2018 – 2019 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 8.HAFTA

08.10.2018

2018 – 2019 Sezonu Süper Lig Maçlari 8.hafta

8.Haftanın izlenimleri [Fenerbahçe – Medipol Başakşehir Maçı :(0-0)]

Lefter Küçükandonyadis gibi bir unutulmaz Fenerbahçeli futbolcunun adı verilen bu sezonun 8. haftasında Fenerbahçe puan cetvelinin 15. Sırasına yani düşecek 3 takımın yerinin bir üst sırasına kadar gerileyecek puan kayıpları yaşamaktayken bu haftayı da kendi sahasında 2 puan daha kaybederek geçiriyordu. Fenerbahçe taraftarları için maçlar kadar üzüntü veren bir olay ise büyük Fenerbahçeli “Volkan Kaptan” ile yaşananlardır.

Lider Galatasaray bu haftayı en karlı geçiren takım olarak liderliğini korumakta. Kendi aldığı 3 puana alt 2 sırasında yer alan Medipol Başakşehir ile Beşiktaş'ın kaybettikleri 2 şer puanı ekleyince kazancının sadece bu haftada 7 puan olduğu hesaplanacaktır.

Liglere verilecek 1 haftalık ara sonrası puan cetvelindeki gelişmelere göre gidişatı da dile getirmeye başlayabileceğiz. Az değil 9 hafta geçmiş olacak.

İzlenen Diğer Maçlar:

Tekrardır: (Yayıncı kuruluş gündüz maçlarında hem izlenen maçı hem de kendi yayıncılığını rezil etmekte. Bazen kale önleri tamamen siyah görünmekte ve kamera elle düzenlenerek tam ayarlanıp maç görünür hale geldiğinde top diğer görülemez hale getirilen bölüme geçtiğinden gene görülemez bölüm yayınlanmakta. Oysa bu güneş altındaki yayınlarda 2 kamera görevde olsa görüntü ayarlarıyla uğraşmaya gerek kalmaz. Katarlılarında mı parası az yani)

Antalyaspor Galatasaray'a 1 -0 yenilirken maç tam tersi bir sonuçla da bitebilirdi. Tribünde yer yer boşlukların bulunduğu maç Galatasaray'ın baskısıyla başladıysa de ilk şut ancak 9. Dakikada Antalyaspor kalesine çekildi. 15. dakikada ise golü kaçıran takım ev sahibi takımdı. Galatasaray'ın hâkimiyeti altında geçen ilk yarı golsüz sonuçlandı. İkinci yarıya da aynı şekilde başlandıysa da karşılıklı kaçan goller bir türlü sonucu değiştirmiyordu. Boffin'in kurtarışları Galatasaray'a gol olanağı vermezken 87. dakikaya kadar da golsüz gelindi. Oyuna yeni girmiş olan Donc bu dakikada golü bulunca maç da 0 – 1 Galatasaray'ın galibiyeti ve 3 puanı almasıyla sonuçlandı.

Atiker Kontaspor Beşiktaş ile 2 -2 berabere kalırken bu yılın garip maçlarından birisi oynanmış oluyordu. Konyalılar tribünleri doldurmuş takımlarını destekleyince takımları da etkili bir futbol oynayarak maça başladı. 17. dakikada kiboş kaleye topu gönderemeyen Konyaspor galibiyetten vaz geçmediğini gösterircesine oyunun üstünlüğünü devama ettirdi. 28. dakikada VAR'ın da onayladığı penaltı ve Vida'nın doğrudan gördüğü kırmızı kart sonrası Beşiktaş hem penaltıdan 1 – 0 geriye düşüyor hem de 10 kişi kalıyordu. Çok sert geçen maçın bir özelliği de bu yılın sarı kart rekorunun kırılmasıydı. 79.dakikada Serkan'ın müthiş bir refleksle kurtarışı olmasa Konyaspor farkı 2 ye çıkartmış olacaktı. Maçı yenik kapatacağını zannederken Beşiktaş 79. dakikada Love yerden giden bir topu kafa vuruşu ile ağlara göndererek Beşiktaş'a beraberliği getirdi. Gene maç bu şekilde bitecek diye düşünülürken bu kez oyuna sonradan giren Lens müthiş bir golle takımını öne geçiriyordu. Önce çalımlarla rakip ceza sahasına yaklaşması sonra verdiği pası içeriye doğru koşarak alması ve anında şutunu çekmesi az görülen bir golü getiriyor ve 80 dakika yenik oymayan Beşiktaş bu golle öne geçmiş oluyordu. İşte +7 dakika verilen uzatmanın 4. dakikasında da bir gol daha gelince bu maç da unutulmazlar arasına giriyordu. Hurtado +4 de takımına beraberlik golünü kazandırıyordu.

 • Fenerbahçe'nin maçını ele alacak olursak:
 • Fenerbahçe – Medipol Başakşehir Maçı :
 • Her geçen hafta Fenerbahçe için kötü sonuçlanmakta. Her zaman söylendiği gibi bunun tek bir nedeni Fenerbahçe Futbol Takımı'nın bir türlü “Takım“ olamaması.
 • Üstelik tribünleri dolduran taraftarların destekleriyle başlayan bir maç olmuştu. Ayrıca bu hafta takıma yeni bir formatta oynama şekli getirildi. Geri 4 lü 3lü haline getirildi. Bu da takımın yeni yapılmış bir yeniliğe uyum sağlamaya çabalaması demekti. Üstelik geri 4 lü savunmanın hücuma en kolay yönelen sistem olduğu bilinmekteyken yeni keşifler bu haftanın da 2 puan kaybıyla takımın 15.liğe kadar inmesine yol açtı.
 • Oyuncuları vasat, vasatın üstünde, çok iyi diye ayırmaya dahi gerek yok. Onlar ne yapacaklarını bilmeden koşuşturan kişiler olarak en iyisini yapmaya çalışmakla kaldılar. Yenilgiden kurtaran ise VAR oluyordu. Taraftarın üzüntüsünden başka yazacak bir şey yok.
 • Bilinen Veya Bilinmeyen Bazı Önemli Futbol Gerçekleri
 • Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan belki de pek bilinmeyen ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir.
8. Gerçek Gol Asisti Nedir ?

 • Bir maç sonrası maçı anlatan yazılar yazılırken olsun tüm ligin sonuçları ile çıkan istatistiklerde yazılırken olsun golü atanlar ile onlara asist yapanlar sıralanır. Golden önceki vuruşu yapan asist yapmış sayılır. Acaba gerçekten böyle midir. Birkaç örnek ele alacak olursak gerçek durum ortaya çıkacaktır.
 • a)Korneri atan kişi asist yapmış sayılabilir mi? Aslında korner atılırken çoğu maçta 20 kişi ceza sahasında gelen topa yükselirken bir kişi gol atmış olabilir. Tamam gol o kişiye yazılırsa da korneri yollayana nasıl asisti yapan adı verilmekte işte onu anlamak zor. Korneri atan kişi atışı gol olsa da asist yapan bir oyuncu sayılamaz.
 • b)Aynı şekilde sağ veya soldan taç çizgisi boyunca akan oyuncu içeriyi göremezken yaptığı orta, orada olan 5 -6 oyuncudan bir tanesi tarafından gole dönünce asist yapmış sayılır mı?
 • c)Asist yapmayan ama topun üstünden atlayarak bir başka oyuncunun gol atmasını sağlayan iki oyuncudan hangisi asist yapmış sayılacaktır. Ya da her ikisi de asist yapmış sayılacak mıdır?
 • Ezbere yapılan vuruşlar yerine görerek verilen gol pasları asıl “asist” kavramına dahil edilmeli diğerleri için asist değeri yok kabul edilmelidir. Golün tartışmaları yapılırken bu vuruşların asist olup olmadığı da tartışılmalıdır. Ancak bu arada bunlara kimin veya kimlerin vereceği kararların kabul edilebileceği sorusunun cevabı da bulunmalıdır.
Gelecek yazıda buluşmak üzere.

YMM. Okan İnanç

okaninanc@mynet.com

http://www.yenicagymm.com/