paslar olarak ele almak gerekir. Zor durumda kalan kaleye yakın olan savunmacı, riske girmemek için topu kaleciye gönderir o da uzun bir vuruş ile ezbere ileriye. Oysa madem top ileriye gidecek o savunmacı karşı kaleye daha yakın ve arkadaşlarını da gören bir oyuncu olara kaleci yerine yüksek bir vuruşla topu ileriye gönderecek olsa daha olumlu bir vuruş yapmış olacaktır.
  • Uzun pas bazen yararlı olup rakibin daha çok koşmasına, daha çabuk yorulmasına yol açar. Takım da daha fazla dinlenmiş olur. Ne var ki rakibinden daha eforlu olan takımların dinlenmeye gereksinimleri yoktur ki.
  • Geri paslar yüzünden bazen de gole ulaşmak zorlaşır. Rakibin kapanıp yerleşmesine, oyuncular için düzenledikleri markaj uygulamalarını gerçekleştirmelerin sağlar. Bu nedenle rakibe göre, antrenörlerinin düşüncelerine göre, maçın o andaki skoruna göre karar vermek doğrusu olacaktır. Ancak Fenerbahçe gibi büyük takımların uzun paslarla gole ulaşma koşularını çabuk yaparak uzun toplarla maça başlaması da doğrusu olacaktır.
  • Gelecek yazıda buluşmak üzere.

YMM. Okan İnanç

okaninanc@mynet.com

http://www.yenicagymm.com/