2019 - 2020 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 12.HAFTA

25.11.2019

2019 - 2020 Sezonu Süper Lig Maçlari 12.hafta

2019 – 2020 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI

12.Haftanın izlenimleri ve

[BTCTürk Malatyaspor-Fenerbahçe Maçı: (0- 0)]

Sezonunun 12. haftası tamamlanırken hala takımlarda belli olan, geleceğe ışık tutan veya futbol adına bazı göstergeler ortaya koyan bir anlatım yok. Transfer sezonu tamamlanmışken hala adları yeni-yeni sıralanan bazı oyuncular konuşulabiliyor. Bu da sanırım transfer komisyoncularının ilginç başarılarının eseri olmakta.

.Futbolseverlerin unuttukları asıl önemli bir şey var ki tekrar tekrar hatırlatmakta yarar vardır. Asıl futbol tek tek alınan futbolcular ile değil kurulacak “takım” ile oynanacaktır.

Futbolumuzu gerileten, insanların futboldan soğumasına yol açan konulardan birisi de kulüplerimizin isimlerinin şirketlere satılması olmuştur. Üstelik de bu satışın şartlarından en önemlisi de şirketlerin adlarının kulüp adından önce yazılma şartları olmuştur Şu anda Süper ligimizde bu şekilde isim satışları yapılmış 2 si önceki yıllarda tamamlanmış tam 10 adet kulüp var. Neyse ki 3 büyük kulübümüz şimdilik bu satışlara hayır demekteler.

VAR sisteminde konuşulanlar bu hafta gene alınacak garip sonuçlara yol açtı. VAR sisteminin hala bazı sporseverlerce dahi tam anlaşılamadığı belli olmakta. Her konu için “VAR'a neden gidilmedi” gibi sorularla karşılaşılmakta. Oysa her konu içim VAR'a müracaat edilmeyeceğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu konular nelerdir tekrar sıralayalım:

1-Tartışmalı Gol veya gol iptal kararları

2- Kart gösterilmesi veya kartın renginin değiştirilmesi ile oyuncunun sahadan atılması

3- Ofsayt kararları veya verilen bir ofsayt kararının iptali

İzlenen Diğer Maçlar:

- Galatasaray, Medipol Başakşhir'e 0 – 1 yenilirken puan cetvelinde de aşağılara doğru inmeye başladı. Galatasaray'ın kadrosunda yıldız isimler yer alsa da maçı kazanan 'takım' haline gelmiş olan deplasman takımı odu. Tribünler doldurmuş olan taraftarların tezahüratlarıyla başlamış olan maç, takımlarını ıslıklamasıyla sona erdi. Bundan sonra her takım için her maçın böyle biteceği de belli oldu. Oysa maça Galatasaray daha iyi başlamış, hücumlarında gole daha çök yaklaşmış olan taraftı. İlk yarı az sayıda G.S.posizisyonlaryla geçse de yenilen gole kadar kaleci Mert'in kurtardıkları dahil gole daha çok yaklaşan Galatasaray oluyordu. Özellikle Ömer Bayram'ın olumlu futbolu ve çalışkanlığı dikkat çekiciydi. 78.dakikadaki gol ise tam bir beceri işi goldü. Yüksekten ve uzaktan İrfan Can Kahveci'in gönderdiği topu ayaklarıyla kapıp iler süren Gulbradsen'in birkaç adım aynı hızla sürüp aniden attığı sabetli şut, takımına galibiyeti getiriyordu.

- Trabzonspor, MKE Ankaragücü deplasmanından 0 – 3 galip ayrılırken bu kadar başarılı bir skor beklenmiyordu. Tribünleri dolduran taraftarların devamlı tezahüratları stadı çınlatırken ilginç olan Ankaragücü taraftarlarının yedikleri her gole rağmen devam etmeleriydi. Bir ilginçlik de 'Ankaragücü' tezahüratları trlbünleri bölüm bölüm dolaşırken sıra kendi tribünlerine gelen Trabzonluların da “Ankaragücü” seslendirmelerine katılmalarıydı. Maçın bu sonucuna yardım eden bir gelişme de golü erken bulmalarıydı. Henüz 6.dakikada günün en başarılı oyucularından Sörloth takımını öne geçiriyordu. Trabzonspor hem oyuna hakim oynuyordu hem de rakip takım Faty'nin 3 dakika içinde 2 sarı karttan oyun dışı kalmasıyla 2.yarıya üstünlüklerle başlıyordu.Bu arada VAR 'ın .incelediği bir penaltı olasılığı da kaldırıldı. Bu arada maça üstün başlayan deplasman takımının direklerden dönen 2 topu gelecek olan diğer gollerin de habercisi gibiydi. Nitekim 48. dakikada Nwakeme, 56. dakikada Yusuf Sarı maçı 0-3 e getirerek sonlandırdılar.

- Beşiktaş, İttifak Holding Konyaspor deplasmanından 0 – 1 galip ayrılarak liderlik ümitlerini arttıran bir maç çıkardı. Tribünleri dolu 2 tarafın da tezahüratlarıyla başlayan maç, 3. dakikada Konyaspor'un attığı gol ile başladıysa da VAR bu golü iptal etti. İptal nedeniyse eskiden beri uygulanan ama az rastlanan bir ofsayt nedeniydi. Golle hiçbir ilgisi olmayan Konyasporlu bir oyuncunun ofsayt pozisyonunda kalecinin görüş alanını kapatmasıydı. Maç başlarında oyuna hâkim olan Ev Sahibi takım olarak görülürken ilerleyen dakikalarda Beşiktaş da hücum organizayonlarında görülür oldu. İlk yarıda gol olmamasına rağmen 2.yarı gene iki tarafın seyircisinin de yüksek tezahüratları ile başladı. Maçın bu şekilde karşılıklı etkisiz hücumlarıyla golsüz beraberlik ile biteceği düşünülürken 1 hata 1 gol ile sonuçlandı. Beşiktaş'ın kendi sahasında çoğaldığı bir sırada Konyaspor savunmasının kaptırdığı bir top Caner'in pası sonrası Burak'a ulaşınca bu oyuncunun akıllı şutu golle sonuçlandı ve maç da 0 – 1 Beşiktaş'ın galibiyetiyle sonuçlanmış oldu.

BTC Türk Yeni Malatyaspor - Fenerbahçe Maçı (0 – 0)

Fenerbahçe henüz takım kurmaya çalışırken Milli maçlar sonrası eksiklerle karşılaştı. Hem de forvetsiz kalarak. Hem de lig başından beri oynatma gereği duymadığı Alper Potuk'tan golcülük bekleyecek şekilde. Gene de taraftarını memnun edecek kadar aktif ve golü arayan bir takım yaratmaları tebriğe şayandı.

Maça da hâkim şekilde başlayan Fenerbahçe'ydi. Bu durum takımın çok koşmasından mı yoksa rakibin durumu kontrol altıma alma gayesinden m ileri geliyor anlaşılamadı. Ev sahibi takım da epey gol pozisyonuna girmekteydi. Ne var ki başarılı Kaleci Altay gole izin vermedi.

Rakip takımda Gökhan Fenerbahçe'de ise başta Altay olmak üzere oyun kurma kabiliyetini zaman zaman gösteren Emre, öne çıkan oyuncular olarak görüldüler. İlk yarının uzatmalarında hakemin hiç önem vermediği bir pozisyon VAR incelemeleri sonrası penaltı kararı ile devam etti. VAR olmasa hiç de dikkat çekmeyen bu pozisyon sonrası Penaltı atışını yapan Emre çok kötü bir vuruşla topu kaleciye teslim etti.

2.yarıda da Fenerbahçe'nin golü arayan baskılı futbolu devam etmekteydi. Gene ara sıra gole yaklaşan (uzun ve acaip isimli) Ev sahibi takım olsa da Başarlı kaleci Altay'ı geçemediler. Fenerbahçe de ise olumlu görünen hücumlar sırasında çok sayıda oyuncu ile hücumlara kalkmalarıydı.

Atılacak bir gol ile diğer takıma yazık oldu şeklinde bir yorumla maçın kapanmasına gerek kalmadan maç da sona erdi.

Üzerinde Durulmayan Bazı Önemli Futbol Gerçekleri

Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan belki de pek bilinmeyen ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir.

. Yan Hakemlerin Sorunlu Bayrakları

Ofsaytlarda veya faullerde yan hakemlerin bayrak kaldırmalarına yeni usuller getirildiği bu yılın maçları başlamadan televizyonlara yansıdı.

Önceki yıllardaki yan hakemlerin görevlerini hatırlayalım. Yan hakeme yakın bir faul olduğunda bayrak hemen kaldırılırdı. Oyunun devamı beklenmezdi. Aynı hemen kaldırma olayı ofsaytlarda da gerçekleşirdi. Bir futbolcu ofsayt pozisyonunda yer alıyorsa bayrak hemen kaldırılırdı, pozisyonun sonucu beklenmezdi.

Oysa yeni senede Yan hakemler böyle yapamıyor. Tam anlaşılmasa da önce pozisyonun devamını beklemekteler. Eğer ofsayt pozisyonundaki ile ilgisiz bir gelişme gerçekleşirse oyuna devem ettirmekteler hatta başka bir oyuncu tarafından gol atılmş ise bu gol geçerli de sayılmaktadır.

Gelin de çıkın işin içinden.

Gelecek yazıda buluşmak üzere

YMM. Okan İnanç Yenicagymm@hotmail.com