2019 - 2020 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 11.HAFTA

23.11.2019

2019 - 2020 Sezonu Süper Lig Maçlari 11.hafta

2019 – 2020 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI

11.Haftanın izlenimleri ve [Fenerbahçe – Kasımpaşa Maçı: (3 -2) ]

Sezonunun 11. haftası tamamlanırken hala takımlarda belli olan, geleceğe ışık tutan veya futbol adına bazı göstergeler ortaya koyan bir anlatım yok. Transfer sezonu tamamlanmışken hala adları yeni-yeni sıralanan bazı oyuncular konuşulabiliyor. Bu da sanırım transfer komisyoncularının ilginç başarılarının eseri olmakta.

Futbolseverlerin unuttukları asıl önemli bir şey var ki tekrar tekrar hatırlatmakta yarar vardır. Asıl futbol tek tek alınan futbolcular ile değil kurulacak “takım” ile oynanacaktır.

VAR sisteminde bu hafta hakkında alınacak garip sonuçlara yol açtı. Sanki VAR sistemi bazı hakemler içim konulmuş gibi sonuçlar çıkartılması hala tartışılabilmekte. Bu tartışmaların belli sonuçlara doğru ilerlemeye başlaması halinde ayrıca ele alınacaktır. VAR'ın da artık hakemlerimizin hatalarına bir eklenti yapılmasından başka bir şey olmadığını anlatmaya başladı.

İzlenen Diğer Maçlar:

- Galatasaray deplasmnda Gaziantep FK yı 0 – 2 yenerken hiç zorlanmadı diyebililriz. Galatasaray'a farklı olarak % 15 seyirci kontenjanı tanınmış olması tribünler ayaklandırmış ve yüksek tazahütarlarla maç izlenmekteydi. Maç Galatasaray'ın hakimiyetiyle başladı. Bu farklı futbolun Galatasaray'ın etkili futbolundan mı yoksa rakibin zayıf futbolundan mı kaynaklandığı önümüzdeki maçlardan sonra belli olacaktır. Maça hakim başlayan Galatasaray 21dakikada öne geçerken Ömer Bayram gerçekten de güzel bir gol atmaktaydı.Hem attığı şutun gidişi hem de gerilerek topa sürat kazandırması ligimizde ender görülen şut vuruşlarındandı.. Fegholi'nin gollüyle ilk yarı 0.-2 sonuçlanıyordu. İlk yarıyı yenik tamamlayan takımlar 2. yarıya bir ümitle başlarlarsa da Gaziantep takımında böyle bir gayret görülmüyordu. Galatasaray da ek bir gayret göstermeyince maç da aynı sonuçla kapanmış oldu.

- Trabzonspor başa baş mücadele şeklinde geçen maçı 25.dakikadan itibaren ağır bir kararla 10 kişiyle de olsa maçı Aytemiz Alanyaspot karşısında 1 – 0 galip bitirdi. Taraftarın da bu galibiyete katkısı vardı. Çok çekişmeli bir maç izlendi. Gol penaltı sonrası Hassein'in ayağımdan geldi ama bu oyuncu verilen 2. Penaltıyı kaleciye teslim etme beceriksizliğini de gösterdi. Her 2 penaltı da VAR destekli verildiği için itirazlar işe yaramadı. Alanya 3. hatada el geçirdiği liderliği Sivas'a bırakmış oluyordu.

- Beşiktaş Yukatel Denizlisor'u 1 – 0 yenerken mücadelesinin karşılığını almış oluyordu. Dolu tribünler önünde tezahüratlar eşliğinde maça hırslı başlayan Beşiktaş ilerleyen dakikalarda karşısında zorlu bir rakip buldu. Ev sahibi baskısı yerine karşılıklı mücadele izlenmeye başlandı. Beşiktaş 70.dakikada N'kodou'nun güzel golüyle öne geçmese maç daha fazla zotlanacak bir görüntüdeydi. Başka gol gelmeyince Beşiktaş puan cetvelinde yükseklerde yer bulmaya da başladı.

Fenerbahçe – Kasımpaşa Maçı ( 3 – 2)

Sizlerden bana çok uzun bir süre olarak gelen rahatsızlıklar nedeniyle ayrılık sonrası nihayet ilk yazımı yazıyorum. Bu yazımın çok mutlu ve umutlu bir yazı olmasını dilerdim ama ne yazık ki hiç de öyle değil.

Tamam sadece Fenerbahçe değil, sadece Türk Futbol'u değil çok şey değişti. Bu değişikliği anlamak için önce11 haftalık puan cetvellerini arka arkaya izlemek gösteriyor. Kim başarılı kim başarısız herhangi bir şey anlayamıyorsunuz ki. Sadece 6 Kasımda 6 gol bir şeyler anımsatıyor o kadar.

Gelelim son maça. Aynı saatler de Fenerbahçe'nin önemli bir Basketboll maçı da olduğu halde her iki tribünlerinin dolu olduğu görülmekteydi. Bu da taraftarın Fenerbahçe aşkının her soruna karşılık devam etmekte olduğunun bir işaretiydi.

Maça Fenerbahçe'nin hâkimiyetiyle başlandı. Sahanın her tarafında topa hâkim olan, hücum düzenleyen Fenerbehçeli futbolculardı. Bu gayret haklı bir penaltı kazanılıncaya kadar da devam etti. Yani F.Bahçe takımı 6. dakikadan itibaren durdu. Oysa maça başladığında nasıl topa hâkim ise aynı şekilde maça devam etmesi de olanaklıydı. Bunu önleyen tek nedenin ise Fenerbahçe'nin hala “bir takım” olamamasıydı. İki senede 30 kadar oyuncu değiştiren bir takımın da takım olamamasında ki neden de yeterliydi. Bunun tek nedeni de hala oyuncu transferlerinin bir Sportif Direktörün elinde olmasıydı.

Kalan dakikalarda bu kez Kasımpaşa'ın önceki hırsı kalmadığımdan başa baş bir futbol oynanmaya başlandı. Fenerbakçe'nin kazanma hırsı öne çıkınca da öyle oldu ve kazandı. Ama bu mutlaka böyle olacak demek değildi. Maç tam tersi bir sonuçla da bitebilirdi. İşte Futbol da artık tam bu şekilide oynanmaktaydı zaten.

Üzerinde Durulmayan Bazı Önemli Futbol Gerçekleri

Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan belki de pek bilinmeyen ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir. Biraz ara verilmesi de sanırım normal karşılanabilecektir.

Gelecek yazıda buluşmak üzere

YMM. Okan İnanç Yenicagymm@hotmail.com