2018 – 2019 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 7.HAFTA

02.10.2018

2018 – 2019 Sezonu Süper Lig Maçlari 7.hafta


7.Haftanın izlenimleri [ve Ç. Rizespor - Fenerbahçe Maçı :(3-0)]

7. Hafta Fenerbahçe için tam bir hezimet haftası olurken geçen hafta 3 golle hezimete uğradı denilen Galatasaray yeniden liderliği ele geçirdi. Önceki lider takım Medipol Başakşehir kendi sahasında Evkur Yeni Malatyaspor karşısında 2 puan kaybedince liderler yer değiştirmiş oldu. Kendi sahasında Kayserispor'u yenen Beşiktaş ise bir basamak yükselerek 3.lüğe geçti.

Fenerbahçe'yi yazmak bile zor ama 13. sıradan 14. sıraya indiğini anlatacak tek bir yorum var. Ne takımın hocası ne oyuncular ele alınarak suç yüklenilemez. Bu durumu yaratan önceki kovulan Sportif Direktör gibi görevlendirilen yeni Sportif Direktör Damien Comolli'dir. Her sportif ditektör gibi aldığı ve sattığı oyunculardan şahsi gelir elde eden bu kişi kimisi kiralık olan tam 11 yeni oyuncu almış ve 7 önceki oyuncuyu satmıştır. Evet hezimet vardır ve nedeni de tamamen budur. Çünkü takım geç kurulmuş ve bu nedenle hala bir arada oynayanların sayıca azlığı “takım futbolu" oynanmasını engellemektedir. Tabii ki bu gerçekleşince de takım yükselişe geçecektir.

Henüz şekillenmeleri her hafta değişen alt sıralar için yorum yapılamayacağı da bilinmektedir.

İzlenen Diğer Maçlar:

(Yayıncı kuruluş gündüz maçlarında hem izlenen maçı hem de kendi yayıncılığını rezil etmekte. Bazen kale önleri tamamen siyah görünmekte ve kamera elle düzenlenerek tam ayarlanıp maç görünür hale geldiğinde top diğer görülemez hale getirilen bölüme geçtiğinden gene görülemez bölüm yayınlanmakta. Oysa bu güneş altındaki yayınlarda 2 kamera görevde olsa görüntü ayarlarıyla uğraşmaya gerek kalmaz. Katarlılarında mı parası az yani)

Galatasaray, Büyükşehir Belediye Erzurumspor'u 1 – 0 yenerken çok zorlandı. Yer yer boşluklar bulunan tribünler tezahüratlarla maçı başlatırken Erzurum seyircisi de kendilerine ayrılan bölümde seslerini duyurmaktaydı. Henüz 2. dakika dolmadan Maicon'un tehlikeli bir noktadan kullandığı frikik gol olmadı. Maça Galatasaray'ın hakimiyeti ile başlandıysa da Erzurumspor da ani akınlarla gole yaklaşamadan hücumlarda bulunuyordu. Hatta ilk korneri de 3. dakikada Erzurumspor kullanıyordu. Galatasaray baskısı devam ederken forma çekme nedeniyle bir penaltı şüphesi VAR'a bırakıldıysa da maç aut atışıyla devam etti. İlk yarı bu şekilde sona erip 2. yarıya da ev sahibinin baskısıyla başlandı. Oyuncuların takım oyunu yerine bencil oynamaları ve çalım hastalığının ortaya çıkmasıyla gole ulaşacak pozisyonlar oluşmadan sona ermekteydi. Nihayet 74.dakikada atılan kornere zıplamadan kafa vuruşu yapan Maicon maçın tek golünü atıyordu. Günün başarılı kalecisi Sehic muhtemelen önü kapalı olacak ki bu topu göremediğinden bu golü yiyordu. Kalan dakikalarda konuk takım maça hakim olup beraberlik golünü aramaya başladıysa da Muslera'yı geçemeyince gol de gelmedi ve Galatasaray için bu zorlu maçta 3 puan kazanılmış oldu.

Trabzonspor, Kasımpaşa'yı 4 – 2 yenerken pek rastlanmayan bir maç izlendi. Üstelik Trabzon seyircileri tribünleri tam doldurmasalar da coşkulu bir tezahürat yapmaktaydı. Maça iki tarafın da karşılıklı atakları ve kaçırılan gol pozisyonlarıyla başlandı. Orta sahalar çabuk geçilerek bulunan bu pozisyonlardan 30. dakikadaki Kasımpaşa atağı da golle sonuçlandı. Onur'un kurtarışı sonrası dönen topta Eduok durumu 0 – 1 e getiriyordu. VAR'a soruldu ve golün teyidi de alındı. Trabzonspor akınlara başlayıp tam beraberlik golünü bulacak diye düşünülğrken 37. Dakikada gene bir karşı akında Trezeguet durumu 0 – 2 ye getirince seyircinin susacağı zannedilmekteydi. Oysa devamlı bağıran grup tezahüratlarına devam edip takımın küsmesinin önüne geçti. Devre bu şekilde sonlanacak derken 43. dakikadaPereira'nın ortasını golcü Burak gole çevirince Trabzonspor da 2. yarıya umutlu başlamış oldu. Bu umutla başlangıç hemen 53. dakikada günün yıldızı Rodellega ile 2 – 2 beraberlik geliverdi. Hakemin önce verdiği Penaltı kararı VAR tetkiki sonrası 18 dışından frikiğe çevrilse deonun müthiş frikiği golle sonuçlanıyordu. Tabii ki Trabzonspor'un umutları bu kez galibiyet için daha da artmıştı ki Rodllega 72 de takımının öne geçiren güzel bir röveşatayla bir gol daha attı. 3 – 2 yetmemiş olacak ki 1 dakika sonra Burak maçın skorunu ilan ediyordu.

Beşiktaş,Kayserispor'ı kendi sahasında 2 – 0 yenerken gole kadar zorlandı ama gol sonrası rahat bir oyunla maçı farklı kazanmış oldu. Stadı doldurmuş olan Beşiktaş taraftarlarını yüksek tonda tezahüratlarıyla maç başladı. Beşiktaş akınları fazla gol pozisyonu bulamadığı halde 34. dakikada Love oluşan karambol sonrası Beşiktaş'ı öne geçiriyordu. Yedikleri gol sonrası Kayserspor da canlanıp akınlara başladıysa da 71. dakikada günün başarılı isimlerinden Quaresma direkten dönen bir top sonrası durumu 2 – 0 a getrince maç da bitmiş gibi oldu. Gol öncesi top Gökhan Gönül'ün eline değince konu VAR'a taşındı ve VAR,bunun elle oynama değil de ele çarpma olduğu kararı ile golü geçerli saydı. Oysa eski yıllarda bu ayırım yapılmadan elle oynama yapılmış sayıldığı çok olmuştur. Bundan sonra sonucu değiştirecek çok fazla pozisyon görülmezken Beşiktaşlıları üzen bir hareket oldu. Hocası tarafından oyundan alınan Oğuzhan Özyakup hocasının uzattığı elini sıkmadan yedek kulübesine geçiyordu. Oyundan başka gol çıkmayınca Beşiktaş 2 – 0 kazanıp 3 puanı alan taraf oluyordu.

  • Fenerbahçe'nin maçını ele alacak olursak:

Çaykur Rizespor – Fenerbahçe Maçı :

[BU MAÇI YAZMAYI CANIM İSTEMİYOR.]

(Çetin Altan; Türkiye için kötü günleri takibeden çok kötü bir günde Milliyet Gazetesindeki köşesinde sadece “canım bu gün yazı yazmak istemiyor" demişti.)

  • Bilinen Veya Bilinmeyen Bazı Önemli Futbol Gerçekleri
  • Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan belki de pek bilinmeyen ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir.

7. Sağ ve sol açıktan koşarken top ortalanması

Açıklarda yapılan akınlarda çok sayıda alternatif vardır.

  • -Çalımlarla rakibi geçmek ve aut çizgisinden orta yapmak. Bu orta yapılırken savunma yerleşmiş olduğundan uzun boylu stoperle golü önleyecekler ve topu yüksekten uzağa göndereceklerdir.
  • -“Hemen Orta" yapmak. Buradaki “hemen" sözcüğü topu sürmeye başladığı anda henüz aut çizgisine doğru sürerken birden durup topu ortalamaktır. Savunma bu sırada kendi kalesine doğru koşmakta olduğundan gelen hücum oyuncularına mı topa mı bakacağını bilemediğinden akını kesmeleri çok zordur. Bu da gol olasılığının daha fazla olması demektir.
  • -Açıktan akarken birden durup, çalımını atıp içerden kaleye yönelmek. Buradan sonra birkaç çalımla kaleci ile ve gol ile karşılaşması da mümkündür. Ya da gol pozisyonunda ki bir arkadaşına gollük bir pas vermesi de. Eğer çalışılmış ise kısa paslarla da gole yaklaşılabilir.
  • -Tabii kendisi gibi koşuya başlayan 2-3 hücumcu varsa savunma kimseyi durduramaz. Bu durumlar ancak çalışılarak hazırlık yapılarak sağlanabilir ama kontratak golü de böyle olur.
  • Çıkan özet ise bu konu ile ilgili çok iyi çalışılmasının gerekli olduğudur.
Gelecek yazıda buluşmak üzere.


YMM. Okan İnanç

okaninanc@mynet.com

http://www.yenicagymm.com/